Obecnie uważa się, że nie powinno się spieszyć z pierwszą kąpielą dziecka po porodzie. Ważniejszy jest kontakt noworodka ze skórą matki i próba karmienia go piersią.

Bezpieczniej jest delikatnie owinąć malucha suchym ręcznikiem, niż moczyć w wodzie. Kąpiel jest ostatecznością zarezerwowaną dla dzidziusiów ekstremalnie zabrudzonych. Maź płodowa przez pierwsze dni nie powinna być zmywana, gdyż chroni delikatną skórę i jest „superkremem”. Zapewnia powierzchni skóry odpowiednie pH i skład lipidów, a także doskonale nawilża.

Pierwszą kąpiel noworodek bierze sześć godzin po porodzie. Mycie powinno się ograniczyć do twarzy, szyi i fałdów skóry w zgięciach stawowych oraz trwać nie dłużej niż 5 minut – żeby nie wychłodzić dziecka. W kolejnych dniach nie trzeba kąpać maleństwa codziennie – zbyt częste moczenie w wodzie niszczy naturalny płaszcz lipidowy i może wysuszać delikatną skórę.

Zaleca się, aby początkowo myć dziecko co trzy dni.
Temperatura pomieszczenia przy kąpieli powinna być wyższa niż ta, w której dziecko stale przebywa – a więc ok. 24–25°C. Zalecana temperatura wody to 34–35°C, nie więcej. Najlepiej mierzyć ją specjalnym termometrem kąpielowym.
Dokładnie myjemy fałdy skóry na udach, w pachwinach i na szyi. Do mycia zdrowej skóry i włosów używamy emolientów bądź kostki dermatologicznej („mydła bez mydła”). W przeciwieństwie do zwykłych mydeł mają ona właściwe pH i nie zawierają substancji podrażniających, dlatego stanowią świetne uzupełnienie pielęgnacji wrażliwej i delikatnej skóry dziecka.

U dziewczynek przemywamy srom – od góry do dołu (od brzuszka w kierunku pośladków), aby nie zanieczyścić pochwy i nie wprowadzić bakterii do dróg moczowych. Delikatnie rozchylamy wargi sromowe większe i sprawdzamy, czy nie ma pod nimi żółtej kałowej wydzieliny; jeśli jest – trzeba ją delikatnie usunąć. Warg sromowych mniejszych nie rozchylamy. U chłopca przemywamy dokładnie skórę worka mosznowego i prącia, ale w pierwszym roku życia nie odciągamy napletka. Pękanie skóry podczas siłowego odprowadzania napletka może prowadzić do powstania blizn, a przez to – stulejki.

Wykąpane maleństwo wyjmujemy z wanienki i zawijamy w ręcznik (nie trzemy skóry, tylko ją delikatnie osuszamy). W pierwszych dniach warto korzystać z ręczników pranych codziennie, bowiem w tych rzadziej wymienianych, np. co tydzień, mogą gromadzić się zarazki. Dziecko owinięte ręcznikiem przytulamy, a nawet ogrzewamy własnym ciałem, gdy widzimy, że jest mu chłodno. Ubieramy po 5-10 minutach, zmniejszamy ogrzewanie lub przechodzimy do pomieszczenia z optymalną temperaturą pokojową, tj. 20-21°C.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja do kąpieli
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Emotopic - preparat 3w1 intensywnie natłuszczający do ciała
preparat 3w1 intensywnie natłuszczający
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady