Karmienie piersią to proces regulowany przez naturę, jednak mimo to niektórym mamom sprawia trochę problemów. Zagadnieniem, które może być bardzo nurtujące, jest nie tylko dieta matki karmiącej, ale także higiena. Czy trzeba przestrzegać szczególnych zasad w tym zakresie? Przeczytaj w poniższym poradniku.
Matka karmiąca – jak powinna dbać o higienę piersi?
Wbrew pozorom karmiąca matka nie musi myć piersi przed każdym karmieniem i po jego zakończeniu. Wystarczy, jeśli będzie przestrzegała podstawowych zasad higieny i myła piersi wraz z resztą ciała raz lub dwa razy dziennie. To dlatego, że zbyt często mycie biustu, a tym bardziej tarcie go ręcznikiem, może pozbawić skórę bariery ochronnej i sprawić, że będzie bardziej podatna na przesuszenie i podrażnienia. Co ważne, kobieta karmiąca powinna ostrożnie dobierać preparaty do mycia ciała. Najlepiej, jeśli nie zawierają w składzie substancji drażniących i wysuszających. Im prostsza receptura, tym lepiej. W przypadku suchej i nadwrażliwej skóry, która źle toleruje powszechnie obecne w produktach do kąpieli perfumy czy siarczany (to one sprawiają, że produkt się pieni), może sięgnąć po emolienty, na przykład Kremowy żel myjący pod prysznic Emotopic, który zapobiega zaczerwienieniom, podrażnieniom i przesuszeniu. Żel można stosować także u dzieci od 1. dnia życia, tym bardziej, jeśli mają alergiczną i wymagającą skórę.
Ujędrnianie biustu po urodzeniu dziecka
Krem, balsam albo serum do biustu to często preparat, który u kobiety karmiącej zajmuje honorowe miejsce. Mamy obawiają się bowiem, że urodzenie i wykarmienie dziecka pozbawi je jędrnych kształtów. Czy jednak sięganie po tego rodzaju środki podczas karmienia jest bezpieczne dla dziecka? Aby nie dręczyły cię tego typu obawy, postaw wyłącznie na preparaty do biustu bezpieczne dla mam karmiących o naturalnym składzie. Używaj produktu zawsze zgodnie ze wskazaniami na opakowaniu. Jednocześnie pamiętaj, że preparaty ujędrniające biust nie są jedynym sposobem, żeby o niego zadbać. Jeśli czas ci na to pozwala, znajdź dziennie kilka lub kilkanaście minut na ćwiczenia, pamiętaj o prawidłowej postawie (garbienie się nie służy urodzie biustu) oraz zawsze noś dobrze odpowiednio dobrany stanik.
Jaka jest odpowiednia dieta dla karmiącej?
Przy omawianiu tematu karmienia piersią trudno jest pominąć kwestię diety. Chociaż jadłospis świeżo upieczonej mamy nie musi odbiegać od standardowego i gdy dziecko nie ma niepokojących objawów, nie trzeba profilaktycznie eliminować alergenów, idealnie, jeżeli dieta jest zdrowa i dobrze zbilansowana. Dieta dla karmiącej mamy powinna uwzględniać warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, mleko i przetwory mleczne oraz wartościowe źródła białka: wysokiej jakości chude mięso, ryby, jaja. Ze względu na ciągły brak czasu przy małym dziecku dobrym pomysłem są proste i szybkie do przygotowania dania, np. kanapka z pełnoziarnistego pieczywa z sałatą, pomidorem i żółtym serem, sałatka z piersią indyka, zupa warzywna. Błędem jest natomiast odchudzanie się
i pomijanie posiłków, bo młoda mama musi mieć dużo siły i energii, aby podołać nowym obowiązkom. Czego nie można jeść, karmiąc piersią? Na pewno warto unikać gotowych dań i wysoko przetworzonych przekąsek, fast foodów, słodyczy. Jeżeli u dziecka wystąpi alergia pokarmowa, wówczas konieczna jest eliminacja uczulających maleństwo produktów, zwykle jest to mleko i jego przetwory. Manifestacją alergii pokarmowej u niemowląt często jest atopowe zapalenie skóry (AZS). Jeśli ta uciążliwa w terapii choroba przytrafi się twojemu maluszkowi, pamiętaj, że w ofercie Emotopic znajdziesz specjalistyczne preparaty, które zatroszczą się na co dzień o jego wrażliwą i wymagającą skórę oraz przyniosą jej ukojenie.