Zbliża się upragniony przez dzieci i rodziców okres roku, czyli upalne lato. Dzieci lubią zabawy na świeżym powietrzu, szczególnie kiedy sprzyja im słoneczna pogoda. Zabawy na dworze mają pozytywny wpływ na organizm, należy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu skóry dziecka.
Kiedyś uważało się, że opalenizna jest oznaką zdrowia, obecnie jednak wiemy, że tak nie jest i ze słońca należy korzystać z dużą rozwagą i umiarem. Najlepiej jest unikać wychodzenia na dwór w godzinach najsilniejszego nasłonecznienia, czyli pomiędzy godziną 11. a 15. Niektórzy eksperci nawet twierdzą, że do ukończenia przez dziecko 3. roku życia należy unikać bezpośredniego działania słońca na skórę dziecka. Skóra dzieci jest znacznie cieńsza niż u osoby dorosłej, zawiera mniej melaniny, czyli barwnika chroniącego i pochłaniającego promieniowanie słoneczne. W związku z tym u dzieci dużo łatwiej dochodzi do poparzeń słonecznych. Jest to nie tylko bolesne, ale również może sprzyjać powstawaniu posłonecznych chorób skóry w przyszłości.

Co to jest promieniowanie ultrafioletowe UVA i UVB („ultraviolet radiation”)

Do powierzchni Ziemi dociera ok. 95% promieniowania ultrafioletowego A (UVA) (320–400 nm) i ok. 5% UVB (280–320 nm). Promieniowanie UVC zatrzymywane jest przez warstwę ozonową. Naturalnym czynnikiem ochronnym skóry przed UV jest melanina. Do chorób skóry, których rozwój jest związany z długotrwałym narażeniem na promieniowanie UV, zalicza się raka podstawnokomórkowego i raka kolczystokomórkowego oraz czerniaka złośliwego skóry. Promieniowanie UVA obecne jest przez cały rok, nawet w pochmurne dni. Przenika ono do skóry nawet przez chmury i szkło. Powoduje proces fotostarzenia skóry, nadwrażliwości na słońce, powstanie nowotworów skóry lub przebarwień. Promieniowanie UVB odpowiada za kolor opalenizny, oparzenia słoneczne i również nowotwory skóry. Należy zatem skórę chronić zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB.

Odpowiedni strój, czyli bezpieczny spacer

Zarówno niemowlęta, jak i starsze dzieci powinny być odpowiednio i adekwatnie ubrane w lekkie, przewiewne, bawełniane ubranie, najlepiej w jasnych, pastelowych kolorach. Główkę dziecka chronimy cienką czapeczką z daszkiem lub kapelusikiem. Warto również zadbać o ochronę ramion. Obuwie dla dziecka chodzącego również powinno być lekkie i przewiewne. Najmniejsze dzieci, szczególnie przed ukończeniem szóstego miesiąca życia, nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W ich przypadku sprawdzą się ochronne budki w wózkach lub parasolki przeciwsłoneczne.

Dla dzieci i dorosłych dostępne są również specjalne ubrania chroniące przed działaniem promieniowania UV. Są to ubrania blokujące szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Do wyboru mamy na rynku dostępne koszulki UV, stroje kąpielowe UV (UPF 50+, Ultraviolet Protection Factor), kombinezony czy kapelusze UV i czapki UV. Są one szybkoschnące, oddychające i elastyczne. Blokada promieniowania możliwa jest dzięki gęstym splotom specjalnych tkanin, które pochłaniają promieniowanie UVA i UVB bez użycia dodatkowych substancji zewnętrznych. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla dzieci uprawiających sporty wodne lub przebywających niedaleko wody czy na piasku, który, odbijając promienie, sprzyja szybszemu powstaniu oparzeń słonecznych. Dobrym nawykiem jest również ochrona oczu przed działaniem promieniowania słonecznego przez noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem ochronnym. Według ekspertów już u najmniejszych dzieci warto utrwalać nawyk zakładania okularów podczas ekspozycji na słońce.

Dostosowanie odpowiedniego preparatu przeciwsłonecznego z SPF

SPF to skrót od Sun Protection Factor. Jest to współczynnik, który określa o ile czasu dłużej po zastosowaniu danego kremu z filtrem możemy przebywać na słońcu do momentu wystąpienia oparzenia. Dla dzieci zalecane przez ekspertów są kremy o faktorze SPF od 30+ do 50+. Dostępne są różne jego formy, tj. krem, żel, emulsja, spray, olejek, mleczko. Wybór formy preparatu jest dowolny w zależności od wygody i upodobań. U dzieci unikamy stosowania olejków. Współczynnik SPF oznacza ochronę jedynie przed promieniowaniem UVB. Ochronę przed promieniowaniem UVA wyznacza PPD i jest to skrót od Persistent Pigmentation Darkening, czyli Trwałego Przyciemnienia.

Filtry UV mineralne czy chemiczne?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje filtrów przeciwsłonecznych: mineralne (fizyczne) i chemiczne. Filtr mineralny blokuje, odbija i rozprasza całe spektrum promieniowania słonecznego, a filtr chemiczny pochłania lub rozprasza promieniowanie. Ponieważ filtry mineralne blokują całe widmo promieniowania ultrafioletowego, w pełni chronią skórę dziecka przed słońcem. Filtry mineralne rzadko powodują rekcje alergiczne, dlatego zalecane są do stosowania u niemowląt, dzieci, kobiet w ciąży oraz u osób ze skórą alergiczną, atopową, wrażliwą i skłonną do podrażnień.

Jak prawidłowo aplikować preparaty z SPF

Niezmiernie istotna jest prawidłowa i powtarzana aplikacja preparatu na skórę. By produkt mógł skutecznie zadziałać, nakładamy go na około 20 min przed ekspozycją na słońce i powtarzamy aplikację co 2 godziny. Po kąpieli, spoceniu lub starciu kremu ręcznikiem również należy powtórzyć aplikację. Dla dzieci wypoczywających nad wodą najlepiej sprawdzą się preparaty wodoodporne (water-resistant). U najwrażliwszych i najmniejszych dzieci można wykonać próbę uczuleniową na 48 godzin przed użyciem preparatu, nakładając go na małej powierzchni ciała i obserwując czy wystąpi reakcja.

Jedną z metod, która pozwala ocenić, ile preparatu należy nałożyć na skórę, jest tzw. zasada łyżeczki do herbaty (5 ml), tj.:

  • u starszych dzieci i dorosłych: objętość kremu odpowiadająca 1 łyżeczce – na twarz, głowę i szyję, 1 łyżeczce – na każdą kończynę górną, 2 łyżeczkom – na tułów (osobno na przód i tył), oraz 2 łyżeczkom – na każdą kończynę dolną
  • u mniejszych dzieci: około 2 łyżeczki na skórę głowy i tułowia i po 1 łyżeczce na kończyny górne i kończyny dolne.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady