Pierwsza pomoc u dzieci

Własne tempo rozwoju

Kto ma dziecko, ten wie jak niewiele czasem potrzeba, aby coś nieprzewidywalnego mogło się stać. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego pomimo ciągłego, starannego nadzoru nad dzieckiem warto posiadać podstawową wiedzę i umiejętności udzielania pierwszej pomocy w różnych stanach nagłych. Okoliczności wystąpienia urazu zwykle są nagłe, z elementem zaskoczenia, plus dochodzący stres. Dlatego warto poznać i okresowo utrwalać sobie wiedzę dotyczącą prawidłowego udzielania pierwszej pomocy.

Krwawienia z nosa

Przede wszystkim, najpierw należy uspokoić dziecko. Następnie posadź dziecko z nieco pochyloną do przodu głową. Potem poleć dziecku delikatne wydmuchanie nosa, aby usunąć ewentualne powstałe skrzepy. Następnie przez kilka minut uciśnij delikatnie skrzydełka nosa. Można zastosować na kilka minut chłodne okłady na kark i grzbiet nosa. Jeśli krwawienia są obfite i nawracające, konieczna jest konsultacja u laryngologa.

Oparzenia termiczne

Dzielimy na cztery stopnie w zależności od głębokości penetracji urazu w głąb skóry:

  • Oparzenia I stopnia – to oparzenia powierzchowne, gdzie występuje jedynie rumień, zaczerwienienie i silny ból skóry. Goi się w ciągu kilku dni. Nie wymaga specjalnego leczenia.
  • Oparzenie II stopnia – poznajemy po pojawieniu się pęcherzy na skórze. Wystarczy odkażenie powstałej rany, np. roztworem z octenidyną oraz jałowe opatrunki. Rany I i II stopnia goją się bez pozostawienia blizn, gdyż nie doszło w nich do uszkodzenia pełnej grubości skóry.
  • Oparzenie III stopnia – już nie boli, gdyż głęboki uraz termiczny zniszczył zakończenia nerwowe i pełną grubość skóry. Skóra jest blado–woskowa. Po wyleczeniu oparzenia w specjalistycznym ośrodku pozostanie trwała blizna.
  • Oparzenie IV stopnia – występuje, gdy uszkodzenie dotyczy głębszych struktur ciała niż skóra (mięśnie, powięzie, stawy), zwęglenie, martwica tkanek. Wymagane jest leczenie specjalistyczne.

Pierwsza pomoc obejmuje schłodzenie rany (np. strumieniem chłodnej wody, chłodnym kompresem żelowym) przez minimum 15 minut i zabezpieczenie jałowym opatrunkiem. Chłodzenie jest bardzo istotne, gdyż ogranicza głębokość urazu oraz zmniejsza ból.

Porażenie przez prąd

W pierwszej kolejności należy, jednocześnie dbając o swoje bezpieczeństwo, odciąć źródło prądu: wyłączyć korki, wyjąć wtyczkę z kontaktu lub ostrożnie przeciąć przewód zasilający urządzenie. Potem, ocenić stan dziecka i w razie konieczności rozpocząć resuscytację BLS (patrz niżej). Uważa się, że każda osoba porażona prądem wymaga obserwacji w szpitalu m.in. ze względu na możliwe, późne zaburzenia rytmu serca.

Uraz głowy

Poważniejsze urazy głowy, nawet z krótkotrwałą utratą przytomności czy niepamięcią wsteczną wymagają hospitalizacji (wstrząśnienie mózgu) i ewentualnego wykonania badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa głowy. Uważać należy na mogące współtowarzyszyć urazy kręgosłupa szyjnego. Każde dziecko po urazie głowy bez utraty przytomności również wymaga konsultacji lekarskiej i obserwacji dziecka (oceny symetryczności i reakcji źrenic na światło, wymiotów, wycieku przezroczystego płynu z nosa).

Zadławienie

U dziecka, które efektywnie kaszle nie trzeba podejmować żadnych działań poza zachęcaniem do dalszego kaszlu. Jednak, u dziecka przytomnego, które zadławiło się i przestaje kasłać lub kaszle nieefektywnie, konieczne jest wykonanie 5 uderzeń nadgarstkiem u okolicę międzyłopatkową (u niemowląt w pozycji z głową skierowaną ku dołowi). Jeśli uderzenia w okolicę międzyłopatkową są nieskuteczne, u niemowląt wykonujemy 5 uciśnięć klatki piersiowej z przodu, a u dzieci starszych 5 uciśnięć nadbrzusza, gdy stoimy obejmując pochylone do przodu dziecko od tyłu. I tak wykonujemy na zmianę. Jeśli dojdzie do utraty przytomności rozpoczynamy BLS.

BLS (Basic Life Support) – wczesne rozpoczęcie resuscytacji w oczekiwaniu na specjalistyczną pomoc.

Ponieważ wiedza nieustannie się zmienia, corocznie aktualizowane są wytyczne udzielania pierwszej pomocy na stronach internetowych, m.in. Polskiej Rady Resuscytacji, ERC.

1. Ocena bezpieczeństwa otoczenia przez osobę, która będzie udzielała pomocy. Najpierw należy zapewnić bezpieczeństwo sobie (np. na miejscu wypadku). Jeśli ocenimy, że będziemy mieli styczność z płynami ustrojowymi (krew), wydzielinami koniecznie postarajmy się o założenie jednorazowych rękawiczek (jeśli są dostępne).
2. Ocena przytomności, czyli czy dziecko reaguje na dotyk, głos. Zadaj pytanie: Co się stało? Czy mnie słyszysz?
3. Jeśli dziecko reaguje, zostawiamy je w pozycji w jakiej jest i wzywamy pomoc (112/999), cały czas obserwując dziecko.
4. Jeśli dziecko jest nieprzytomne i nie reaguje poproś o wezwanie pomocy lub sam ją wezwij i rozpocznij od udrożnienia dróg oddechowych poprzez odchylenie głowy ku tyłowi i uniesienie brody do góry.
5. Oceń oddech poprzez obserwacje ruchów klatki piersiowej, słyszalnego i wyczuwalnego szmeru oddechowego (w ok. 10 sekund).
• Jeśli dziecko oddycha ułóż, je w pozycji bocznej bezpiecznej i oczekuj na wezwaną wcześniej pomoc fachową.
• Jeśli dziecko nie oddycha, należy rozpocząć resuscytację:
Najpierw pięć oddechów ratunkowych. Usta – usta – nos lub u starszego dziecka usta-usta.

Następnie niezwłocznie rozpocznij masaż zewnętrzny serca:
Ułóż 2 palce (niemowlę 0-12 miesiąc życia) lub nadgarstek (dziecko starsze, jeden lub dwa w zależności od wieku dziecka) na klatce piersiowej w dolnej połowie mostka (na wysokości linii łączącej brodawki sutkowe)
Uciskaj na głębokość ok. 1/3 klatki piersiowej. Wykonaj 30 uciśnięć. Tempo około 100-120 uciśnięć na minutę.
Kontynuuj cykl: 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 5 oddechów ratowniczych do chwili przyjazdu zespołu fachowej pomocy medycznej, poprawy stanu dziecka lub własnego wyczerpania.
W ramach tego artykułu niestety nie sposób wyczerpać tak szerokiego tematu, jak udzielanie dziecku pierwszej pomocy. Wiedza powinna być stale aktualizowana do najnowszych wytycznych. Ze względu na wagę tematu warto pogłębić swoją widzę w tym zakresie poprzez ogólnodostępne szkolenia oraz materiały edukacyjne.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady