Co robić, gdy dziecko się drapie? Łagodzenie podrażnień skóry dziecka

Drapanie się w nocy pod wpływem swędzenia i pieczenia skóry uniemożliwia spokojny sen, zaś w trakcie dnia utrudnia czerpanie radości z zabawy oraz wzbudza irytację oraz płacz. Co może powodować ciągłe drapanie się dziecka, jak złagodzić uporczywy świąd? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Gdy dziecko drapie się po głowie, twarzy, całym ciele – jakie są możliwe powody?

Jeżeli maluch nie może powstrzymać się przed drapaniem, prawdopodobnymi powodami są sucha i podrażniona skóra lub uczulenie. Gdy dziecko ciągle drapie się po twarzy, głowie czy szyi, przyczyną może być atopowe lub kontaktowe zapalenie skóry, choć drapanie się po głowie czasami towarzyszy również zwykłemu łupieżowi. Warto wiedzieć, że lokalizacja zmian związanych z AZS, choć często dotyczy głowy i twarzy, może być jednak różna i obejmować kończyny lub tułów. W przypadku kontaktowego zapalenia skóry zmiany pojawiają się w miejscu, w którym skóra miała styczność z substancją drażniącą lub alergizującą.

Skóra podrażniona nie tylko swędzi, ale jest też zaczerwieniona, czasami pokryta wysypką, pęcherzykami, nadżerkami. U dzieci z AZS charakterystyczna jest nadmierna suchość i szorstkość, która ma charakter przewlekły.

Warto wiedzieć, że przyczyną drapania się malca może być nie tylko alergia lub kontakt z drażniącymi substancjami. Swędzenie skóry czasami jest związane z infekcją pasożytniczą lub chorobą ogólnoustrojową, jednak są to przypadki rzadsze. Uporczywe drapanie się przez dziecko wymaga mimo to kontaktu z pediatrą lub dermatologiem.

Co na podrażnioną skórę?

Po ustaleniu przez lekarza przyczyny swędzenia należy podać dziecku przepisane przez niego leki. Jeśli niemowlę drapie się po twarzy lub ciele z powodu alergii, wówczas stosowane są leki przeciwhistaminowe, które łagodzą reakcję uczuleniową. Ponadto na podrażnienia skuteczne są leki o działaniu przeciwzapalnym, które pomagają uporać się z typowymi problemami skórnymi przy AZS i zapaleniu kontaktowym. Oczywiście należy odciąć dziecko od czynnika drażniącego. Czasami konieczna jest zmiana diety, jeśli maluch ma alergię pokarmową, czasami garderoby (zwłaszcza ubranek i kocyków z wełny, której nie tolerują dzieci z AZS), czasami trzeba przestawić się na inne preparaty do mycia i nawilżania ciała, bo i one mogą zawierać w składzie szkodliwe komponenty.

Balsam lub krem łagodzący podrażnienia – jaki wybrać?

Suchość, zaczerwienienie i swędzenie to objawy, które z reguły wymagają używania emolientów, czyli specjalistycznych wyrobów medycznych o właściwościach przywracających fizjologiczne funkcje barierowe skóry. Formuła emolientów opiera się na naturalnych olejach, które nawilżają i natłuszczają skórę oraz zapobiegają utracie wilgoci. Działają też łagodząco w przypadku świądu i pieczenia. Krem na podrażnioną skórę, podobnie jak każdy inny preparat, powinien być przebadany dermatologicznie i mieć potwierdzoną tolerancję.

W przypadku nasilonego swędzenia ciała nieoceniony jest Krem emolientowy kojąco-zmiękczający Emotopic, zwalczający jednocześnie suchość skóry, podrażnienia i zaczerwienienia. Pokocha go zwłaszcza skóra z tendencją do nawrotów suchości, a bogata w naturalne oleje formuła zapewni odpowiedni poziom natłuszczenia i nawilżenia skóry oraz przyniesie przyjemne ukojenie. Można go stosować u osób w każdym wieku, nawet u noworodków.

Co łagodzi swędzenie?

Balsam lub krem na podrażnienia skóry to na pewno preparat, który warto mieć w pogotowiu. Oprócz tego świąd i pieczenie można złagodzić poprzez chłodne okłady. Nie powinny być jednak lodowate, ale woreczek z lodem mimo to warto zastosować, wcześniej owijając go ściereczką lub miękkim ręcznikiem. Ponadto, jeśli dziecko nie może powstrzymać się przed drapaniem, rozsądniejsze będzie delikatne ugniatanie jego skóry, gdyż drapanie może doprowadzić do powstania ranek i wysięków, co prowadzi do błędnego koła, gdyż jeszcze bardziej nasila swędzenie. Warto też przyciąć dziecku paznokietki i założyć cienkie rękawiczki, szczególnie na noc, kiedy maluch drapie się bezwiednie. Przepisany przez lekarza krem lub maść łagodząca podrażnienia oraz stosowanie emolientów powinny jednak szybko przywrócić skórze równowagę.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady