Mycie główki noworodka – jak dobrać odpowiednie preparaty?

Mycie główki nie jest ulubionym zabiegiem noworodków i małych dzieci. Jest to jednak konieczny i niezbędny element dbania o dziecko. Warto dowiedzieć się, jak sprawić, aby mycie główki dobrze kojarzyło się maleństwu, a sam zabieg był wykonywany w odpowiedni sposób.

Dla wielu dzieci kąpiel jest stresującym i generującym płacze i krzyki elementem codziennej rutyny. Kiedy już oswoimy niemowlę z kąpielą, problemem pozostać może mycie główki. Woda spływająca po buzi nie jest przyjemna dla maleństwa, które może bardzo buntować się i płakać podczas mycia główki.

Ważnym elementem główki noworodka jest ciemiączko, czyli zrastające się dopiero miejsce połączenia kości czaszki. Ciemiączko jest często powodem zmartwień młodych rodziców, zdarza się, że pulsuje. W miejscu ciemiączka skóra również może zachowywać się w specyficzny sposób. To miejsce na główce dziecka jest bardzo wrażliwe i delikatne, a na skórze je okrywającej pojawiać się mogą podrażnienia, łuszczenie oraz przypominająca łupież tak zwana ciemieniucha, czyli przesuszona warstwa skóry na ciemiączku, mogąca łuszczyć się i zamieniać w strupki. Mycie główki, na której występuje ciemieniucha, ale także każdej innej maleńkiej główki niemowlaka warto przeprowadzić przy pomocy odpowiednich preparatów, tworzonych specjalnie z myślą o delikatnej skórze głowy maleństwa. Na rynku jest ogromny wybór szamponów i odżywek do włosów i skóry głowy najmłodszych – ilość opcji możliwych do wyboru może przyprawić rodziców noworodka o prawdziwy zawrót głowy! Jak zatem wybrać odpowiedni dla noworodka produkt?

Jak dobrać preparaty odpowiednie do mycia główki noworodka?

Produkty przeznaczone do higieny i prawidłowego dbania o skórę głowy noworodka powinny być hipoalergiczne, o naturalnym, krótkim i prostym składzie. Ważną cechą preparatu powinien być fakt, że nie szczypie on w oczy oraz nie zawiera sztucznych barwników lub aromatów, mogących podrażniać delikatną skórę dziecka.

Skóra głowy noworodka często łuszczy się, z powodu szybszego niż u dorosłych procesu rogowacenia skóry oraz intensywnej pracy gruczołów łojowych. Łuszczenie skóry oraz jej podrażnienia mogą być wywołane również przez czynniki zewnętrzne, takie jak kontakt z materiałem pościeli i ubranek, a nawet mlekiem, które ulewając się dziecku, może spływać po jego twarzy i główce. Preparaty stosowane do mycia główki dziecka powinny delikatnie, ale skutecznie myć skórę, jednocześnie nie zaburzając równowagi jej naturalnej warstwy hydrolipidowej, chroniącej skórę przed utratą wody, przesuszaniem i podrażnieniami.

Odpowiednim do mycia główki noworodka preparatem jest na przykład szampon nawilżający w piance Emotopic. Szampon ten dzięki swej lekkiej formule może być stosowany już od pierwszego dnia życia niemowlęcia. Szampon nawilżający w piance ma naturalny odczyn pH, nie podrażnia więc skóry i nie narusza jej warstwy ochronnej. Postać, w jakiej występuje szampon – puszysta pianka, pozwala na uniknięcie spływania produktu na twarz dziecka i dostawanie się go do oczu, a także uatrakcyjnia kąpiel. W przypadku, jeśli jednak preparat trafi do oczek dziecka, nie będzie szczypać, dzięki jego delikatnej formule i prostemu, naturalnemu składowi. Szampon nawilżający w piance Emotopic oczyszcza skórę głowy i włosy noworodka, nawilża je i zapobiega podrażnieniom, łuszczeniu się skóry oraz nawrotom świądu. Produkt doskonale nadaje się do zapewnienia prawidłowej ochrony często podrażnionej skóry na ciemiączku dziecka. Szampon jest odpowiedni do codziennego stosowania, także przez dorosłych ze skłonnością do łuszczenia i zapaleń skóry głowy mających podłoże fizjologiczne lub nerwowe, jak atopowe zapalenie skóry (AZS). Szampon nawilżający w piance Emotopic nie obciąża włosów, jest więc odpowiedni dla każdego typu skóry głowy oraz zarówno do włosów prostych, jak i kręconych. Włosy pozostają miękkie w dotyku i łatwe do rozczesania.

Po myciu główki noworodka należy wytrzeć skórę głowy miękkim ręcznikiem. Dziecko po myciu główki przebywać powinno w ciepłym pomieszczeniu bez przeciągów, by włosy wyschły w spokoju, a dziecko nie przeziębiło się. W przypadku wystąpienia łojotoku, łuszczenia się skóry głowy oraz pojawiania się na niej strupków, po myciu główki warto posmarować miejsca dotknięte zmianami natłuszczającym kremem ochronnym. Rosnące włoski niemowlęcia czesać można specjalną miękką szczotką z delikatnym włosiem.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady