Podstawy karmienia piersią

Pokarm mamy jest najlepszym i wystarczającym mlekiem dla zdrowego noworodka i niemowlęcia. Donoszony, urodzony o czasie maluszek od razu po porodzie jest gotowy do ssania piersi. Robi to odruchowo. Pierwszy pokarm z piersi nazywamy siarą. Jest on bardzo wartościowy i w składzie posiada wszystkie potrzebne dziecku witaminy i przeciwciała chroniące go przed infekcjami. Naturalnemu karmieniu sprzyja stosowany w większości szpitali system rooming-in, gdy matka i dziecko przebywają ze sobą przez cały czas pobytu w szpitalu.

Najlepiej jest unikać dokarmiania dziecka butelką, jeśli tylko jest to możliwe. Szczególnie jest to ważne w pierwszych trzech miesiącach od porodu, gdy laktacja dostosowuje się do potrzeb dziecka. Oczywiście, jeśli występuje przedłużający się kryzys laktacyjny, a dziecko nie dojada, nie przybiera na wadze lub wręcz traci na wadze, wówczas należy skorzystać z dokarmiania mlekiem modyfikowanym. Nie musi być to od razu butelka ze smoczkiem, na rynku obecne są specjalne łyżeczki lub systemy laktacyjne, które mają za zadanie w jak najmniejszym stopniu zaburzyć proces karmienia piersią.

Kryzys laktacyjny

Jest to okres kiedy w piersiach występuje zbyt mała ilość pokarmu do uzyskania prawidłowych przyrostów masy ciała dziecka. Maluszek nie najada się i przestaje przybierać na wadze. Zwykle kryzys laktacyjny obecny jest na samym początku karmienia piersią i mija w ciągu najdalej pierwszych trzech miesięcy życia dziecka. Dziecko rodzi się już z odruchem szukania i ssania. Należy nauczyć się rozpoznawać potrzeby maluszka aby stymulować laktację. Wydzielanie mleka z piersi jest stymulowane głównie przez jak najczęstsze przystawianie dziecka do piersi. Również w nocy. Mama karmiąca powinna pamiętać o tym, aby dużo pić, szczególnie wodę.

Prawidłowo przystawiony do piersi niemowlak aktywnie ssie, rytmicznie połyka, robi to cicho bez połykania zbędnego powietrza. Kolejnymi momentami kiedy mogą pojawić się kryzysy laktacyjne, to okresy skoków wzrostowych, zwykle w okolicy 3. i 6. tygodnia życia oraz 3. miesiąca życia. Wówczas dziecko częściej domaga się karmień na żądanie i skraca odstępy nocne pomiędzy karmieniami. Te okresy kryzysowe zwykle mijają w ciągu kilku dni. Nie ma potrzeby dokarmiać dziecka butelką. Kryzys laktacyjny mija sam pod warunkiem dalszego, systematycznego przystawiania dziecka do piersi.

Wskaźniki skutecznego karmienia piersią

Jeśli mama ma wątpliwości dotyczące ilości zjadanego przez dziecko pokarmu, może posiłkować się opracowanymi wskaźnikami skutecznego karmienia (WSK). Jest to obiektywne podejście do zagadnienia.

pytanie o WSK odpowiedź prawidłowa postępowanie w przypadku odpowiedzi nieprawidłowej
Jak często karmi Pani piersią w ciągu doby? 8-12 razy zwiększyć częstość karmień
Czy karmi Pani w nocy? tak, 1-2 razy przynajmniej 1 raz karmić w nocy
Czy dziecko jest prawidłowo przystawione do piersi? tak, chwyta brodawkę wraz z otoczką, nie bolą mnie brodawki, dziecko regularnie i miarowo połyka pokarm skorygować pozycję i sposób przystawiania, najlepiej pod okiem konsultanta laktacyjnego
Czy słychać odgłos połykania pokarmu przynajmniej 10 minut z każdej piersi? tak, słychać serie połknięć składające się z 10–30 zassań, ze słyszalnym odgłosem połykania (dla pewności obejrzyj film: Czy moje dziecko się najada) jw. jeśli nie ma efektu – podjąć stymulację laktacji, monitorując przyrost masy ciała dziecka
Ile kupek dziennie robi dziecko? 3–4 papkowate stolce (do 6. tygodnia*) kontrola masy ciała, jeśli słaby przyrost – stymulacja laktacji
Ile pieluszek dziennie moczy dziecko? 3–5 (3.–5. doba)
4–6 (5.–7. doba)
6–8 (od. 8 doby)
5–6 (od 6. tygodnia)
kontrola masy ciała, jeśli słaby przyrost – stymulacja laktacji
Ile gramów dziennie przybiera dziecko, licząc od najmniejszej masy spadkowej? 26–30 g/d w 0.–3. mies.
17–18 g/d w 3.–6. mies.
12–13 g/d w 6.–9. mies.
9 g/d w 9.–12. mies.
jeśli słaby przyrost, ale ≥16 g/d – stymulacja laktacji
12–16 g/d – stymulacja laktacji, dokarmianie czasowe jeśli niedożywienie
– stymulacja laktacji, dokarmianie, ewentualnie nawadnianie dożylne

Ssanie smoczka uspokajacza a laktacja

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca w wytycznych dla oddziałów położniczych, aby u dzieci karmionych piersią w czasie pobytu dziecka w szpitalu nie stosować butelek ze smoczkiem, kapturków na brodawki sutkowe ani smoczków uspokajaczy. U niektórych dzieci podawanie smoczków może zmniejszać liczbę karmień, co może mieć wpływ na zaburzenia laktacji. Nie jest zalecane podawanie smoczka w pierwszych czterech tygodniach po porodzie, kiedy normuje i dostosowuje się laktacja i prawidłowy akt ssania. Po ustabilizowaniu laktacji, czyli po upłynięciu pierwszego miesiąca, dopuszczalne jest podawanie smoczka uspokajacza bez negatywnego wpływu na długość karmienia piersią. Stwierdzono, że stosowanie smoczka do zasypiania i podczas snu zmniejsza ryzyko zespołu nagłego zgonu niemowląt (SIDS). Wiemy również, że smoczki do uspokajania wykorzystuje się u dzieci przedwcześnie urodzonych w celu nauki ssania nieodżywczego, nie zaburzając funkcji ssania.

Muszle laktacyjne, czyli silikonowe nakładki na sutki bywają pomocne u donoszonych noworodków, których matki odczuwają dolegliwości bólowe z powodu pękających brodawek sutkowych lub mają wklęsłe brodawki. Najlepiej, by doradca laktacyjny pomógł dobrać odpowiedni kapturek i sprawdził, czy dziecko ssie pierś z kapturkiem prawidłowo. Nie powinno się jednak stosować kapturka w pierwszych dobach laktacji, przed pojawieniem się większych ilości mleka. Można wówczas podać odciągniętą siarę łyżeczką lub specjalnym kubeczkiem laktacyjnym.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady