Zwykle nie zastanawiamy się nad zmianami, jakich doświadcza nowo narodzone dziecko. Życie w łonie matki było ciche, spokojne i słodko „ukołysane”. Bicie serca mamy nieustająco, przez miesiące, przypominało otulonemu płaszczem wód płodowych dziecku, że nie jest samo.

Odcięcie pępowiny nie jest tylko zabiegiem fizycznym, dziecko po raz pierwszy zostaje oddzielone od matki. Poród może wywoływać u noworodka lęk, który ukoi położenie na brzuchu mamy. Dotyk jest dla niego bardzo ważny od samego początku, zwłaszcza ten który przypomina tak dobrze znany pobyt w brzuchu mamy. Dodatkowo, to dzięki dotykowi maluch będzie poznawał świat.
Wiadomo, że na samym początku szansa na udane karmienie jest mała, ale przyłożenie malucha do piersi uspokaja zarówno dziecko, jak i matkę, powoduje też lepsze obkurczanie macicy poprzez drażnienie brodawki sutkowej. Asystujący przy porodzie ojciec zapewne lepiej się poczuje, gdy zobaczy próbę karmienia swojego potomka. Jego obecność w tym momencie jest bardzo ważna.

Odkrywcy Nowego Świata

Już w okresie życia płodowego dziecko zaczyna reagować na oświetlenie. Stwierdzono, że od 24 tygodnia ciąży oczy dziecka mogą podążać za silnym światłem, docierającym przez brzuch mamy.

Po porodzie ilość światła jest nieporównywalna, pojawia się wręcz oślepiająca jasność. Maleństwo bardzo niewiele widzi, ale rozróżnia natężenie światła. Eksperci uważają, że nadmiar wrażeń wzrokowych we wczesnym okresie rozwoju może być przyczyną problemów. Początkowo, już w okresie niemowlęcym, będą to problemy ze snem i zachowaniem. W przyszłości u tych dzieci mogą wystąpić trudności ze skupianiem uwagi, zapamiętywaniem i koncentracją. Wzrasta również ryzyko wystąpienia wad wzroku, bólów głowy, nadruchliwości oraz kłopotów z nauką. Noworodkowi będzie lepiej w półmroku niż w świetle reflektorów.

Nosek i uszko – mali informatorzy

Ile zapachów mogło docierać do dziecka w okresie życia płodowego? Zapewne prawie nic w porównaniu z tym, co może wywąchać po urodzeniu. Dla noworodka bardzo ważny jest zapach. Zapach matki (jej zapach, nie perfum) będzie dla noworodka informacją, skojarzoną z uspokojeniem i poczuciem bezpieczeństwa. Zmysł węchu ma bardzo duży wpływ na emocje i zapamiętywanie, ponieważ obszary te są ze sobą neurologicznie połączone. Przez pierwsze tygodnie zapachy będą dla noworodka najważniejszą informacją z otoczenia. Nawet jeśli będzie miał zamknięte oczy, będzie po zapachu odróżniał osoby i pomieszczenia. Do niekorzystnych zapachów zaliczany jest zapach palonego tytoniu, chociażby na ubraniu czy włosach.

Recepta na skórę atopową

Poza zapachami, na samym początku najwięcej informacji będą dostarczały dziecku dźwięki. Badania naukowe wykazały, że noworodki potrafią się uspokoić przy dźwiękach, które zapamiętały z okresu życia płodowego, szczególnie z ostatnich trzech miesięcy.

Dlatego właśnie uspokaja je na przykład szum suszarki. Dźwięki mowy mają szczególne znaczenie. Początkowo niemowlę uczy się rozróżniać głosy rodziców, później – naśladować zasłyszane słowa. Nieprawdą jest, że noworodkowi (pierwszy miesiąc) trzeba odtwarzać muzykę, żeby zapewnić prawidłowy rozwój mózgu – nadmiar stymulacji może być przyczyną przeciążenia układu nerwowego i zaburzyć wczesne funkcje poznawcze. Za dużo wrażeń może spowodować, że niemowlę będzie zachowywać się niespokojnie, mieć problemy z jedzeniem i ze snem. Oczywiście, w kolejnych miesiącach należy rozmawiać z dzieckiem coraz częściej i dłużej. Mamy nadzieję, że wkrótce zareaguje na swoje imię. Tak jest najczęściej około 10. miesiąca, dlatego za niepokojący sygnał można uznać brak reakcji na imię dopiero po pierwszych urodzinach.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja do kąpieli
Emotopic - szampon nawilżający w piance
Szampon nawilżający w piance
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady