Dzieci, które potrafią już mówić, mogą zasygnalizować jasno i wyraźnie, że jest im za gorąco. Jednak w przypadku niemowląt to opiekunowie muszą ocenić, czy ubrania dla dzieci są stosowne do warunków pogodowych. Maluszek powinien mieć na sobie o jedną warstwę więcej niż osoba dorosła, a jego ubranka powinny być uszyte z naturalnych i przewiewnych materiałów. Ryzykownym materiałem jest wełna, która może podrażniać skórę, a dzieci z AZS jej właściwie nie tolerują. Oprócz tego garderobę malca trzeba uzupełnić o czapki dla dzieci, te na chłodne i te na cieplejsze dni. Na bieżąco warto obserwować dziecko, czy nie daje oznak, że jest mu za ciepło. Przegrzanie niemowlaka objawia się:
• wilgotnymi włoskami,
• spoconą skórą na pleckach i klatce piersiowej,
• zaczerwienionymi uszami,
• przyspieszonym pulsem,
• w niektórych przypadkach gorączką.
Objawy przegrzania dziecka wymagają zdjęcia jednej warstwy ubrania. Jeśli miejsce, w którym przebywa, jest nasłonecznione, lepiej udać się z nim do cienia.
Gdy maluch ma na sobie stanowczo zbyt ciepłe ubrania dla niemowlaków i za dużo warstw, konsekwencją może być przegrzanie organizmu i udar cieplny, który objawia się nagłym wzrostem temperatury ciała (38 stopni Celsjusza lub więcej), gorącą i suchą skórą, która może być zaczerwieniona lub blada, przyspieszonym pulsem i oddechem, letargiem. Takie objawy wymagają natychmiastowego wezwania pogotowia.