emotopic-nadwrazliwosc-na-slonce-czy-moze-sprawiac-problem takze-zima

Latem zazwyczaj pamiętamy o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej, bo przecież nikt nie chce, żeby poparzenia popsuły cały urlop. Jednak ta kwestia jest aktualna przez cały rok, także zimą, szczególnie podczas wyjazdów w góry. Biały śnieg odbija bowiem promienie słoneczne i opala nasze twarze. Dla osób nadwrażliwych na słońce zimowy wyjazd może więc skończyć się mocnymi podrażnieniami. Czy jest na to jakaś rada?

Skóra wrażliwa na słońce – jakie są rodzaje alergii słonecznej?

Choć temat ochrony przed słońcem najbardziej aktualny jest latem, dla osób nadwrażliwych na promienie UV nawet zima może być trudna do przetrwania. Jednak zanim dowiesz się, co zrobić, aby słońce nie wyrządziło szkody twojej skórze, poznaj kilka podstawowych informacji o tym, czym właściwie jest nadwrażliwość i jakie daje objawy.

Nadwrażliwość na słońce, zwana też alergią na słońce, może mieć różne postacie, takie jak:

  • PMLE (inaczej polimorficzna erupcja światła) – jej typowym objawem jest swędząca wysypka, która pojawia się na skórze wkrótce po ekspozycji na słońce; jeżeli objawy nie są silne, wystarczy odczekać kilka godzin, maksymalnie dni, a zmiany powinny zniknąć;
  • pokrzywka – z tym problemem zwykle borykają się młode kobiety; objawia się występowaniem na skórze dużych i swędzących ognisk, które wymagają zakrycia przed działaniem słońca, zazwyczaj nie jest jednak konieczna pomoc medyczna;
  • wyprysk fotoalergiczny – ta forma nadwrażliwości polega na powstaniu reakcji alergicznej na skutek połączenia ekspozycji na promienie UV z przyjmowaniem fotouczulającego leku lub aplikacji na skórę substancji chemicznej, na przykład kremu
    z dodatkami zapachowymi; w takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem (1).

Są także osoby, które mają bardzo jasną skórę, dużo bardziej wrażliwą na promienie słoneczne, niż ciemna karnacja. Przebywanie na słońcu dosyć szybko kończy się u nich intensywnym zaczerwienieniem skóry, pęcherzykami, podrażnieniami, bólem, świądem, czyli typowymi objawami poparzenia.

Ponadto trzeba pamiętać, że nadmiar promieni UV nie służy nikomu, przede wszystkim przyczynia się do szybszego starzenia się skóry. W słoneczne, zimowe dni zawsze warto aplikować na twarz krem z filtrem, a podczas wyjazdu w góry to preparat obowiązkowy!

Krem przeciwsłoneczny – który wybrać dla skóry wrażliwej?

Aby skutecznie ochronić wrażliwą i skłonną do reakcji alergicznych skórę, najlepiej jest sięgnąć po krem z filtrem mineralnym 50. Od filtrów chemicznych różni się on sposobem ochrony przeciwsłonecznej – pozostawia bowiem na skórze cienką warstwę, która odbija promienie słoneczne jak tarcza. Filtry mineralne są także lepiej tolerowane przez skórę nadwrażliwą na czynniki drażniące, zaleca się je dzieciom i chorym na atopowe zapalenie skóry.

Dermo-ochronny krem mineralny SPF 50+ Emotopic to odpowiedni wybór dla wszystkich, którzy chcą przetrwać słoneczną aurę bez bólu, swędzenia, podrażnień i poparzeń. Jego formuła powstała z myślą o skórze wrażliwej, suchej, alergicznej. Zawiera naturalne oleje wzmacniające naturalną barierę ochronną skóry. Można go stosować u dzieci od 1. dnia życia.

Podczas wyjazdów w ciepłe i słoneczne miejsca, które obecnie są popularne przez cały rok, zawsze należy przestrzegać podstawowych zaleceń związanych z bezpieczną ekspozycją na słońce: unikać go w godzinach, gdy świeci najmocniej, nawadniać organizm oraz chronić skórę również odzieżą, co jest ważne zwłaszcza w przypadku bardzo wysokiej wrażliwości lub zagrożenia wypryskiem fotoalergicznym (na przykład podczas przyjmowania niektórych leków). Rozsądny sposób postępowania sprawi, że nawet wrażliwa skóra nie zepsuje frajdy ze słonecznych dni, bo przecież zawsze warto z nich korzystać.

1. Sun Allergy (Photosensitivity). https://www.health.harvard.edu/a_to_z/sun-allergy-photosensitivity-a-to-z. Data dostępu: 13.08.2019.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady