Emolienty – sprzymierzeńcy skóry

Wrażliwa i sucha skóra, a tym bardziej skóra atopowa, wymaga używania specjalistycznych preparatów, które wspierają jej właściwości ochronne i zabezpieczają przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W tej roli doskonale sprawdzają się emolienty. Na czym dokładnie polega ich działanie i kiedy po nie sięgać?

Czym są emolienty do ciała?

Preparaty zwane emolientami mają działanie natłuszczające skórę. Wytwarzają na jej powierzchni film okluzyjny, który zapobiega utracie wilgoci. Dodatkowo wygładzają i zmiękczają skórę. Emolienty dostępne są w różnych postaciach: balsamów, kremów, preparatów do mycia ciała. Kiedy należy je stosować? Otóż zwykle wskazaniem jest atopowe zapalenie skóry, czyli choroba polegająca na pozbawieniu skóry naturalnych właściwości ochronnych wobec czynników drażniących. Skóra atopowa jest przesuszona, podrażniona, mogą powstawać na niej pęknięcia i ranki. Zwykle problem ujawnia się już we wczesnym dzieciństwie. Po emolienty mogą jednak sięgać osoby w różnym wieku, które mają takie problemy skórne jak suchość, wrażliwość, swędzenie, skłonność do alergii. Warto stosować je nie tylko w sytuacji zaostrzenia objawów, ale również profilaktycznie.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt, dzieci i dorosłych – jak używać balsamów i kremów emolientowych?

Aby AZS u dzieci i dorosłych przebiegało łagodnie, trzeba używać emolientów każdego dnia, bez względu na to, czy akurat występują objawy. Oszczędność w tym przypadku nie jest wskazana, bo preparaty należy aplikować obficie, tak aby cała skóra została optymalnie nawilżona. W trakcie natłuszczania ciała należy postępować bardzo delikatnie, gdyż skóra atopowa nie lubi ostrego traktowania i pocierania. Zabieg powinno się powtarzać minimum dwa razy dziennie, a jeśli problemem jest bardzo sucha skóra u dziecka lub dorosłego, wówczas nawet częściej, w zależności od potrzeb. Po kąpieli warto najpierw delikatnie osuszyć ciało
i następnie od razu wmasować preparat, aby zatrzymać jak najwięcej wilgoci. Oczywiście trzeba pamiętać, że emolienty do mycia
i natłuszczania ciała czasami nie wystarczą, dlatego w okresie występowania nasilonych objawów konieczna jest aplikacja leczniczej maści lub kremu zaleconego przez dermatologa.

Emolienty dla niemowląt, dzieci i osób dorosłych – jak zadbać o wymagającą skórę podczas kąpieli?

Sucha skóra u niemowlaka lub starszego dziecka, łuszczenie się, zaczerwienienie, świąd to objawy wymagające kontaktu
z dermatologiem, gdyż w niektórych przypadkach konieczne jest leczenie farmakologiczne. Jeżeli okaże się, że za problemami stoi atopowe zapalenie skóry, stosowanie emolientów jest jednak podstawowym działaniem, które na co dzień wspiera naturalne funkcje barierowe skóry. Kremy lub balsamy do ciała to niejedyne rozwiązanie, bo warto zwrócić uwagę także na emolienty do kąpieli. Mydło oraz produkty zawierające substancje spieniające (SLS, SLES) czy inne chemiczne dodatki mogą pogorszyć stan skóry
i wywołać podrażnienia. Lepiej sprawdzi się emulsja do kąpieli Emotopic do codziennego stosowania. Preparat delikatnie myje ciało, jednocześnie wspomagając utrzymanie naskórka w dobrej kondycji. Bogata formuła emulsji łączy w sobie oleje o dobroczynnym działaniu na skórę: konopny, canola, sojowy, które wzmacniają funkcje barierowe skóry oraz pomagają uporać się z typowymi objawami AZS.

Emolienty, choć nie wyleczą całkowicie atopowego zapalenia skóry, mogą znacznie poprawić jej stan oraz zmniejszyć ryzyko nawrotów AZS. Działają w taki sposób, aby zastąpić fizjologiczne funkcje skóry, ukoić ją i ochronić przed szkodliwymi czynnikami. To zaś przekłada się pozytywnie na ogólne samopoczucie i nastrój.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady