Na rynku obecnych jest wiele poradników oraz artykułów na stronach internetowych poświęconych zagadnieniu wychowywania dziecka od jego urodzenia. Każdy miesiąc i rok życia dziecka ma swoje odrębności i wymaga innego postępowania. Należy zdać sobie sprawę, że każde dziecko i każda rodzina jest inna, w związku z czym może mieć w tym zakresie różne potrzeby. Nie istnieje tylko jeden słuszny model postępowania wychowawczego. Jest ich wiele, a każdy ma swoje wady i zalety. Najważniejsze w każdej metodzie wychowawczej jest akceptacja i poczucie skuteczności metody. Każdy członek rodziny powinien ją akceptować i swobodnie stosować. A problemów towarzyszących wychowaniu dziecka jest wiele m.in.: jak karmić, jak nosić, jak układać spać, jaki ustalić rytm dnia czy jak nauczyć samodzielnego zasypiania? Ważne, aby oboje opiekunowie mieli poczucie wspólnego planu i działania w jednym podobnym kierunku.

Metody wychowawcze – czasem bywają ze sobą sprzeczne

Rad i poradników bywa wiele. Niektóre podejścia do wychowania dzieci bywają również sprzeczne. Większość rodziców kieruje się jednak wskazówkami dwóch najbardziej popularnych filozofii wychowawczych:

  • pierwsza filozofia stosuje zasady „rodzicielstwa bliskości”, kiedy opiekun reaguje bezpośrednio na potrzeby dziecka. Tu wpisuje się zasada karmienia na żądanie, spania z dzieckiem, noszenia w chustach i nosidełkach. Rodzic zaspokaja potrzeby dziecka poprzez jak najczęstszy kontakt fizyczny.
  • druga filozofia stosuje zasady „rodzicielstwa według rodziców”, czyli polega na stworzeniu codziennej rutyny i zaspakajaniu potrzeb dziecka o stałych porach.

Oczywiście obie metody wychowawcze można ze sobą łączyć bądź stosować zamiennie. A najlepszym sposobem wydaje się kierowanie własnym instynktem, a tylko czerpaniu z pasujących nam porad różnych teorii wychowawczych.

mama całuje dziecko
mama trzyma plączące dziecko

Rozpoznawanie rodzaju płaczu niemowlęcia – nieoceniona umiejętność

Wraz z upływającym czasem opiekunowie poznają dziecko, potrafią niemal bezbłędnie odgadywać rodzaj potrzeby dziecka, która jest sygnalizowana płaczem. Zazwyczaj musi jednak minąć kilka tygodni zanim tą wiedzę posiądą. Warto pamiętać, że płacz to niekiedy jedyny sposób, w jaki dziecko może komunikować się z otoczeniem. Niemowlę zwykle płacze, kiedy jest głodne, odczuwa ból (np. brzuszka z powodu kolki) lub dyskomfort (zimno, za ciepło, mokro itp.), marudzi, gdyż jest zmęczone, znudzone, chore lub po prostu potrzebuje bliskości.

Efektywne karmienie i usypianie niemowlaka to również nie lada umiejętność

Aby dziecku i opiekunowi było wygodnie, a karmienie niemowlęcia było przyjemnością, warto zadbać o spokój, wyłączyć telewizor czy zbyt żwawą, głośną muzykę, wyciszyć telefon, wyłączyć zbędne, jasne oświetlenie lub zasłonić rolety. Przydatna może okazać się cicha, spokojna melodia. Jeśli w pobliżu znajdują się głośno zachowujące się osoby, unikajmy ich towarzystwa podczas karmienia. Niektóre dzieci reagują również niepokojem na przebywanie w dużych, otwartych powierzchniach. Wolą ukojenie w małym, kameralnym, cichym kąciku. Wszystkie zbyt mocne bodźce mogą wpływać na narastane niepokoju dziecka i rozpraszać je od efektywnego karmienia czy spokojnego usypiania. Niektóre niemowlęta bardzo niepokoją się, kiedy mają mokrą pieluszkę i wtedy warto znaleźć czas na jej zmianę przed karmieniem lub zasypianiem. Zdenerwowane, rozpłakane niemowlę trudno będzie od razu przystawić do piersi lub podać butelkę mleka. Najpierw należy dziecko przytulić, uspokoić, ukołysać. Spokojne dziecko chętniej zje całą porcję mleka.

mama karmi dziecko piersią przed snem
dziecko leży w łóżeczku przed zaśnięciem

Ustalanie codziennych rytuałów i stałego rytmu dnia

Małe dzieci lubią mieć jasno wyznaczone codzienne rytuały podczas karmień, kąpieli czy zasypiania. To daje poczucie bezpieczeństwa. W okolicy trzeciego miesiąca życia dziecka, większość ma już dość dobrze wyregulowany tryb dnia i nocy. Nie jest to jednak regułą. Niektóre niemowlęta osiągną to nieznacznie później. Aby skutecznie położyć dziecko do snu można skorzystać z rady, aby odkładać dziecko do łóżeczka, kiedy jeszcze nie śpi, aby przyzwyczajać je do zasypiania bez pomocy piersi czy butelki. Warto do tej czynności wykorzystać momenty, w których dziecko jest śpiące i senne. Zamiast piersi czy mleka można zanucić kołysankę czy lekko pokołysać maluszka.

Otoczenie pełne miłości

Wychowanie szczęśliwego spokojnego dziecka może stać się łatwiejsze, jeśli będziemy starać się stworzyć w domu atmosferę miłości poprzez bliski kontakt z rodzicami i akceptację nawet w trudnych momentach niepokoju i płaczu. Do uspokajania dziecka można użyć stonowanego, łagodnego i spokojnego głosu, można śpiewać piosenki, kołysanki lub czytać wierszyki. Magiczną moc uspakajania może mieć również dotyk. Głaskanie, dotykanie, delikatny masaż pomogą w relaksie dziecka.

mama uspokaja plączące dziecko
mama odpoczywa po uśpieniu dziecka

Czas dla mamy

Dziecko wymagające, które reaguje niepokojem na nadmiar bodźców z otoczenia jest niewątpliwym wyzwaniem dla opiekunów. Kiedy wykluczymy już z otoczenia dziecka większość uciążliwych bodźców, jego zachowanie powinno stopniowo ulec poprawie. Nie zapominajmy jednak o higienie czasu poświęcanego sobie na odpoczynek i relaks. Należy się on opiekunom codziennie i jak najczęściej to możliwe. Mogą przecież być to małe, krótkie przyjemności w ciągu dnia, gdy maluszek zaśnie lub bawi się spokojnie sam. O pomoc w opiece można poprosić drugiego rodzica, babcię, dziadka, znajomych czy opiekunkę. Ten czas tylko dla siebie można wykorzystać na sen, gimnastykę, spacer, przejażdżkę czy rozmowę ze znajomymi. Opieka nad wymagającym dzieckiem nie jest łatwa, ale okazując maluszkowi wiele cierpliwości, miłości i akceptacji nasze wysiłki z całą pewnością z czasem zostaną docenione.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady