Opiekunowie i rodzice są pierwszymi wzorcami zachowań jakie obserwuje i naśladuje dziecko. To z ich przykładu czerpie ono schematy zachowań, nawyki, sposoby wysławiania się i reagowania w trudnych chwilach. Rodzice są autorytetami, które mają ogromny wpływ na to, aby dziecko stało się w pełni ukształtowanym, silnym, pewnym siebie dorosłym i dojrzałym człowiekiem. Do pewnego okresu życia dziecko bezkrytycznie kocha swoich rodziców, gdyż nie potrafi jeszcze krytycznie oceniać ich zachowania. Tym samym rodzic nie musi zabiegać o szacunek, zaufanie i autorytet. Ale z wiekiem i dojrzewaniem dziecka sytuacja ulega zmianie. To normalny i potrzebny proces w rozwoju emocjonalnym i dojrzewaniu do dorosłości. Aby zbudować i utrzymać szacunek, dorosły musi wykazać się konsekwencją, sprawiedliwością, spójnością zachowań, właściwym systemem wartości i zasadami, bez używania agresji, gniewu czy siły. Rodzic, który jest autorytetem dla swojego dziecka daje mu poczucie bezpieczeństwa, ponieważ jego zachowanie i reakcje są przewidywalne dla dziecka.

Jak budować i umacniać swój autorytet?

Najważniejszy jest kontakt z własnym dzieckiem. Od najmłodszych lat dziecka trzeba być przy nim, wspierać, towarzyszyć, słuchać, mieć dla niego czas. Zarówno na naukę, jak i zabawę. Zaprzyjaźnić się z dzieckiem, interesować jego światem, odgadywać, zauważać i zaspokajać jego potrzeby – to buduje i utrzymuje więź emocjonalną. Jeżeli będziemy dziecko traktować jako partnera, umocnimy w nim poczucie własnej wartości i pewności siebie. Ogromnie ważne jest towarzyszenie dziecku na co dzień w jego trudnościach, ale również
w ważnych momentach życia. Dziecko pewne siebie i swoich racji stanie się twórczym, samodzielnym i kreatywnym dorosłym.

Fundamenty zasad pozytywnej dyscypliny

Pozytywna dyscyplina to klasyczna metoda wychowawcza rozwijana przez psychologów i pedagogów od dziesiątek lat. Opiera się ona na wspieraniu jednego z najważniejszych pragnień człowieka, czyli bycia przynależnym i ważnym. Rodzicom metoda ta pomaga w zrozumieniu, wspieraniu
i wychowywaniu mądrych, pewnych siebie, radzących sobie
z codziennymi trudnościami dzieci.

emotopic-pozytywna-dyscyplina-jak-budowac-szacunek-i-autorytet-kilka-slow-o-wychowaniu
emotopic-pozytywna-dyscyplina-jak-budowac-szacunek-i-autorytet-kilka-slow-o-wychowaniu

Oto pięć fundamentalnych zasad pozytywnej dyscypliny:

1. Stosowanie dyscypliny pełnej szacunku dla dziecka: czyli twardej dla problemu i miękkiej dla osoby. Niezbyt pobłażliwej, ale i niezbyt karzącej. Rodzic powinien być wymagający wobec dziecka, ale jednocześnie pozostawać życzliwy i pełny szacunku do dziecka.
2. Branie pod uwagę tego, co dziecko myśli, czuje, czego się uczy i jakie podejmuje decyzje o sobie samym i o swoim świecie. To zaowocuje długofalowo w późniejszym radzeniu sobie z życiem. Zrozumienie przyczyn nieodpowiednich zachowań dziecka, powodów, dla których dzieci robią, to co robią to fundament w wychowaniu.
3. Staranie się, aby dziecko poczuło łączność i przynależność, co daje mu poczucie, że jest ważne dla rodziny i otoczenia.
4. Uczenie ważnych umiejętności społecznych i życiowych: szacunku, dbania o innych, rozwiązywania problemów, współpracy oraz umiejętności wnoszenia osobistego wkładu
i bycia pożytecznym w domu, przedszkolu, szkole i otoczeniu.
5. Wspieranie odkrywania, jak bardzo dziecko jest zdolne
i kompetentne. Zachęcanie go do konstruktywnego używania swoich umiejętności, w tym siły i autonomii. Koncentracja na szukaniu rozwiązań problemu, a nie kar za niepowodzenie.

Najczęstsze błędy popełniane przez rodziców

Postępując nawet w najlepszej wierze, nikt nie jest wolny od popełniania błędów. Ale mając świadomość, jakie one mogą być, znacznie łatwiej ich uniknąć. Dzieci idealnie wyczuwają zniecierpliwienie, oschłość, chłód emocjonalny, mijanie się
z prawdą, brak konsekwencji. Źle wpływają na budowanie zaufania pochopne obietnice bez pokrycia w czynach. Uważajmy na to. W pogoni za codziennymi sprawami, obarczeni nadmiarem obowiązków zawodowych łatwo zapominamy o zaspokajaniu potrzeb emocjonalnych dziecka. Zaspokajanie jedynie potrzeb materialnych nie powoduje budowania autorytetu, a tylko poczucia wdzięczności. Kolejnym błędem może być stawianie dziecku wysokich, nierealnych wymagań podyktowanych własnymi ambicjami.

Niekorzystnie na relacje wpływa również zbytnia nadopiekuńczość i wyręczanie dziecka w jego obowiązkach. Nie buduje to w dziecku poczucia pewności siebie
i sprawczości. Kolejnym zachowaniem, którego warto się wystrzegać to wymuszanie na dziecku posłuszeństwa, pożądanych zachowań czy wyników w nauce. Tak traktowane przez rodzica dziecko będzie się go bało, ale nie szanowało. Warto również pamiętać, aby rodzice mówili jednym zdaniem. Dziecko odbierające sprzeczne sygnały od mamy i taty poczuje się zagubione oraz zmuszone do dokonania wyboru – albo pomiędzy rodzicami, albo wyboru łatwiejszego rozwiązania.

emotopic-pozytywna-dyscyplina-jak-budowac-szacunek-i-autorytet-kilka-slow-o-wychowaniu

Poznanie i stosowanie zasad pozytywnej dyscypliny pomaga w wychowaniu dziecka bez systemu kar i nagród. Pozwala na uzyskanie skutecznych narzędzi radzenia sobie w trudnymi zachowaniami dzieci takimi jak m.in. bunt, krzyk, płacz, wymuszanie, agresja, kłopoty z samodzielnym snem, odpieluchowanie czy trudnościami w karmieniu.

Na rynku dostępnych jest wiele pozycji książkowych, poradników, szkoleń i kursów dla rodziców zainteresowanych pogłębieniem swojej wiedzy oraz zdobycie większej ilości kompetencji wychowawczych. Dotyczą one dzieci w każdym wieku, kierowane są do rodziców dzieci w konkretnych przedziałach wiekowych, dla rodziców niemowląt, przedszkolaków, dzieci szkolnych i młodzieży.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady