Jak wiadomo nadwrażliwość lub alergia na promieniowanie słoneczne jest możliwa i zdarza się szczególnie często u dzieci. Im młodsze dziecko, tym częściej do niej dochodzi. Fachowa nazwa tych przypadłości nazywana jest fotodermatozami. Spowodowane są one działaniem promieniowania ultrafioletowego UV. W wysypkach/osutkach świetlnych dochodzi do reakcji alergicznych na dany alergen (lek, zioło, kosmetyk, inne) występującej pod wpływem promieniowania UVA i UVB działającego na skórę dziecka lub dorosłego.

Jakie są objawy skórne alergii na słońce i fotodermatoz?

Objawy skórne bywają bardzo różnorodne. Na powierzchni skóry mogą pojawić się wypukłe ponad poziom skóry grudki, niekiedy z grudek wydobywa się wysięk, czasem na powierzchni skóry widoczne są nawet pęcherzyki, czyli zmiany skórne pokryte wiotkim naskórkiem wypełnione surowiczym płynem. Łatwo dochodzi do pęknięcia pokryw pęcherzyków i sączenia. Promienie UV najczęściej jednak powodują powstanie piekącego zaczerwienienia skóry, czyli rumienia (erythrema). Charakterystycznie zmiany skórne zlokalizowane są tylko na odsłoniętych miejscach ciała. Występowaniu natomiast wysypki towarzyszy przeważnie uczucie swędzenia, niekiedy bardzo nasilonego i uporczywego.

Najwięcej tego typu reakcji obserwujemy wiosną i wczesnym latem, kiedy to skóra dopiero przyzwyczaja się do promieni słonecznych. Z czasem dochodzi zwykle do jej uodpornienia i „odczulenia” na działanie promieniowania ultrafioletowego. Słabnie ona też w miarę starzenia się organizmu. W profilaktyce wystąpienia osutek posłonecznych wiadomo na pewno, że należy unikać występowania jakichkolwiek poparzeń słonecznych.

W razie wystąpienia u dziecka wysypki zlokalizowanej tylko na odsłoniętych częściach ciała należy zasięgnąć porady lekarza, najlepiej specjalisty dermatologa.

Diagnostyka i leczenie skóry

Możliwa jest nawet diagnostyka tego typu schorzenia poprzez między innymi wykonanie prób świetlnych.

Leczenie polega na ścisłej ochronie przed działaniem promieni słonecznych, czyli wysokiej fotoprotekcji. W niektórych, nawracających i cięższych przypadkach można rozważyć stosowanie profilaktycznego naświetlania skóry przed wyjściem na słońce, za pomocą sztucznego promieniowania UVB lub UVA w specjalnych kabinach emitujących odpowiednią długość promieniowania UV.

Leczenie zmian skórnych posłonecznych

Ponieważ istnieje wiele odmian reakcji skóry na promieniowanie słoneczne najlepiej jest skorzystać z profesjonalnej konsultacji lekarza specjalisty chorób skóry.

Leczenie zmian skórnych posłonecznych polega na stosowaniu miejscowych i ogólnych środków przeciwzapalnych i przeciwalergicznych. Najważniejsza jest jednak ścisła fotoprotekcja, czyli unikanie ekspozycji na jakiekolwiek działanie promieniowania ultrafioletowego. Dobór odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej zależy od karnacji danej osoby, stopnia opalenia jej skóry, fototypu skóry danej osoby oraz jej skłonności genetycznej.

Ochrona przeciwsłoneczna poprzez zewnętrznie stosowane preparaty przeciwsłoneczne jest u tych osób niemiernie istotna. Zaliczamy tu preparaty ochraniające skórę filtrami UVA i UVB przed promieniami słonecznymi.

Filtry przeciwsłoneczne mają za zadanie pochłaniać, odbijać i rozpraszać promieniowanie słoneczne. Dzięki temu chronią one skórę przed poparzeniami słonecznymi oraz przed innymi, szkodliwymi skutkami działania słońca. Ogólnie filtry przeciwsłoneczne można podzielić na fizyczne i chemiczne lub mieszane. U dzieci, szczególnie tych najmłodszych polecane są filtry fizyczne, czyli mineralne.
Na opakowaniu preparatu chroniącego przed słońcem można znaleźć skrótowe oznaczenie SPF (czyli, Sun Protection Factor). Jego wartość liczbowa oznacza wskaźnik ochrony przed promieniowaniem słonecznym.

SPF

Wyróżniamy takie rodzaje poziomu ochrony przeciwsłonecznej SPF (Sun Protection Factor):

  • NISKI: 2-6 SPF
  • ŚREDNI: 8–12 SPF
  • WYSOKI: 15–25 SPF
  • BARDZO WYSOKI: 30–50 SPF
  • ULTRA WYSOKI: 50+ SPF

Zasady stosowania kremów z filtrem u dzieci

U dzieci preparaty z filtrami UV powinno się stosować:

  • codziennie w miesiącach wiosenno-letnich
  • należy je nakładać na skórę dziecka minimum dwadzieścia minut przed planowaną ekspozycją na słońce
  • dodatkowe dosmarowywanie, przy dużej ekspozycji, powinno mieć miejsce co około 2 godziny oraz po każdym wyjściu z kąpieli wodnej, szczególnie po użyciu ścierającego działania ręcznika na skórze

Wybór wartości ochronnej kremu z filtrem UV powinien zależeć od wieku dziecka, karnacji, fototypu skóry oraz innych czynników, takich jak zażywanie leków wchodzących w reakcje ze słońcem, skłonności do pojawiania się przebarwień, rodzinnej historii występowania raków skóry i innych.

Przegrzanie dziecka na słońcu i udar cieplny

U najmniejszych dzieci szczególnie łatwo podczas upałów o przegrzanie. Jeśli jednak trwa ono dłużej, może dojść nawet do udaru cieplnego. Wówczas organizm nie jest już w stanie samodzielnie odprowadzić nadmiaru ciepła. Profilaktyka przegrzania i udaru cieplnego polega na unikaniu działania słońca i wysokich temperatur na organizm dziecka. Szczególnie najmniejsze dzieci nie powinny spacerować w godzinach największego nasłonecznienia, czyli pomiędzy 11.00-16.00. W trakcie letniego spaceru dziecko powinno mieć nielimitowany dostęp do wody pitnej. Jeśli jednak dojdzie już do przegrzania, to w zależności od jego stopnia, leczenie polega na delikatnym schładzaniu ciała mokrymi, letnimi okładami i dbaniu o odpowiednie nawodnienie. Niestety czasem konieczne jest leczenie szpitalne.

Rozsądek i umiar

Szczególnie w okresie letnim i wakacyjnym, gdy ciepła, czasem upalna i piękna pogoda rozpieszcza nas słońcem, zadbajmy o bezpieczeństwo swoje, dzieci i seniorów, aby uniknąć zgubnych skutków poparzeń słonecznych, odwodnienia i udarów cieplnych nas i naszych najbliższych. Wtedy urlop na pewno będzie bardzo udany 😊

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady