Skóra jest jednym z najważniejszych i zarazem największym narządem ludzkiego organizmu. Stanowi barierę chroniącą przed działaniem czynników zewnętrznych. Nawet o skórę zdrową należy systematycznie dbać. Natomiast skóra sucha, atopowa, podrażniona wymaga specjalnego traktowania i ochrony. Podstawowe znaczenie ma edukacja w tym zakresie, aby osoba chora lub jej opiekun właściwie reagowali na dany stan skóry. Choroby skóry z kręgu AZS mają zwykle charakter nawrotowy i przewlekły. Zarówno w atopii, jak i nasilonej suchości skóry może pojawić się świąd. W uzyskaniu remisji zaostrzenia stanu skóry,
jak i w profilaktyce nawrotów choroby ogromnie pomocne są właściwie używane emolienty.

Czynniki mogące doprowadzić do zaostrzenia suchości skóry lub wyzwalające dolegliwości

U alergika takimi czynnikami mogą być specyficzne alergeny wziewne lub pokarmowe. Pogarszać niespecyficznie stan skóry mogą również zewnętrzne czynniki drażniące, jak szorstkie
w dotyku materiały, np. z dużą domieszką wełny, sztuczne, nieprzewiewne tkaniny, substancje zapachowe dodawane do kosmetyków, środki piorące, substancje chemiczne zawarte
w chemii gospodarczej, drapanie, pot, promieniowanie słoneczne.

Jak dbać o skórę każdego dnia?

Skóra każdego z nas jest inna. Dany krem dla jednej skóry może okazać się pomocny, a dla innej z tym samym problemem może okazać się drażniący. Dlatego do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie, a prawidłową pielęgnację często dobiera się metodą prób i błędów. Istotny jest dobór właściwego preparatu do stanu i rodzaju skóry.

Kąpiele

We właściwym dbaniu o stan skóry nie może zabraknąć kilku słów o kąpielach. Zalecane jest unikanie kąpieli zbyt gorących
i długich. Skóra ulegnie wówczas rozgrzaniu, co nasila stan zapalny, a zbyt długo trwające moczenie skóry prowadzi do jej przesuszenia, poprzez zniszczenie płaszcza lipidowego skóry. Wskazane są krótkie kąpiele prysznicowe, trwające kilka minut (maksymalnie 5-7).  Do kąpieli najlepiej używać łagodnych środków myjących zgodnych z fizjologicznym pH skóry, aby zapobiegać nadmiernemu wysuszeniu i łuszczeniu naskórka. Możliwe są również kąpiele w wannie z dodatkiem emolientów oczyszczających ciało z zanieczyszczeń, a zarazem niwelujących suchość i podrażnienia skóry.

Nawilżanie skóry

Każda skóra, nawet zdrowa, wymaga pielęgnacji odpowiednimi środkami. Zapewni to utrzymanie jej w dobrej kondycji
i wyglądzie na dłużej. Systematyczne nawilżanie wrażliwej skóry atopowej z problemem suchości poprawia jej stan, stanowi uzupełnienie ewentualnego leczenia farmakologicznego. Kiedy stan naskórka poprawi się, niezmiernie ważne jest utrzymanie właściwego stanu nawilżenia i równowagi wodno-lipidowej skóry. Można w ten sposób uniknąć lub wydłużyć odstępy pomiędzy kolejnymi zaostrzeniami choroby. Emolienty redukują objawy odczuwane przez osoby cierpiące z powodu suchości skóry. Są wskazane do stosowania zarówno u dzieci, jak
i u dorosłych. Zapobiegają zaostrzeniom i nawrotom chorób atopowych. Po zastosowaniu koniecznego niekiedy leczenia farmakologicznego pomagają podtrzymać stan remisji choroby. Istnieją dowody, że chronią przed rozwojem Atopowego Zapalenia Skóry u osób z grup ryzyka.

Emolienty - jak ich używać?

Emolientów należy zawsze używać zgodnie z ich przeznaczeniem podanym na opakowaniu przez producenta. Nie bez znaczenia jest granica wiekowa, od której bezpieczne jest ich stosowanie u najmniejszych, niemowląt i dzieci.
W wyborze odpowiedniego preparatu pomocny będzie lekarz, który doradzi właściwy skład. Warto pamiętać, że dla lepszej tolerancji i efektu kojącego otwarty emolient może być przechowywany w lodówce. Wygodne, a zarazem higieniczne są emolienty w opakowaniach z pompką. Częstość nakładania ich na skórę w ciągu dnia jest indywidualna, ale zwykle nie przekracza ona 1-2 użyć dziennie. Ilość zalecana dla osoby dorosłej to około 250 gram tygodniowo, co daje wstępne pojęcie ile należy ich nakładać jednorazowo.

Tego warto unikać:

  • Mocno pachnących i pieniących się produktów używanych do mycia i pielęgnacji.
  • Zbyt długich i zbyt ciepłych kąpieli. Krótka kąpiel powinna trwać ok. 5 minut i mieć miejsce w temperaturze 27-30oC. Aby uzyskać najlepszy efekt nawilżenia skóry zaraz po kąpieli powinien być zastosowany emolient kojący świąd, zapobiegający nawrotom przesuszenia, zmniejszający objawy suchości skóry i podrażnienia.
  • Czynników drażniących, takich jak wełna, substancje chemiczne, zapachowe, silne detergenty, pot, nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne.
  • Drapania skóry, co może sprzyjać tworzeniu się stanu zapalnego, zakażeń skóry bakteriami, wirusami lub grzybami. Paznokcie powinny być przycięte na krótko, a na noc zakładane specjalne ochronne ubranie zmniejszające możliwość drapania skóry z rękawiczkami. Używania perfum, szczególnie bezpośrednio na skórę, noszenia biżuterii.
  • Noszenia obcisłej, uciskającej, nieprzewiewnej odzieży. Lepiej kupować tą z naturalnych włókien, nieco luźniejszą, przewiewną, w jasnych kolorach. Przed pierwszym użyciem konieczne jest wypranie odzieży w delikatnym płynnym środku piorącym, bez zapachowego płynu zmiękczającego do płukania tkanin. W pralkach automatycznych dodatkowo nastawiamy cykl płukania w wodzie. Stosowania w celu natłuszczenia skóry czystych olei naturalnych, np. kokosowego, oliwy z oliwek,  które paradoksalnie wysuszają skórę, mogą ja podrażniać, a nawet alergizować cały organizm. Dane na ten temat bywają sprzeczne i wymaga to dalszych badań. Ta sama uwaga dotyczy stosowania kąpieli
    w mące ziemniaczanej/krochmalu. Ryzyko niepożądanych reakcji rośnie, gdy stosowane są one dodatkowo na skórę
    z uszkodzonym naskórkiem.

Podsumowanie

Skóra małych dzieci znacznie różni się od skóry osób dorosłych. Jest cieńsza, a komórki są luźniej połączone pomiędzy warstwami skóry. Dlatego częściej u dzieci dochodzi do jej podrażnień i przesuszeń. Wiedza zawarta w artykule powinna pomóc w kompleksowym dbaniu o skórę suchą, bardzo suchą i atopową, przywracającym jej naturalne funkcje ochronne.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady