Pielęgnacja włosów i paznokci u małych dzieci

Na początku włoski jak puch i piórka

Zarówno skóra dziecka, jak i jej przydatki, czyli włosy i paznokcie różnią się od tych samych struktur u dorosłego. Skóra dziecka jest delikatna, skłonna do podrażnień, cieńsza, a przez to bledsza i niekiedy prześwitująca. Włosy są delikatne, cieńsze, a płytki paznokciowe, zarówno u rąk, jak i u stóp – cienkie, kruche, łamliwe. To fizjologiczny stan do około 5-6. roku życia, kiedy to dopiero skóra grubieje, staje się bardziej podobna do skóry dorosłej osoby, włosy gęstnieją, sztywnieją, a płytki paznokciowe twardnieją. Skóra małego dziecka produkuje mniej barwnika – melaniny, przez co ma bledszy odcień oraz jest bardzo wrażliwa na promieniowanie słoneczne. Zawiera również mniej gruczołów potowych, przez co nieco inaczej organizm reaguje na zmiany temperatury. U niemowlęcia włosy zwykle są delikatne i cieniutkie, może dojść do ich wypadania i wycierania się w miejscach, gdzie główka dotyka do podłoża. Na szczęście jest to tylko przejściowy etap i włosy odrastają samoistnie. Nie jest to objaw niedoboru składników pokarmowych czy witamin.

Jak i czym we właściwy sposób pielęgnować skórę głowy oraz włosy dziecka?

Aby właściwie zadbać o higienę skóry i włosów niemowlęcia i małego dziecka należy używać delikatnych, o wysokim stopniu tolerancji produktów. Kąpiel dziecka powinna odbywać się co drugi dzień lub codziennie, a mycie włosów wystarczy wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Preparaty używane do mycia powinny zapewniać delikatne oczyszczanie skóry głowy, przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnego nawilżenia, aby uniknąć przesuszenia i łuszczenia. Składniki kojące mają znaczenie w łagodzeniu powstających stanów zapalnych, łuszczenia, swędzenia. Szampon należy nanieść na zmoczone włosy, a następnie delikatnie umyć również skórę głowy. Oprócz tradycyjnej formuły w postaci emulsji, dostępne są również szampony dla noworodków, niemowląt i dzieci w postaci wygodnych pianek, co dodatkowo uatrakcyjnia kąpiel malucha. Każdy środek myjący wymaga starannego spłukania czystą wodą, dlatego ważne jest, aby preparat nie podrażniał oczu dziecka oraz ułatwiał rozczesywanie. Włoski dziecka umyte prawidłowo dobranym szamponem są czyste, ale nie obciążone, puszyste i elastyczne, a owłosiona skóra głowy pozostaje nawilżona i zadbana.

Kiedy skóra głowy „choruje” należy się jej specjalna ochrona

Skóra głowy z problemem podrażnień, przesuszeń, łuszczenia czy świądu wymaga specjalnego traktowania. Dla dzieci z problemem atopowego zapalenia skóry najodpowiedniejsze będą szampony nawilżające o fizjologicznym odczynie pH, dbające o bezpieczne, łagodne nawilżenie skóry głowy. Powinny one redukować miejscowy stan zapalny, łuszczenie i świąd skóry. Łagodna formuła szamponów jest niezastąpiona również wśród osób z uczuleniami na substancje często zawarte w tych produktach, takie jak SLES i SLS (substancje chemiczne powierzchniowo czynne, spieniające, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate).

Jak dbać o paznokcie maluszka?

Paznokcie dziecka są cienkie, kruche, często łamliwe i przez to posiadają ostre końce, które łatwo mogą doprowadzić do zadrapań naskórka. Nawet noworodkowi można, a nawet trzeba delikatnie i ostrożnie skracać paznokcie. Najlepiej jest robić to niedługo po kąpieli, kiedy rączki są czyste, a płytka paznokciowa miękka. Do tego celu można użyć zarówno specjalnych nożyczek do obcinania paznokci u dzieci o zaokrąglonych końcówkach, jak i małych obcinaczy do paznokci. Po obcięciu paznokci na prosto i niezbyt krótko (aby zapobiec wrastaniu płytki paznokciowej) ostre końcówki paznokci można delikatnie spiłować jednorazowymi, papierowymi pilniczkami. Z wiekiem u dziecka płytka paznokciowa będzie twardniała, tak, że wieku szkolnym będzie już podobna do płytki osoby dorosłej.

Czy podcinanie włosków wzmacnia je?

Warto wspomnieć o pewnym pokutującym micie, że obcinanie włosków i paznokci wzmacnia je. Niestety tak nie jest, częste podcinanie włosów dzieciom nie ma nic wspólnego z ich wzmacnianiem. Jest to jedynie zabieg estetyczny. Jak mawiają niektórzy fryzjerzy: włosy to nie trawnik, zatem nie zgęstnieją od podcinania.

Wypadanie włosów i łysienie – gdzie szukać przyczyny i porady?

Do nadmiernego czy patologicznego wypadania włosów z całej skóry głowy, czy tylko ogniskowego, mogą przyczyniać się różne choroby ogólnoustrojowe, jak i infekcje, np. grzybicze. Dlatego każde przerzedzenie włosów dziecka czy łysienie plackowate powinno być skonsultowane z lekarzem dermatologiem, w celu znalezienia przyczyny.  Chorobami skóry, które mogą powodować ograniczoną utratę włosów są najczęściej zakażenia grzybicze wymagające szybkiego i dość długiego leczenia, zawsze nadzorowanego przez specjalistę. Do utraty włosów mogą prowadzić również choroby autoimmunologiczne, niektóre leki, zaburzenia hormonalne czy psychogenne wyrywanie włosów. Choroby takie jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca zwykle nie mają wpływu na utratę włosów.

Pierwsza wizyta dziecka u fryzjera

Każde dziecko jest inne i każde będzie miało w tym zakresie różne potrzeby. Nie ma ścisłych rekomendacji, kiedy powinno odbyć się pierwsze strzyżenie włosków. Każdy rodzic sam decyduje, czy odbędzie się to w domu, gdzie rodzic samodzielnie obetnie włoski, czy u fryzjera. Zanim jednak wybierzemy się z dzieckiem do zakładu fryzjerskiego warto go na to przygotować. Porozmawiajmy o przebiegu wizyty krok po kroku, aby zredukować lęk dziecka. Warto wybrać salon odpowiednio dostosowany dla potrzeb dzieci, z odpowiednimi fotelami i akcesoriami (zabawki, ekrany, kolorowe, ciekawe otoczenie). W takim punkcie zapewne personel również ma swoje sprawdzone sposoby, aby sprawnie radzić sobie z tak wymagającym klientem, jak dzieci w różnym wieku. Po udanej wizycie u fryzjera warto wzmocnić pozytywnie dziecko przez odpowiednią pochwałę. Jeśli jednak wizyta okaże się dużym stresem, nie warto na siłę forsować wizyty. Za kilka tygodni lub miesięcy nastawienie dziecka może się całkowicie zmienić.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady