Choroby wieku dziecięcego – jak przygotować się do wizyty u lekarza pediatry, jak zaopatrzyć domową apteczkę i jak przekonać dziecko do przyjęcia leków?

Niewiele jest dzieci, którym udaje się uniknąć zachorowania na powszechne choroby wieku dziecięcego. Dlatego podstawowa wiedza dotycząca tych chorób oraz leków wówczas stosowanych jest przydatna każdemu, nawet doświadczonemu opiekunowi, mamie i tacie. O chorobie dziecka zwykle świadczy zmiana jego zachowania, marudzenie lub, przeciwnie, nadmierna senność oraz wzrost temperatury ciała, katar, kaszel, wysypka czy biegunka i wiele innych objawów. Ale choroba to nie jedyny powód, dla którego warto udać się z dzieckiem do lekarza pediatry. Każde dziecko znajduje się pod opieką lekarza prowadzącego, który oprócz opieki podczas choroby wykonuje okresowe badania kontrolne, tzw. bilanse, szczepi dziecko etc.. Warto więc uważnie wybrać lekarza prowadzącego, ponieważ w takiej relacji bardzo ważne jest zaufanie opiekuna do lekarza, które budowane jest podczas wizyt. Lekarz prowadzący zna dziecko, historię chorób, reakcje na leki, dlatego jest mu łatwiej stawiać diagnozę i proponować konkretne leczenie.

Gdy dziecko zachoruje, rodzic przeżywa zwykle ogromy stres. W gabinecie lekarskim dziecko może być niespokojne, płaczliwe, co utrudnia koncentrację na tym o czym informuje lekarz, a są to sprawy bardzo ważne. Można ten stres zminimalizować, przygotowując się odpowiednio do wizyty lekarskiej. Należy zabrać ze sobą niezbędne dokumenty. Konieczne może być okazanie Książeczki Zdrowia Dziecka i numeru PESEL, w celu wystawienia recept. Przed wizytą u lekarza warto zapisać sobie w notatniku najważniejsze pytania, aby wiedzieć jak rozpocząć i kontynuować zaordynowane leczenie. Najlepiej również poprosić o szczegółowe zalecenia z wizyty dotyczące leczenia na piśmie. Najważniejsze jest dawkowanie leku. W pediatrii zwykle obowiązuje zasada stosowania leków na kilogram masy ciała. Dlatego pediatra może zapytać każdorazowo o aktualną wagę ciała lub chcieć zważyć dziecko podczas wizyty. Po zebraniu wywiadów lekarz przystępuje do badania dziecka. Może poprosić o rozebranie dziecka do pieluszki lub majteczek. W zależności od dolegliwości i współpracy dziecka badanie może odbyć się na leżąco na przewijaku lub kozetce, na kolanach lub rękach rodzica. Po badaniu lekarz zaleci odpowiednie leczenie, wystawi niezbędne recepty i wyda zalecenia na piśmie.

Wizyta lekarska i zaordynowane leki - ważne informacje dla rodziców

Podawanie leku małemu dziecku powinno być skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą. Każde podanie leku niemowlęciu poniżej trzeciego miesiąca życia powinno być zawsze poprzedzone konsultacją z lekarzem. Aby prawidłowo podawać dany lek dziecku należy przeczytać ulotkę dla pacjenta, dopytać, czy lek podajemy przed, po, czy w trakcie posiłku, należy upewnić się jak prawidłowo przechowywać lek (w lodówce czy w temperaturze pokojowej). Czy lek można mieszać z jedzeniem, piciem? Jakie mogą być najczęstsze działania niepożądane i kiedy mogą one wystąpić, jak należy dalej postępować? Jak długo stosować leczenie? Kiedy zgłosić się na wizytę kontrolną?

Podczas wizyty poinformuj lekarza o wiadomych alergiach lub nietolerancjach na leki oraz o innych chorobach współistniejących i ewentualnych lekach stałych jakie przyjmuje dziecko, gdyż może mieć to wpływ na wybór leczenia. Zapytaj, kiedy powinna nastąpić poprawa i jak postępować jeśli tej poprawy nie będzie widać.

Starszym dzieciom (1-3 lata) można ostrożnie podawać leki dostępne bez recepty bez konsultacji lekarskiej. Jednak zawsze należy zachować przy tym umiar i zdrowy rozsądek. Koniecznie należy przestrzegać wskazań i dawkowania podanego przez producenta leku i nigdy nie przekraczać zalecanej dawki ani długości leczenia.

Przed podaniem dziecku każdego leku warto sprawdzić termin ważności i sposób przechowywania podany przez producenta na opakowaniu. Dawkowanie leków u dzieci powinno być precyzyjne. Dlatego najlepiej sprawdzają się w tym celu dołączone do leków miarki lub strzykawki czy kroplomierze. Leki zwykle staramy się podać prosto do buzi, gdyż dodane do pokarmu lub napoju mogą nie zostać w pełnej dawce przyjęte. Warto również dopytać lekarza, co zrobić w przypadku gdy dziecko zwróci podaną dawkę leku. Należy unikać podawania leków otwartych, na przykład używanych podczas poprzedniej choroby lub przepisanych rodzeństwu.

Leki dla dzieci zwykle podajemy w trakcie lub bezpośrednio po posiłku, prosto do buzi na boczną stronę policzka. Nie powinno się podawać lekarstw dziecku leżącemu na płasko w obawie o zakrztuszenie lub zachłyśnięcie. Najlepiej podawać leki doustne w pozycji półsiedzącej lub siedzącej.

Ważne jest, aby samodzielnie nie skracać czasu podawania leków, szczególnie antybiotyków, nawet jeśli dziecka stan szybko się poprawił. Zawsze istnieje bowiem ryzyko nawrotu choroby.

Jeśli zaobserwowane zostaną objawy alergii lub nietolerancji danego leku (nasilone wymioty, wysypka, pokrzywka, biegunka) należy zaprzestać podawania preparatu i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Co warto mieć w domowej apteczce?

Podstawowe środki i sprzęty powinny znaleźć się w każdej domowej apteczce, aby w środku nocy w razie nagłego zachorowania nie szukać apteki. Bardzo ważne jest, aby domowa apteczka znajdowała się w bezpiecznym miejscu, z dala od zasięgu wzroku i rączek dziecka.

  • Lekami pierwszej potrzeby u dzieci są zwykle leki przeciwgorączkowe. Warto mieć je w domu w postaci syropu lub czopków, ewentualnie kropli. Najczęściej stosowanymi lekami są preparaty paracetamolu i ibuprofenu (nazwy międzynarodowe).
  • Preparaty odkażające na rany i otarcia naskórka, np. zawierające octenidynę lub wodę utlenioną.Plastry, bandaże, gaziki jałowe.
  • Termometr elektroniczny.
  • Elektrolity w saszetkach przydatne w razie wymiotów, biegunki, ryzyka odwodnienia.
  • Pozostałe leki również mogą być przydatne, jednak jeśli są one wydawane na receptę warto porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym dziecko. Szczególnie jest to istotne przed planowaną podróżą, gdzie może być utrudniony kontakt z lekarzem rodzinnym lub pediatrą.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady