Typ skóry dziecka a prawidłowa pielęgnacja

Skóra to największy narząd w ciele człowieka. Pełni bardzo ważną funkcję, stanowi bowiem barierę przed wnikaniem szkodliwych czynników zewnętrznych do organizmu oraz zapobiega utracie wody. Skóra i jej przydatki, takie jak włosy, paznokcie chronią organizm, a jej gruczoły i receptory biorą udział między innymi w wymianie ciepła z otoczeniem, dlatego odpowiada częściowo za stan nawodnienia, czucie, dotyk, ochrania ciało i narządy wewnętrzne. Zatem można uznać, że organizm funkcjonuje prawidłowo, gdy jego skóra jest zdrowa.

Skóra dzieci nie jest taka sama jak osoby dorosłej. Jest ona cieńsza, przez co łatwiej przepuszczalna dla substancji z zewnątrz, również szybciej dochodzi do utraty ciepła, a jej gruczoły potowe i łojowe są jeszcze niedojrzałe. W związku z tym łatwiej o przesuszenie czy podrażnienie skóry dziecka niż osoby dorosłej. Czynnikami drażniącymi mogą być zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura otoczenia, promienie słoneczne, wiatr, mróz, substancje chemiczne, kosmetyki czy bakterie, wirusy i grzyby. Jeden organizm może mieć różne rodzaje skóry w różnych okolicach ciała. Rozpoznanie właściwego typu skóry jest kluczem do odpowiedniej pielęgnacji. Inaczej należy postępować ze skórą suchą, a inaczej z mieszaną czy tłustą. W poznaniu typu skóry pomocny może być lekarz pediatra, rodzinny, dermatolog czy kosmetolog. U dzieci najczęstszymi typami skóry są skóra normalna, skóra sucha, skóra wrażliwa i skłonna do atopii.

Skóra normalna – jak postępować i dbać o ten rodzaj skóry

Skóra normalna u niemowlęcia i dziecka występuje wtedy, gdy nie ma zauważalnych żadnych przesuszeń i podrażnień, jest gładka w dotyku i aksamitna. Nawet jeśli dziecko ma ten rodzaj skóry należy pamiętać o jej regularnym i odpowiednim pielęgnowaniu. Niedojrzała skóra dziecka, szczególnie w pierwszych dwóch latach życia, wymaga dobrania odpowiedniego produktu nawilżającego. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów dla niemowląt i starszych dzieci. Warto pamiętać o odpowiednich preparatach, które pomogą utrzymać optymalny poziom nawilżenia skóry. Dla najmłodszych maluszków sprawdzą się produkty przeznaczone do stosowania od pierwszych dni życia. Są one delikatne, posiadają wysoki stopień tolerancji i nie zawierają substancji drażniących.

Skóra sucha jest bardzo wymagającym rodzajem skóry u dzieci

Ten typ skóry występuje niestety dość często u maluszków i starszych dzieci. Szczególnie, jeśli skóra narażona jest na działanie czynników zewnętrznych powodujących przesuszenia. Ten typ skóry można rozpoznać jeśli występują objawy takie jak szorstkość, łuszczenie, wzmożone poletkowanie skóry, pogrubienie jej i czasem nawet swędzenie i zaczerwienienie. Skóra sucha charakteryzuje się uszkodzoną barierą lipidową, czyli płaszcza ochronnego skóry. Bariera ta nie spełnia swojej roli, jaką jest szczelna ochrona. Dochodzi zatem do utraty wody. Brak jest również odpowiedniej ochrony przed drażniącymi i szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Prawidłowa pielęgnacja skóry suchej powinna być skoncentrowana na zapewnieniu regularnego nawilżenia skóry, jej odżywieniu i ochronie poprzez pozostawienie na skórze fizycznej bariery ochronnej. W pielęgnacji skóry suchej szczególne znaczenie ma używanie emolientów, w postaci preparatów myjących i nawilżających. Tylko regularne ich stosowanie może zapewnić poprawę kondycji skóry dziecka. Powinno stać się to codzienną rutyną.

Skóra bardzo wrażliwa, czyli nie lada wyzwanie pielęgnacyjne

Skóra wrażliwa i bardzo wrażliwa szalenie łatwo reaguje podrażnieniami na styczność z potencjalnie drażniącymi czynnikami zewnętrznymi jak m.in. zimno, wiatr, mróz, promienie słoneczne, substancje chemiczne, sztuczne tkaniny, barwniki odzieżowe, substancje zapachowe. Na powierzchni skóry pojawiają się wówczas dość silne zaczerwienienia, szczególnie na najwrażliwszych obszarach skóry, czyli na dłoniach, twarzy, powiekach, kroczu. Podrażnieniu może towarzyszyć uczucie napięcia i swędzenia. Do pielęgnacji powinno używać się preparatów myjących i nawilżająco-natłuszczających kojących i chroniących skórę. Wśród czynników aktywnych powinny znaleźć się substancje wspomagające regenerację i kojące. Preparaty do pielęgnacji skóry wrażliwej nie powinny zawierać w swoim składzie składników drażniących i substancji zapachowych.

Skóra atopowa to spory problem życia codziennego dziecka i opiekunów

W skórze atopowej, z powodów uwarunkowanych genetycznie, dochodzi do nieprawidłowego składu lipidowego płaszcza ochronnego, czyli bariery skórno-naskórkowej. Przez zaburzony skład płaszcza lipidowego skóry staje się ona przepuszczalna dla czynników zewnętrznych, w tym alergenów wywołujących reakcję zapalną skóry. Skóra atopowa jest bardzo sucha, łuszcząca, zaczerwieniona, swędząca. Często występują przeczosy, nadżerki i strupki spowodowane nasilonym drapaniem się dziecka. Szczególnie łatwo wówczas dochodzić może do wtórnych nadkażeń skóry przez wirusy, grzyby i bakterie. Atopowe zapalenie skóry staje się powszechnym problemem dermatologicznym wśród dzieci. Do pielęgnacji skóry atopowej powinny być używane specjalistyczne preparaty – emolienty, syndety łagodzące świąd i uzupełniające uszkodzoną barierę skórno-naskórkową.

Właściwa pielęgnacja kluczem do sukcesu

Kiedy znamy już typ skóry dziecka, możliwe jest dobranie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych. Najważniejsze, aby były one dobrej jakości, przebadane, dostosowane do wieku dziecka.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady