Atopia, tzw. predyspozycja do rozwoju alergii, to dziedziczna (czyli uwarunkowana genetycznie) skłonność do nadmiernej reakcji na alergeny powszechnie występujące w środowisku i nie wywołujące objawów u większości osób.

Potwierdzeniem atopii jest wykrycie odpowiedzialnych za te reakcje immunoglobulin IgE w badaniach (tj. punktowych testach skórnych (PTS) lub krwi). Samo stwierdzenie (lub znalezienie) tych „cząsteczek” nie świadczy o chorobie. Potwierdza tylko, że osoba je posiadająca jest uczulona i w przyszłości mogą (chociaż wcale nie muszą ) pojawić się u Niej objawy choroby alergicznej.

Co to jest atopia?
Ryzyko rozwoju AZS u dziecka

Atopia to dziedziczna skłonność do nadprodukcji IgE (tzw. przeciwciał związanych z alergią) i rozwoju nadmiernej odpowiedzi alergicznej po kontakcie z czynnikiem powszechnie występującym w środowisku, który nie powoduje takich reakcji i objawów choroby u osób zdrowych.

Nie ma jednego znanego genu atopii. Za rozwój chorób atopowych odpowiada wiele współdziałających ze sobą genów. Oczywiście ryzyko rozwoju choroby jest wyższe w tzw. rodzinach atopowych i zależy nie tylko od tego, ile osób ale również kto (mama, tata, rodzeństwo) choruje w rodzinie. Jeżeli oboje rodzice mają objawy atopii, ryzyko choroby u dziecka wynosi 60%, gdy jedno z rodziców- 30-40%. Należy pamiętać, że ryzyko zachorowania zawsze istnieje i nawet gdy w rodzinie dotychczas nie występowały choroby atopowe to ryzyko pojawienia się u dziecka objawów zawsze istnieje i wynosi ok. 10-15%.

polecane produkty

Emotopic - krem emolientowy kojąco-zmiękczający do ciała
Krem emolientowy kojąco-zmiękczającydo ciała
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Emotopic - preparat 3w1 intensywnie natłuszczający do ciała
preparat 3w1 intensywnie natłuszczający
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady