Mydło jest najpopularniejszym środkiem do mycia ciała. Doskonale radzi sobie z zabrudzeniami i usuwa ze skóry zarazki. Jednak pomimo niewątpliwych zalet mydło ma też kilka wad. Dla użytkowników ze zdrową skórą mogą mieć niewielkie znaczenie, jednak u osób z atopowym zapaleniem skóry, chroniczną suchością i podrażnieniami, mycie się mydłem może pogorszyć problemy. Co zamiast mydła nadaje się do mycia dłoni i ciała? Na ratunek idzie syndet.
Czym charakteryzuje się wrażliwa skóra?
Dlaczego skóra wrażliwa może źle reagować na skład mydła?
Mydła są solami metali i wyższych kwasów tłuszczowych oraz charakteryzują się zasadowym pH. Człowiek korzysta z ich zalet od czasów starożytnych, bo skutecznie usuwają ze skóry zabrudzenia i nadają się do prania. Mydła są też łatwo dostępne za niewielką cenę. Często kolorowe, pachnące perfumami, w eleganckich opakowaniach, bardziej ostrożny konsument zechce jednak pewnie wybrać mydło bez.. mydła. Dlaczego ten znany i lubiany kosmetyk może być przyczyną problemów skórnych? Dlatego, że skład mydła w płynie lub kostce nie tylko umożliwia usunięcie ze skóry nieczystości, ale też pozbawia ją naturalnie występujących lipidów i czynników nawilżających. Gdy warstwa hydrolipidowa naskórka jest naruszona, wówczas szybciej dochodzi do utraty wilgoci. To jeden z powodów, przez które skóra dłoni często jest ściągnięta, przesuszona i szybciej się starzeje.
Oczyszczanie skóry wrażliwej bez mydła - jaki produkt wybrać zamiast niego?
Ochrona skóry wrażliwej – o czym jeszcze pamiętać na co dzień?
Jak dbać o cerę wrażliwą? Troska o skórę ogranicza się nie tylko do stosowania kostki myjącej zamiast mydła. Oprócz tego pamiętaj jeszcze o kilku zasadach. Przede wszystkim nawilżaj oraz natłuszczaj twarz i ciało każdego dnia, bez wyjątku. Systematyczność w tym zakresie przywraca skórze szczelność i wspiera jej funkcje barierowe. Ponadto chroń skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promienie UV, dym papierosowy i stres, które bardzo jej szkodzą. Jeśli troszczysz się o wrażliwą skórę swojego dziecka, pamiętaj, że te zasady dotyczą też najmłodszych, którzy potrzebują szczególnej ochrony.