Pierwsze mycie główki dziecka – wskazówki. Jakie preparaty wybrać?

Bez względu na to, czy twoje dziecko urodziło się bez włosków, czy z bujną czuprynką, o delikatną skórę główki należy dbać od pierwszego dnia życia. Dlatego ucząc się, jak kąpać noworodka, dowiedz się jak najwięcej o prawidłowym myciu głowy. Jednocześnie weź pod uwagę, że znaczenie ma nie tylko technika, ale też bezpieczny szampon dla noworodka, który zadba o jego skórę i nie wywoła podrażnień.

Pierwsza kąpiel noworodka w domu – kiedy jest najlepszy czas?

Nie ma ściśle określonego momentu, w którym należy wykąpać maluszka po raz pierwszy. Często zabieg ten odbywa się jeszcze w szpitalu, wkrótce po narodzinach, jednak procedura ta nie jest obowiązkowa.

Trzeba pamiętać, że szpitale są siedliskiem bakterii, dlatego bezpiecznie jest wykąpać noworodka wkrótce po powrocie do domu. W  kolejnych dniach nie trzeba robić tego codziennie, wystarczy 2-3 razy w tygodniu. W dniach wolnych od kąpieli ciało maleństwa wystarczy delikatnie przemyć myjką.

Mycie dziecka po porodzie– jak zatroszczyć się o skórę głowy?

W trakcie kąpieli w domu można wykonać pierwsze mycie głowy. Podczas zabiegu pamiętaj o kilku zasadach bezpieczeństwa:

  • zadbaj o to, by w łazience było ciepło,
  • przygotuj wszystkie potrzebne akcesoria – trzymanie ich pod ręką usprawni cały zabieg, który nie powinien trwać zbyt długo,
  • przez cały czas stabilizuj główkę dziecka,
  • spłucz główkę maleństwa tak, aby woda z preparatem nie spływały po twarzy.

Szampon dla niemowląt – który wybrać?

Przede wszystkim maluch nie powinien mieć styczności z szamponami dla dorosłych, które często zawierają barwniki, substancje zapachowe i detergenty, dlatego ich używanie może skończyć się podrażnieniami. Odpowiedni dla dziecka preparat powinien charakteryzować się wysoką tolerancją – można się w tej sprawie skonsultować z położną. Czasami w pierwszym miesiącu zalecane są bezzapachowe mydełka, jeśli zaś zdecydujesz się na szampon, koniecznie sprawdź, czy jest bezpieczny do używania od pierwszego dnia życia. Delikatne szampony powinny też charakteryzować się formułą „bez łez”, gdyż małe dzieci bardzo nie lubią szczypania w oczy. W niektórych przypadkach trzeba się zaopatrzyć w szampon do atopowej skóry głowy, która może występować już u niemowląt. Taka skóra jest nadmiernie sucha, swędząca, łatwo ulega podrażnieniom, a dobry szampon nawilżający ma za zadanie nie tylko zredukować te objawy, ale też zapobiec im w przyszłości.

Delikatny szampon dla dzieci w piance – higiena i opieka nad delikatną skórą

W odpowiedzi na potrzeby skóry najmłodszych powstał Szampon nawilżający w piance Emotopic, polecany do mycia skóry wrażliwej, suchej, z tendencją do podrażnień. Można go bezpiecznie stosować nawet u noworodków oraz dzieci i dorosłych z atopowym zapaleniem skóry lub problemami takimi jak swędzenie, łuszczenie się, stan zapalny. Łagodna pianka nie tylko myje skórę, ale też nawilża ją i tworzy naturalną osłonę przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Ma także kojące działanie w przypadku swędzenia, suchości i dyskomfortu. U dzieci, które już mają włoski, ułatwia ich rozczesywanie.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas mycia głowy niemowlaka? Na pewno o delikatności, która dotyczy również osuszania. Pamiętaj, że skóry malca nie należy trzeć ani drapać. Do wycierania skóry powinien służyć miękki ręcznik, który należy delikatnie przykładać, aby wchłonął wilgoć.

Kwestią, która czasami niepokoi młode mamy, jest także ciemiączko, wyczuwalne jako miękkie wgłębienie na główce. Jego obecność wynika z faktu, że kości czaszki noworodka nie są ze sobą w pełni zrośnięte. To stan zupełnie naturalny, a delikatny dotyk podczas mycia nie powinien zrobić dziecku krzywdy.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady