Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) alergia pokarmowa dotyka 4-6% dzieci. Dla porównania, ten odsetek wśród osób dorosłych wynosi 1-3%. Alergia pokarmowa to reakcja organizmu na spożycie szkodliwego czynnika, który nie wywołuje takiej reakcji u dzieci zdrowych. Podstawową metodą leczenia alergii pokarmowych jest dieta eliminacyjna, czyli unikanie w diecie danego produktu. Tylko eliminacja z diety daje w efekcie poprawę samopoczucia, pozwala uniknąć niekorzystnej reakcji alergiczno-immunologicznej i osiągnąć regenerację błony śluzowej przewodu pokarmowego. Ponieważ dzieci stale rosną, ich dieta, a szczególnie dieta eliminacyjna, powinny być dobierane indywidualnie, odpowiednio dla wieku i dobrze zbilansowane. W tym zawsze pomocna jest konsultacja doświadczonego dietetyka.

Co zaliczamy do najsilniejszych alergenów pokarmowych

U dzieci najczęstszymi alergenami pokarmowymi są białka mleka krowiego, jaja kurze, orzechy, orzeszki ziemne, ryby i owoce morza, pomidory, gluten, kakao, seler. U dzieci z alergią pokarmową mogą istnieć reakcje krzyżowe, czyli np. dziecko uczulone na białka mleka krowiego może również nie tolerować mięsa wołowego, a uczulone na jajko kurze reagować na spożycie drobiu, jednak jest to rzadkie. Alergie pokarmowe mogą również współistnieć z uczuleniem na pyłki traw lub zbóż. Reakcje krzyżowe mogą występować na przykład pomiędzy brzozą a jabłkiem lub pomiędzy uczuleniem na pyłki traw a spożyciem ziemniaka.

Alergia na białka mleka krowiego

Alergia na białka mleka krowiego u dzieci do 5. roku życia występuje tylko u 4,5% populacji. W ogólnej pediatrii wydaje się być zatem rozpoznawana zbyt często i „na wyrost”. Objawy pojawiają się zwykle już w okresie niemowlęcym. Do charakterystycznych objawów zaliczamy częste i obfite ulewania, wymioty, biegunkę lub zaparcia, obecność krwi w stolcu, anemię z niedoboru żelaza, nasilone kolki jelitowe, atopowe zapalenie skóry, pokrzywkę, przewlekły katar lub kaszel, nawracające epizody świszczącego oddechu, a nawet reakcje anafilaktyczne. Jest to wskazaniem do zastosowania ścisłej diety bezmlecznej. U niemowląt zaleca się utrzymanie karmienia piersią lub podawanie mieszanki mleka modyfikowanego hipoalergenowego (hydrolizatu). Jeśli możliwe jest utrzymanie karmienia piersią, mama powinna pozostać na diecie bezmlecznej. Próba przejścia na dietę ściśle bezmleczną u mamy karmiącej powinna potrwać 2-4 tygodni. Jeśli obserwowane jest złagodzenie objawów u dziecka, to ściśle bezmleczna dieta może być kontynuowana przez 4-6 miesięcy. Należy wówczas pamiętać o podaniu mamie suplementacji wapnia w dawce 1000mg na dobę i witaminy D3 minimum 800-1000IU oraz kwasów DHA 500mg. Warto pamiętać, że nieuzasadnione wprowadzenie restrykcyjnych diet eliminacyjnych u dzieci skutkować może niedoborami, a co za tym idzie upośledzeniem rozwoju dziecka. Potwierdzenie rozpoznania alergii na białko mleka krowiego jest wskazaniem do wydłużenia diety bezmlecznej na okres minimum sześciu miesięcy. Niekiedy trzeba dietę eliminacyjną u niemowląt wydłużyć nawet do 9-12 miesięcy. W alergii pokarmowej zwykle po 2-3 latach od wprowadzenia leczenia u dziecka wytworzona zostaje tolerancja pokarmowa. Dzieci pozostające na diecie bezmlecznej powinny otrzymywać suplementację wapnia (500-1000 mg) i witaminy D3, aby zapobiec niedoborom tych składników. Uchroni to przed demineralizacją kości, a co za tym idzie zwiększonym ryzykiem złamań.

Dieta eliminacyjna i co dalej?

Dzieci pozostające na diecie eliminacyjnej wymagają szczególnej opieki ze strony zarówno lekarza, jak i dietetyka. Prawidłowe zbilansowanie diety i odpowiednia suplementacja zapewnią rosnącemu dziecku właściwy rozwój, wzrost oraz wagę. Regularnie powinno być oceniane tempo wzrastania oraz przyrosty masy ciała. Dietetyk może zalecić prowadzenie kilkudniowego dzienniczka dietetycznego, aby odpowiednio zbilansować dietę celem uniknięcia niedoborów żywieniowych. Ważna jest suplementacja preparatami wapnia, mikroelementami, takimi jak: cynk i magnez oraz witaminami. Dieta eliminacyjna powinna być wprowadzona na najkrótszy, możliwy czas, a kiedy organizm nabierze już tolerancji na dany produkt lub produkty, wskazane jest powrócenie do diety zwykłej.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady