Wybór ciuszka dla maluszka

Zakupy ubraniowe dla dziecka to niezmiernie ważna rzecz. Warto przed nimi dokonać pewnego rozeznania, czego będzie nasze dziecko potrzebowało oraz czym kierować się podczas kupowania ubranek i kompletowania garderoby. Nie zapomnijmy o możliwości ubierania dziecka w używane ubranka, które są w dobrym stanie, po starszych dzieciach w rodzinie. Wówczas lista zakupowa może ulec modyfikacji. Ponieważ dzieci bardzo szybko rosną, nie warto kupować zbyt dużej ilości sztuk odzieży. Zawsze będzie czas na ewentualne dokupienie niezbędnych rzeczy.

Najważniejsza wygoda, na drugim miejscu moda

Radzimy zdecydowanie przedkładać wygodę nad modę. Dla małego dziecka moda ma jeszcze niewielkie znaczenie, co innego dla rodziców. Unikajmy kupowania ubranek z dużą ilością guzików, szczególnie przy szyi dziecka, koronek, falbanek, które mogę obcierać wrażliwą skórę dziecka. Ubranko ładnie wyglądające na wieszaku, wcale nie musi okazać się wygodne w używaniu. Ubranko powinno być wykonane z miękkiego, naturalnego, przewiewnego, rozciągliwego materiału, posiadać spory, wygodny otwór na głowę i wygodne rozpięcie w kroku na zatrzaski lub suwak dla łatwej zmiany pieluszek bez konieczności rozbierania całego dziecka. Najlepszym wyborem jest tkanina naturalna, jak bawełna lub trykot. Unikajmy kupowania ubranek z tasiemkami i sznureczkami, gdyż mogą one okazać się niebezpieczne, gdy owiną się dookoła części ciała dziecka. Wykończenia powinny być miękkie, a metki lepiej poobcinać, aby nie drażniły wrażliwej skóry dziecka. Warto zwrócić uwagę, aby ubranka, zwłaszcza te przylegające bezpośrednio do ciała, nie posiadały haftowanych, szorstkich aplikacji mogących podrażniać skórę. Na pewno każdego dnia przyda się kilka zestawów na zmianę, biorąc pod uwagę, że maluszek często będzie ulewał czy obficie się ślinił. Niekiedy zużyjesz 2-3 zestawy ciuszków dziennie. W zależności od częstości planowanego prania trzeba zabezpieczyć się w zapas ubranek.

Lepiej na wyrost, czyli jeden rozmiar większe

Rozmiar ubranek ma spore znaczenie, gdyż dzieci szybko wyrastają z nich. Dlatego lepiej jest zawsze zakupić nieco większy rozmiar i np. podwinąć rękawki niż za chwilę kupować nowy ciuszek. Ubranka z bawełny często kurczą się podczas prania, szczególnie w wyższych temperaturach.

Pora roku

Na jesień i zimę przydadzą się ubranka z grubszych, ciepłych materiałów, z długimi rękawkami i nogawkami oraz okrycia wierzchnie w odpowiednim rozmiarze, np. kaftaniki, kurteczki, kombinezon z kapturem i rękawiczkami. Jesienią świetnie sprawdza się ubieranie dziecka „na cebulkę”, co ułatwia uniknięcie przegrzania dziecka. Na letnie miesiące raczej będziemy wybierać ubranka przewiewne, oddychające, z krótkimi rękawkami. Warto zatem to zaplanować w zależności od daty narodzin dziecka.

Kolor dla chłopca, czy dla dziewczynki

Nie wszyscy rodzice wiedzą jakiej płci będzie maleństwo. Można wówczas kupić niewielką ilość ubranek w bezpiecznych kolorach. Każde dziecko, bez względu na płeć będzie dobrze wyglądać w kolorze granatowym, czerwonym, żółtym, białym, niebieskim. Po narodzinach łatwo można dokupić pozostałe ubranka. Dla noworodków świetnie sprawdzają się ubranka w kolorze białym oraz w pastelach.

Pranie ubranek dziecięcych

Każde nowo zakupione ubranko powinno być przed założeniem wyprane w środku do prania ubranek dziecięcych oraz wyprasowane gorącym żelazkiem. Oferta rynkowa środków do prania dla dzieci jest spora. Zawierają one łagodne środki piorące, nie mają barwników i substancji zapachowych.  Warto zwrócić uwagę na to, czy dany proszek, płyn do prania czy płatki posiadają atest dla dzieci. Dla najmniejszych dzieci, do 3. miesiąca życia można rozważyć nastawienie oddzielnego prania i podwójnego płukania ubranek, aby pozbyć się resztek detergentów. Początkowo w pierwszym roku życia wskazane jest unikanie używania pachnących płynów zmiękczających do płukania tkanin.

Przegrzewanie czy hartowanie

Tu nie ma jednej uniwersalnej zasady. Trzeba zdać się na własną intuicję oraz obserwować potrzeby naszego maluszka. Z całą pewnością wystarczy ubrać dziecko w jedną warstwę ubranka więcej niż siebie. Rączki i nóżki dziecka zwykle są nieco chłodniejsze od reszty ciała i nie oznacza to zmarznięcia. Temperaturę najlepiej oceniać na karku dziecka. Zaletą ubierania dziecka `na cebulkę` jest możliwość zdjęcia lub dołożenia jednej warstwy ubranek w zależności od potrzeb. Założenie dwóch czy trzech warstw cienkich ubranek lepiej chroni przed zimnem, niż założenie jednej grubej warstwy. Śpiące dziecko można przykryć lekkim kocykiem lub cienką kołderką. Warto pamiętać o nakryciu głowy, gdyż niemowlę traci przez nią sporo ciepła. Główka dziecka w wieku niemowlęcym stanowi około ¼ powierzchni całego ciała. Dodatkowo często włoski na głowie są jeszcze rzadkie lub nie ma ich w ogóle. Na spacerze w chłodniejsze dni powinna być to czapeczka, a w upalne kapelusik lub czapeczka z daszkiem. Zakładanie czapeczki do snu w domu nie jest konieczne i sprzyja przegrzaniu.

Specjalna odzież chroniąca przed słońcem

Jej pojawienie się na rynku spowodowało znaczne ułatwienie dla rodziców. Jest wygodna, ładna, stosunkowo niedroga i praktyczna. Idealnie sprawdza się dla dzieci aktywnie spędzających czas. Dostępne są koszulki, spodenki, stroje kąpielowe, czapeczki i kapelusze wykonane z tych tkanin. Niektóre materiały oznaczone symbolem UV 50+ zatrzymują nawet do 95% promieni UV. Pomiędzy włókna ubrania wpleciony jest m.in. dwutlenek tytanu, który zatrzymuje szkodliwe promienie. Tkaniny te są trwałe, przewiewne, szybkoschnące i nie tracą swoich walorów podczas kąpieli w wodzie czy po upraniu. Zwykłe koszulki wykonane z bawełny nie są tak skuteczne w ochronie przeciwsłonecznej. Ich ochronna zdolność wynosi około 5. Oznaczenie UV 50+ czy UV 25+ oznacza, że dziecko może bezpiecznie przebywać na słońcu odpowiednio 50 lub 25 razy dłużej, niż osoba nie posiadająca żadnej ochrony. Należy pamiętać jednak, że skóra maluszka nadal wymaga ochrony przeciwsłonecznej, dlatego nie zapomnij o aplikacji na skórę dziecka kremu z filtrem SPF 50+.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady