Z dzieckiem na basen

Zajęcia z własnym dzieckiem na basenie to duża frajda zarówno dla rodzica, jak i dla maluszka. Dzieci zwykle lubią wodę i nie ma specjalnych ograniczeń wiekowych do rozpoczęcia tego typu zajęć wśród dzieci zdrowych. Im wcześniej rozpoczniemy przygodę z wodą, tym mniejszy jest przed nią strach. Oferta zajęć basenowych jest bardzo szeroka, od niemowlaka 3-4 miesięcznego do zajęć dla grup starszych dzieci. W naturalny sposób, odruchowo, niemowlęta sprytnie poruszają się w wodzie bez zachłystywania się. Spowodowane jest to przetrwałym odruchem z życia płodowego zabezpieczającym przed zachłyśnięciem się wodami płodowymi. W pierwszych miesiącach życia czy w pierwszym roku życia nie ma oczywiście mowy o nauce pływania, a raczej jest to wyrabianie umiejętności swobodnego poruszania się w wodzie oraz oswajanie z czynnościami związanymi z kąpielą w basenie.

Wybór odpowiedniego basenu

Woda w basenie powinna być bezpieczna mikrobiologicznie/biologicznie, czyli najlepiej poddana ozonowaniu. Często spotykana na basenach woda chlorowana nie jest odpowiednia dla dzieci poniżej pierwszego roku życia, gdyż zawarty w niej chlor może podrażniać błony śluzowe nosa, jamy ustnej prowadząc do ich nieżytu, a nawet zapalenia.

Płytki, ciepły i przytulny

Przy wyborze basenu do zajęć z niemowlakiem i małym dzieckiem warto wziąć pod uwagę dostępność części przeznaczonej dla dzieci oraz brodzika, który niekiedy oferuje dodatkowe atrakcje w postaci kolorowych zabawek, fontann czy małych zjeżdżalni. Dobrze jeśli część wyodrębniona dla dzieci jest nieco oddalona od głównej hali basenu, izolując od nieprzyjemnego pogłosu towarzyszącego dużym halom basenowym.

Dla bezpieczeństwa kluczowe znaczenie ma również głębokość basenu do nauki pływania dla dzieci oraz temperatura wody. Basen dla dzieci powinien być wygodny, dość przestronny i niezbyt głęboki (80-90 cm) tak, aby bezpiecznie zanurzony do pasa opiekun mógł pewnie nadzorować i asekurować malucha. Wiadomym jest, że pod żadnym pozorem, nawet na chwilę nie wolno pozostawiać dziecka bez bezpośredniego nadzoru osoby dorosłej.

Najodpowiedniejszą temperaturą wody dla niemowlęcia jest 32-34 stC. Starsze dzieci mogą odbywać kąpiel w nieco niższej temperaturze wody, czyli 31-32 stC.

Zajęcia dla maluszków na basenie

Oferta zajęć na basenach jest coraz szersza. Do wyboru są zajęcia dla kobiet w ciąży, niemowląt, małych dzieci i szkółki pływackie dla starszych dzieci. Warto zadbać o to, aby zajęcia dla malucha prowadziła odpowiednio przeszkolona osoba, czyli trener pływania. Przed wyborem zajęć należy również zapoznać się z regulaminem zajęć, aby dowiedzieć się m.in. jak często się one odbywają i czego możemy spodziewać się po ukończeniu kursu, jakich umiejętności będzie nabywał nasz maluszek. Zwykle na początku wystarczy częstotliwość jeden raz w tygodniu.

Przygotowanie do zajęć basenowych

Do stawiania kolejnych kroków pływackich nasz maluszek będzie potrzebował kilku drobiazgów. Przed zajęciami warto spakować je w oddzielną, niewielką torbę. Małemu niemowlęciu przydadzą się specjalne pieluszki do pływania oraz dość obszerny, miękki ręcznik w postaci szlafroczka lub pelerynki z kapturem, dermokosmetyki do mycia ciała, włosków i natłuszczenia skóry po kąpieli.

Starsze dziecko potrzebować będzie jeszcze kąpielówek, miękkiego czepka, okularków oraz bezpiecznych, wygodnych klapek. Warto pamiętać o kąpieli pod prysznicem przed wejściem do wody i tuż po zakończeniu zajęć. Do mycia szczególnie polecane są delikatne emolienty, gdyż dłuższe przebywanie w wodzie basenowej może przesuszyć wrażliwą skórę niemowlęcia i małego dziecka. Zastosowanie zwykłego mydła może pogłębić istniejące już przesuszenie skóry.  Po delikatnym osuszeniu skóry niezbędne jest również nawilżenie skóry dziecka odpowiednim balsamem lub kremem. Umyte po kąpieli w basenie włosy delikatnie podsuszamy suszarką z letnim nawiewem powietrza.

Skóra z problemami a kąpiel
w basenie

Częste wątpliwości wśród rodziców maluszków budzi kwestia czy dziecko z niewielkimi zmianami skórnymi typu nasilona suchość, rumień, delikatne zaczerwienienie, złuszczanie może brać udział w zajęciach na basenie? Najczęściej u niemowląt i małych dzieci zmiany skórne tego typu wynikają z łojotokowego zapalenia skóry lub atopowego zapalenia skóry. Obie te choroby jeśli przebiegają bez sączenia zmian oraz są w lekkiego lub średniego stopnia nie powinny stanowić przeciwskazania do kąpieli w basenie. Nie należy uczęszczać z dzieckiem na basen jeśli zmiany skórne są obecnie zakażone, sączące do czasu ich całkowitego wyleczenia. U dziecka z problemem skórnym należy zawsze potwierdzić jakie postępowanie będzie dla niego najlepsze z lekarzem prowadzącym dziecko, pediatrą, dermatologiem lub alergologiem.

Jeśli nasz maluszek cierpi na jedną z tych chorób skóry warto kilkukrotnie skorzystać z kąpieli w wybranym przez nas basenie, przed wykupieniem pakietu zajęć, aby upewnić się jak skóra naszej pociechy reaguje na daną jakość wody. W tej kwestii nie ma reguły. Każdy przypadek może być inny, a reakcja skóry indywidualna. U części dzieci wystąpi nasilenie wykwitów skórnych i wówczas wskazane jest zaprzestanie korzystania
z basenu, a u części nie będzie miało to wpływu na stan skóry lub nawet może dojść do poprawienia się jej stanu. Generalną zasadą po wyjściu z wody basenowej jest możliwie szybkie, dokładne spłukanie skóry dziecka pod ciepłym prysznicem. Pomocne mogą być kremowe żele i emulsje do mycia ciała, szampony nawilżające czy kojące, a po osuszeniu skóry twarzy i ciała preparaty nawilżające i natłuszczające. Kosmetyki powinny być atestowane dla najmłodszych, przebadane, przeznaczone dla skóry wrażliwej, delikatnej i wymagającej.

Właściwe stosowanie emolientów

Proponowana kolejność nanoszenia preparatu na skórę dziecka jest następująca: rozcieramy pożądaną ilość emolientu w dłoniach, aby nieco ją ogrzać, a co za tym idzie zwiększyć jego wchłanianie w skórę dziecka. Kolistymi ruchami najpierw wsmarowujemy delikatnie w skórę twarzy, potem szyi i karku, tułowia, kończyn górnych i dolnych. Prawidłowe postępowanie z wrażliwą skórą maluszka powinno zapewnić mu komfort bezpiecznego korzystania z basenu bez świądu, pieczenia
i zaczerwienienia skóry.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady