Każda skóra ma inne potrzeby wymaga odpowiednio dobranej pielęgnacji. Jeśli jednak nie mamy problemów ze skórą, które wymagają stosowania specjalistycznych preparatów leczniczych, to cała rodzina: niemowlę, rodzeństwo, mama i tata mogą używać tych samych preparatów myjących i nawilżających przeznaczonych do stosowania od 1. dnia życia . Mając w domu produkty przeznaczone dla całej rodziny, możemy kompleksowo zadbać nie tylko o skórę dziecka, ale też i swoją, dając też przykład dziecku jak dbać o skórę. Warto pamiętać, że dzieci uczą się poprzez naśladowanie.

rodzice myją dziecko
mama smaruje kremem dziecko

Preparaty dla każdej grupy wiekowej, od 1. dnia życia

Wybierając odpowiednie produkty do pielęgnacji skóry dziecka, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich skład. Warto stosować produkty przebadane dermatologicznie o wysokim stopniu tolerancji. Będą one skutecznie pielęgnować delikatna skórę dziecka bez wywoływania niechcianych podrażnień. Balsamy, kremy, emulsje, olejki czy szampony tworzone z myślą o dzieciach nie powinny zawierać m.in. uczulających SLES, SLS, barwników, parabenów ani kompozycji zapachowych. Produkty z bezpiecznym, przejrzystym składem pozwalają rodzicom na odpowiednią pielęgnację dziecka już od 1. dnia jego życia. Emolienty to łagodne preparaty wzmacniające barierę naskórkową, zabezpieczające przez przesuszeniami i podrażnieniami skóry. Są one odpowiednie do codziennej pielęgnacji skóry zdrowej, jak i skłonnej do podrażnień i przesuszeń oraz skóry dziecka lub osoby dorosłej dotkniętej atopowym zapaleniem skóry.

Produkty stworzone z myślą o całej rodzinie

Oferta rynkowa jest obecnie bardzo szeroka i pozwala wybrać preparaty do mycia i pielęgnacji skóry każdego domownika. Nie trzeba robić już oddzielnych, kosztownych zakupów dla każdego z osobna. Kremy, żele myjące czy balsamy równie skutecznie nawilżą skórę niemowlęcia, jak i jego rodziców. Dzięki temu, że emolienty są bardzo delikatne, mają starannie dobrany skład, nie będą powodowały podrażnień u dorosłych. To preparaty uniwersalne, dostosowane do potrzeb skóry osób w różnym wieku. Nawilżają, odżywiają i pielęgnują skórę normalną, suchą, delikatną czy skłonną do podrażnień i przesuszeń. Dotyczy to również sytuacji, gdy niemowlę, dziecko czy dorosły zmaga się z problemem atopowego zapalenia skóry. Wówczas zbawienne działanie tych preparatów przejawia się w skutecznym łagodzeniu podrażnień, suchości skóry oraz redukowaniu uciążliwego uczucia swędzenia.

dzieci myj się w wannie

Rytuały i codzienne nawyki pielęgnacyjne

Pielęgnację skóry dziecka i własną należy stosować codziennie. To doskonała okazja do wspólnego spędzania czasu. Wieczorne rytuały towarzyszące kąpieli i nawilżaniu skóry mogą przyczynić się do umacniania więzi pomiędzy dzieckiem a opiekunem. Do tego dziecko poprzez obserwację uczy się prawidłowych nawyków pielęgnacyjnych. W przyszłości zapewne będzie troszczyć się o stan swojej skóry.

Preparaty i przybory toaletowe, które przydadzą się do codziennej pielęgnacji niemowlęcia

W każdym domu przed pojawieniem się na świecie maluszka konieczna jest odrobina przygotowań, aby mieć odpowiednie miejsce i akcesoria potrzebne dziecku. Warto poprosić o radę innych doświadczonych rodziców, gdyż nie wszystkie reklamowane akcesoria okażą się dziecku potrzebne. Potrzebne przybory toaletowe dobrze jest mieć w zasięgu ręki, niedaleko przewijaka. Zwykle taki kącik pielęgnacyjny mieści się w łazience lub w pokoju dziecka. Dla najmniejszych dzieci wygodnym rozwiązaniem jest kupno specjalnej, małej wanienki. Rodzic i tak podczas całej kąpieli podtrzymuje główkę dziecka, zatem nie jest konieczne kupowanie stelaży do wewnątrz wanienki. Można na dno wanny położyć tetrową pieluszkę – wtedy dno wanienki przestanie być śliskie. Na pewno przyda się do kąpieli emulsja lub inny środek myjący o delikatnym składzie. Powinno stosować się je oszczędnie, rozprowadzając niewielką ilość preparatu własną ręką po ciele dziecka. Szampon dla niemowląt, dobrze, aby był o formule nie szczypiącej w oczy. Po kąpieli przydatna będzie balsam lub krem nawilżający, pielęgnujący w razie przesuszeń i w profilaktyce atopowego zapalenia skóry. Niektórzy rodzice chwalą sobie stosowanie pudru, lecz nie wszystkim dzieciom to służy i nie jest konieczne. Zwykle zasypywane są okolice pach i pachwin szczególnie w upalne dni. Alternatywą dla pudrów dla niemowląt może być używanie zwykłej mąki ziemniaczanej.

preparaty toaletowe
pielęgnacja dziecka

Na okolicę pośladków zalecane jest stosowanie łagodnych preparatów zapobiegających podrażnieniu przy kontakcie skóry krocza z drażniącym moczem i kałem. Warto poprosić położną lub pediatrę prowadzącego o polecenie skutecznego preparatu w maści lub kremie. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w dwa różne preparaty do pielęgnacji tej okolicy i stosowanie ich zamiennie. Dość wygodne, szczególnie poza domem i w podróży są nawilżane chusteczki dla niemowląt. Nie są one jednak zwykle odpowiednie do codziennego stosowania. Mogą one powodować podrażnienia, szczególnie, jeśli w swoim składzie zawierają dużo substancji dodatkowych, myjących i zapachowych. Do podmywania okolicy pieluszkowej najlepiej jest stosować bieżącą wodę z delikatnym środkiem myjącym. Przydatne będą również bawełniane, delikatne gaziki do przemywania okolicy buzi i oczu (zawsze w kierunku do zewnątrz do wewnątrz oka) czy opatrywania okolicy kikuta pępowiny. Do przemywania oczu stosujemy sól fizjologiczną w ampułkach dostępną na przykład w aptece. Paznokcie u noworodka i niemowlęcia wymagają skracania. W tym celu należy zaopatrzyć się w specjalne nożyczki z zaokrąglonymi końcami w celu uniknięcia skaleczenia paluszków. Ostre końcówki paznokci dziecka można delikatnie opiłowywać małymi, jednorazowymi pilniczkami z papieru. Do rozczesywania włosków przydatne są miękkie szczotki do włosów niemowlęcych lub gdy włosków jest więcej – grzebyki o szeroko rozstawionych zębach.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady