Obserwacja na skórze dziecka objawów świadczących o wystąpieniu pieluszkowego zapalenia skóry powinna być dla rodzica sygnałem alarmowym. W pierwszej kolejności należy wyeliminować wywołujący podrażnienie czynnik. Podrażniać skórę mogą pieluszki ze sztucznego tworzywa – warto spróbować zmienić je na tetrowe, wielorazowe lub „oddychające”, niezawierające elementów z plastiku i gumy.
Niedostateczna higiena miejsc zakrywanych pieluszką lub zbyt długi czas przetrzymywania skóry w zamkniętej, wilgotnej pieluszce również mogą być powodem alergii i wystąpienia odparzeń pieluszkowych. Pieluszkowe zapalenie skóry wystąpić może również z powodu stosowania produktów pielęgnacyjnych, które wywołują alergię na delikatnej skórze niemowlaka. Zbyt mocne środki mogą przerywać barierę ochronną skóry, co czyni ją skłonną do podrażnień i uczuleń.
Pieluszkowe zapalenie skóry pojawia się często w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji. Przy każdej zmianie pieluszki należy smarować skórę dziecka odpowiednim kremem. Do ochronydelikatnej skóry dziecka, zwłaszcza w okolicach zwykle zakrywanych pieluszką, najlepsze są preparaty o naturalnym składzie i delikatnej formule, zawierające substancje chroniące skórę przed odparzeniami, zapewniające jej odpowiednie nawilżenie. Takim środkiem jest na przykład emolientowy krem barierowy Emotopic, odpowiedni do stosowania już od pierwszego roku życia maleństwa.
Krem ten dzięki zawartości ceramidów i naturalnych olejów natłuszcza skórę, utrzymując jej odpowiednie nawilżenie, co wzmacnia jej barierę ochronną i niweluje podrażnienia oraz otarcia, nawet w częstym kontakcie z materiałem pieluszki. Emolientowy krem barierowy Emotopic stosować można w każdym wieku, również jako krem ochronny przed wiatrem i mrozem oraz jako środek niwelujący suchość i łuszczenie się naskórka na łokciach, dłoniach i kolanach lub jako krem łagodzący podrażnienia wywołane wystąpieniem miejscowych reakcji alergicznych. Delikatna formuła kremu eliminuje ryzyko alergii i podrażnień delikatnej skóry niemowlaka, będzie też odpowiednia dla każdej osoby o skórze wrażliwej i skłonnej do podrażnień.
W przypadku zaawansowania lub nawrotów objawów pieluszkowego zapalenia skóry po konsultacji z lekarzem stosowane być mogą sterydowe preparaty o działaniu przeciwzapalnym, inhibitory kalcyneuryny lub preparaty zwalczające bakterie i drożdżaki.