wełna dlaczego niektórzy jej nie tolerują

Wełna jest naturalnym włóknem, pozyskiwanym z sierści różnych gatunków zwierząt, w tym owiec, lam, królików, kóz, wielbłądów. Dobrą opinią cieszą się zwłaszcza kaszmir (wełna z kóz kaszmirskich) oraz wełna merino (inaczej wełna merynos), otrzymywana z owiec rasy merynos. Dlaczego jednak skóra niektórych osób nie toleruje wełny? Oto kilka ciekawostek na ten temat.

Czy istnieje alergia na wełnę?

U niektórych osób po kontakcie z wełną występują uciążliwe objawy, głównie podrażnienie skóry. Stąd pojawiło się przypuszczenie, że można być uczulonym na wełnę. Kolejne badania wykazały jednak, że włókna nie wywołują wcale w organizmie typowej reakcji alergicznej. Mimo to naukowcy nie przestawali w poszukiwaniach przyczyn nieprawidłowych reakcji i według jednej z teorii winna może być zawarta w wełnie lanolina. Zdania na ten temat są jednak wciąż podzielone, gdyż lanolina to ceniony składnik, stosowany w bardzo wielu produktach do ciała, również dla dzieci czy kobiet karmiących, gdyż cieszy się opinią bezpiecznego i skutecznego specyfiku na problemy skórne, szczególnie suchość, szorstkość oraz brak odpowiedniego natłuszczenia. Z dużym prawdopodobieństwem to inne, drażniące komponenty tkanin lub preparatów do skóry mogą powodować objawy. Dlatego często zamiast „alergia” na wełnę używa się określenia „nadwrażliwość” lub „nietolerancja”.

Jak objawia się nadwrażliwość na ubrania z wełny?

Reakcja na wełniane włókna to przede wszystkim objawy skórne: swędzenie, podrażnienie i wysypka. Jednak chociaż te problemy pojawiają się najczęściej, nie stanowią jedynej możliwej postaci nadwrażliwości na wełnę. Niektórym osobom doskwiera dodatkowo cieknący nos, łzawienie oczu i kaszel.

Nieprzyjemne objawy dosyć często dotyczą dzieci. Powodem jest cieńsza bariera ochronna skóry oraz jej większa wrażliwość. Styczność z niektórymi substancjami drażniącymi czasami wywołuje u nich nawet kontaktowe zapalenie skóry. Źle na wełnę reaguje szczególnie skóra osób z AZS, która nie spełnia funkcji ochronnych tak skutecznie, jak skóra zdrowa. W związku z tym rodzice mogą obawiać się, że kupowanie im ubranek i akcesoriów z wełny może mieć przykre skutki. Wyniki badań sugerują natomiast, że kluczowe znaczenie ma tutaj jakość. Delikatna odzież z wełny merynosów może mieć nawet pozytywny wpływ na skórę oraz ogólny komfort osób z AZS, w porównaniu ze standardowymi ubrankami, co dotyczy dzieci i dorosłych.(1) Biorąc pod uwagę liczne zalety wełny, nie warto więc jej skreślać, trzeba jednak obserwować, jak skóra reaguje na kontakt z włóknami. Ponadto, bez względu na to, czy zdecydujesz się na wełnę z merynosa, czy inny rodzaj, zawsze lepiej jest postawić na materiał bez sztucznych dodatków i barwników, aby to one nie okazały się bardziej drażniące.

Jak na co dzień troszczyć się o wrażliwą i atopową skórę?

Każdego dnia mamy kontakt z mnóstwem alergenów i drażniących substancji. U zdrowych osób skóra potrafi się przed nimi bronić, jednak atopowe zapalenie skóry pozbawia ją tych funkcji. Kluczowym działaniem terapeutycznym jest więc codzienne wspieranie płaszcza hydrolipidowego skóry. W tym celu należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty, takie jak Balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała Emotopic, który nadaje się do codziennego stosowania już od 1. dnia życia, zapobiegając suchości, podrażnieniom i zaczerwienieniom oraz czyniąc skórę bardziej odporną na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Receptura balsamu zapewnia szybkie wchłanianie się w skórę, bez pozostawiania tłustego filmu. Systematyczne sięganie po emolienty oraz unikanie czynników, które wywołują reakcję alergiczną i podrażnienia, pozwalają odzyskać komfort i utrzymać skórę w dobrej kondycji.

1. Fowler JF., Fowler LM., Lorenz D. Effects of Merino Wool on Atopic Dermatitis Using Clinical, Quality of Life, and Physiological Outcome Measures. Dermatitis. 2019 May/Jun;30(3):198-206.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady