Preparaty hipoalergiczne dla dzieci

Przyczyną reakcji uczuleniowej mogą być produkty spożywcze, leki, pyłki, zarodniki grzybów pleśniowych, roztocze, lateks, niektóre metale… wymieniać można naprawdę długo. Alergeny są także obecne w preparatach do twarzy i ciała oraz do mycia. Które substancje mogą uczulać i jak uchronić dziecko przed objawami alergii? Oto kilka wskazówek.

Jakie substancje mogą uczulać w preparatach do twarzy i ciała?

Uczulenie na krem czy balsam do ciała grozi osobom w każdym wieku, choć obecnie firmy kosmetyczne starają się unikać substancji, uznanych za najsilniejsze alergeny. Niemniej skóra wrażliwa może źle reagować na siarczany (SLS, SLES), rezorcynę, fenol, formaldehyd i inne konserwanty, kwas salicylowy, dodatki zapachowe. Przyczyną podrażnień są czasami kosmetyki z alkoholem i kwasami owocowymi (AHA). Reakcję alergiczną może wywołać również lanolina, jednak obecnie, dzięki ulepszonym metodom pozyskiwania wosku owczego, przypadki uczuleń występują rzadziej.

Jakie są objawy reakcji uczuleniowej? Skóra dziecka przeważnie reaguje zaczerwienieniem, wysypką, swędzeniem, pieczeniem. Dolegliwości te budzą także u malca irytację, niepokój i płaczliwość.

Od czego może zależeć wystąpienie reakcji alergicznej?

Podstawowe znaczenie mają indywidualne predyspozycje. Niektóre dzieci dobrze tolerują różnego typu preparaty, inne mają bardzo wrażliwą skórę, która na alergizujące dodatki szybko reaguje zaczerwienieniem, podrażnieniem i świądem. Tendencja do reakcji uczuleniowych zależy też od stanu zdrowia, a zwłaszcza stanu skóry. Na przykład dzieci borykające się z AZS mają większe wymagania dotyczące składu preparatów niż dzieci ze zdrową skórą. To dlatego, że ich naskórek ma wadliwą budowę i nie jest w stanie spełniać funkcji barierowych, które są kluczowe w ochronie przed czynnikami drażniącymi i alergenami.

Oprócz tego znaczenie ma czas kontaktu skóry z preparatem. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że u dziecka rozwinie się uczulenie na krem niż na szampon, który jest szybko zmywany z głowy. Mimo to dla małych dzieci zalecane są delikatne preparaty do mycia i smarowania ciała, a jeżeli maluch ma bardzo suchą i skłonną do podrażnień skórę, najlepiej sprawdzą się wyroby medyczne opracowane pod nadzorem dermatologów, o dobrej tolerancji, które nie zawierają uczulających dodatków.

Preparaty hipoalergiczne dla dzieci – jak wybrać najlepsze?

Przede wszystkim przestrzegaj zasady, że na skórę dziecka należy aplikować tylko preparaty dla dzieci przeznaczone. Zawsze więc sprawdzaj na opakowaniu, czy jego zawartość jest bezpieczna dla niemowląt. Istotne, aby wyrób był:

  • bezzapachowy,
  • bez kolorowych dodatków,
  • bez SLS i SLES,
  • bez formaldehydu.

Skład preparatu powinien być jak najbardziej naturalny, a im krótsza lista komponentów, tym lepiej.

Jeżeli twoje dziecko ma atopowe zapalenie skóry, o jego skórę należy się troszczyć tylko przy pomocy emolientów przeznaczonych dla osób z AZS. Bazują one na naturalnych olejach, które tworzą na skórze niewidzialną „tarczę” ochronną przed drażniącymi substancjami.

Emulsja do kąpieli Emotopic, bezpieczna nawet dla noworodków, redukuje świąd, podrażnienia i suchość. Przygotowana z jej dodatkiem kąpiel emoliencyjna przynosi ulgę małym alergikom i jest nieocenionym wsparciem w trakcie terapii AZS. Preparat można również stosować profilaktycznie, aby skóra zachowała odpowiedni poziom nawilżenia i natłuszczenia. Emulsja powstała pod okiem dermatologów i została przebadana pod kątem biozgodności. Jest więc dobrze tolerowana przez skórę dzieci.

Aby ochronić malucha przed nieprzyjemnymi konsekwencjami alergii, podczas codziennych zabiegów obserwuj, jak reaguje na dane preparaty i jeśli zauważysz ślady podrażnień na skórze, sięgnij po bezpieczniejszy produkt. Objawy alergii i AZS zawsze wymagają kontaktu z lekarzem, aby dobrać dla malca odpowiedni sposób leczenia.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady