Kąpiel

Skóra sucha i wrażliwa wymaga codziennego nawilżania. Emolienty stosowane do oczyszczania ciała i do kąpieli stanowią podstawę kompleksowej pielęgnacji, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Usuwają czynniki drażniące (tj. zanieczyszczenia i pot), łagodzą swędzenie, działają zmiękczająco i pozwalają lepiej przenikać preparatom nakładanym na skórę. Nie wymagają stosowania żadnych dodatkowych środków myjących.

DLA KOGO KĄPIEL?

• U niemowląt – krótka kąpiel w temperaturze wody 35-36°C (aby nie doprowadzić do wychłodzenia ciała).
• Dzieci młodsze – krótka kąpiel (ok. 5 minut) w temperaturze 27-30°C (aby nie doprowadzić do nadmiernej utraty wody, odwodnienia i maceracji naskórka).
Wysoka temperatura nasila świąd, a długa kąpiel wysusza skórę.
• Dzieci starsze, młodzież i dorośli – zaleca się prysznic zamiast kąpieli w wannie (ewentualnie 1 x w tygodniu „nawilżająca kąpiel wannowa”).

CO WARTO WIEDZIEĆ O KĄPIELI?

• Pod koniec kąpieli (ostatnie 2 minuty) dodaj do wody hipoalergiczny, przeznaczony dla skóry atopowej, olejek lub oliwkę.
• Stosuj preparaty bez substancji zapachowych, barwników i konserwantów, najlepiej w dozownikach z pompką (zapewniają lepszą ochronę przed bakteriami).
• Po kąpieli delikatnie osusz skórę ręcznikiem (bez pocierania) i od razu (najpóźniej do 5 minut po kąpieli) nałóż na skórę emolient – „Reguła 5 minut”.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ?

• Nie myj skóry samą wodą, stosuj emolienty (np. emulsje myjące i żele do kąpieli), które nie podrażniają skóry, zapobiegają nadmiernej utracie wody, a utrzymując prawidłowe pH skóry zmniejszają ryzyko nadkażeń bakteryjnych.
• Nie używaj tradycyjnych mydeł, płynów do kąpieli i sztucznych detergentów (uszkadzają barierę ochronną skóry, zmieniają jej pH i przesuszają ją zwiększając ryzyko podrażnień i sprzyjając rozwojowi lub nasilaniu się stanu zapalnego).
• Unikaj stosowania gąbek i szorstkich myjek (mogą podrażniać skórę i być siedliskiem bakterii).

PIELĘGNACJA - WYTYCZNE

EMOLIENTY – W JAKIM CELU JE STOSOWAĆ?
Rolą emolientów jest odbudowa i przywracanie prawidłowej funkcji bariery skórno-naskórkowej poprzez poprawę nawilżenia skóry i uzupełnienie brakujących elementów (głównie lipidów cementu międzykomórkowego) niezbędnych do prawidłowego jej funkcjonowania.

EMOLIENTY – CO TO TAKIEGO?
Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego zmiękczanie. Emolienty to łagodne preparaty wzmacniające barierę ochronną skóry, zapobiegające utracie wilgoci, szorstkości i przesuszeniu. Łagodzą swędzenie, sprawiają, że skóra staje się miękka, dobrze nawilżona i natłuszczona, chroniona przed czynnikami zewnętrznymi.
Można powiedzieć, że emolienty to takie „cegiełki”, które uzupełniają barierę skórno-naskórkową o niezbędne do prawidłowego funkcjonowania elementy (głównie lipidy cementu międzykomórkowego). Dzięki temu, mimo niedoskonałości i wrażliwości, skóra jest lepiej chroniona przed światem zewnętrznym i mniej narażona na uszkodzenia czy podrażnienia.

EMOTOPIC
to emolienty oparte na naturalnych olejach, przeznaczone do codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej i delikatnej, wymagającej. Rekomendowane do stosowania także w sytuacjach narażenia na różnego rodzaju szkodliwe czynniki zewnętrzne, zarówno pokarmowe lub atmosferyczne, na przykład mróz, słońce czy wiatr.
Można stosować je już od 1. dnia życia, a ich skuteczność i bezpieczeństwo zostały potwierdzone w badaniach klinicznych pod nadzorem dermatologów dziecięcych. Nie zawierają SLES, SLS, barwników, parabenów ani kompozycji zapachowych.

NATURALNE OLEJE O MEDYCZNEJ SKUTECZNOŚCI
Preparaty z serii Emotopic mają łagodną formułę na bazie odżywczego oleju Canola i oleju konopnego. Dostarczają suchej skórze odpowiednich składników odżywczych, intensywnie nawilżając i natłuszczając skórę. Zawarta w repeturze Wit.E, wosk z oliwek i masło Shea zmniejszają przesuszenie naskórka. Przywracają komfort napiętej, szorstkiej i przesuszonej skórze, przynosząc natychmiastowe ukojenie i uczucie ulgi. Na skórze tworzy się bariera ochronna, minimalizująca ryzyko podrażnień i nawrotów suchości.

polecane produkty

Emotopic kremowy żel myjący pod prysznic
Kremowy żel myjącypod prysznic
Dermo-ochronny krem mineralny SPF50+
Emotopic - szampon nawilżający w piance
Szampon nawilżający w piance
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady