emotopic-porada-azs-na-twarzy

Objawy atopowego zapalenia skóry mogą lokalizować się na twarzy u chorych w każdym wieku. Zaczerwieniona, przesuszona i łuszcząca się skóra w tych okolicach jest więc wyzwaniem terapeutycznym i wymaga systematycznej profilaktyki, gdyż każdy z nas chciałby cieszyć się piękną, gładką i zdrowo wyglądającą skórą. Czy istnieją skuteczne rozwiązania, aby złagodzić AZS na twarzy? Przeczytaj poniższy poradnik oraz skorzystaj z podpowiedzi, po jakie preparaty sięgać na co dzień.

Atopowe zapalenie skóry - co to jest i kogo dotyka?

Atopowe zapalenie skóry (AZS, wyprysk atopowy) jest definiowane jako przewlekła, nawrotowa i zapalna choroba skóry. AZS zazwyczaj zaczyna się już we wczesnym dzieciństwie oraz może współistnieć z innymi chorobami atopowymi.1 Do tej grupy należą: astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek i pokrzywka. Sam termin „atopia” oznacza uwarunkowaną genetycznie reakcję organizmu, która polega na nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej nawet na niewielkie dawki antygenów. Reakcja ta powoduje nadmierne wytwarzanie przeciwciał IgE, skierowanych przeciwko tym alergenom. Mówiąc prościej, osoby obarczone chorobą atopową reagują w sposób chorobowy na kontakt z pospolitymi substancjami, obecnymi środowisku, które dla osób wolnych od atopii są nieszkodliwe(2).

Zmiany skórne, towarzyszące AZS, mają określone umiejscowienie:

  • u dzieci do 2. roku życia schorzenie zwykle manifestuje się na buzi, owłosionej skórze główki, a także dalszych częściach kończyn i tułowia,
  • u dzieci między 3. a 11. rokiem życia objawy atopowego zapalenia skóry występują głównie na powierzchniach zgięciowych stawów,
  • u młodzieży i dorosłych ogniska zapalne mogą pojawić się na twarzy, karku, dłoniach i stopach, zgięciach stawów, a w ciężkich przypadkach zajmują bardzo rozległe obszary skóry.(1,3,4)

Skóra twarzy jest szczególnie wrażliwa, dlatego nietrudno o podrażnienia i niepożądane reakcje na jej powierzchni. AZS zlokalizowane na twarzy może mieć natomiast bardzo poważne konsekwencje, bo gdy atakuje powieki i struktury budujące oczy, skutkiem jest pogorszenie widzenia.(4)

Atopowe zapalenie skóry: objawy na twarzy i ciele - jaką mają postać?

Zwykle w kontekście objawów wyprysku atopowego jako pierwszy wymienia się świąd skóry. Czasami może być on bardzo uporczywy, utrudniać koncentrację w ciągu dnia oraz spokojne przespanie nocy. Innymi objawami są zaczerwienienie skóry, grudki, pęcherzyki, a czasami również sączące się ranki. Są to początkowe objawy AZS. U starszych dzieci oraz osób dorosłych z czasem skóra staje się mocno przesuszona i pogrubiała.(4)

U 40% maluchów objawy mijają z wiekiem, niestety pozostała część ma nawroty również w dorosłości.(5) Dobra wiadomość jest taka, że przebieg choroby można znacząco złagodzić dzięki systematycznym działaniom profilaktycznym oraz leczeniu pod okiem dermatologa.(4)

Jak leczyć objawy AZS u dzieci i dorosłych?

AZS niestety należy do tych chorób, których nie można leczyć przyczynowo. Pozostaje jedynie łagodzenie objawów i zapobieganie zaostrzeniom.

Terapia wyprysku zależy od stopnia nasilenia choroby. Podstawą jest stosowanie emolientów, często będących wyrobami medycznymi, które wzmacniają funkcje barierowe skóry i chronią ją przed działaniem szkodliwych substancji, a ponadto dobre nawyki, między innymi krótkie kąpiele lub prysznice oraz unikanie czynników drażniących: alergenów, stresu, zmian temperatur. Jeśli choroba ma cięższy przebieg, wówczas wdrażana jest farmakoterapia (zwykle miejscowe glikokortykosteroidy lub inhibitory kalcyneuryny oraz preparaty antyseptyczne), światłoterapia, a gdy stan pacjenta jest bardzo zły, wówczas konieczna jest hospitalizacja.(5)

Bardzo istotnym elementem leczenia jest poradnictwo psychologiczne.5 Silny świąd, objawy atopowego zapalenia skóry w widocznych miejscach, jak twarz, szyja i nadgarstki, a także złożoność terapii to czynniki, które mogą znacząco pogorszyć stan psychiczny pacjenta, przyczynić się do kompleksów, strachu przed oceną ze strony innych ludzi oraz unikania sytuacji towarzyskich. Ważne, aby nie poddawać się w kwestii profilaktyki oraz skorzystać ze wszystkich dostępnych form łagodzenia symptomów.

AZS na policzkach, czole, brodzie - co pomaga?

Jaki emolient na AZS pomoże zredukować objawy na twarzy? Przede wszystkim pamiętaj, że jeśli borykasz się z tą chorobą, lepiej nie sięgaj po standardowe kosmetyki, nawet jeśli producent zapewnia o ich działaniu nawilżającym. Odpowiedni krem na AZS czy innego rodzaju preparat, powinien być wyrobem medycznym, który zastępuje naturalne funkcje ochronne skóry, nawilża ją, natłuszcza, nie zawiera w składzie substancji drażniących. Zmiany atopowe na twarzy można skutecznie łagodzić, jednak kluczowa jest tutaj systematyczność, bo preparaty trzeba stosować kilka razy dziennie.

Co pomaga na AZS na twarzy? Preparatem, stworzonym specjalnie z myślą o wyjątkowo wrażliwej skórze twarzy i powiek, jest Specjalny krem natłuszczający Emotopic. Ma bogatą formułę, opracowaną na bazie naturalnych olejów, dzięki czemu już po pierwszej aplikacji zmniejsza uczucie dyskomfortu oraz suchość skóry. Wykazuje wysoką skuteczność w redukowaniu dolegliwości skóry przesuszonej, łuszczącej się oraz podrażnionej w okolicach twarzy i powiek. Można go stosować również na inne partie ciała. To bardzo dobry krem na atopowe zapalenie skóry, wzmacniający właściwości barierowe naskórka, zapobiegający stanom zapalnym, swędzeniu, pieczeniu i zaczerwienieniem. Specjalistyczna formuła przywraca zdolność skóry do ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Preparat zawiera hialuronian sodu, dlatego po jego użycia skóra jest odpowiednio nawilżona i ma odpowiednie warunki do regeneracji. Czy to właściwy krem na skórę atopową dla dzieci? Jak najbardziej, nawet w wieku niemowlęcym, bo można stosować go bezpiecznie już od 1. dnia życia. To krem na atopowe zapalenie skóry bez recepty, dostępny tylko w aptekach.

AZS - co stosować do mycia twarzy?

Kwestia mycia twarzy i ciała jest dla pacjentów z AZS niezwykle ważna. Nieodpowiednio dobrane preparaty które działają zbyt agresywnie, mogą doprowadzić do silnych podrażnień skóry, a twarz jest szczególnie wrażliwa na ich działanie. Zarówno mydło, jak i popularne żele czy pasty, zwłaszcza o działaniu złuszczającym, mogą szkodzić skórze atopowej. Dlatego pierwsza zasada, to sięgnięcie po specjalistyczny produkt. Co sprawdzi się na co dzień? Na przykład 3-zadaniowa pianka myjąca do twarzy, ciała i włosów. Polecana jest do mycia skóry suchej i wrażliwej. Ma ultra-łagodną formułę, która oczyszcza dokładnie, ale zarazem delikatnie. Koi skórę i łagodzi uczucie swędzenia, a po jej użyciu skóra jest gładka i miękka w dotyku.

Podczas mycia skóry pamiętaj również o właściwej temperaturze wody, która nie powinna być ani zbyt zimna, aby gorąca, gdyż to także może podrażniać skórę.

Co na AZS działa najskuteczniej? Przebieg terapii powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb, może się także zmieniać ze względu na etap choroby. Z pewnością jednak nie można się poddawać, bo obecnie wiedza na temat choroby jest na tyle szeroka, że możliwe jest opanowanie nawet jej zaawansowanych postaci. Istotna jest jednak dyscyplina i przestrzeganie zaleceń lekarza.

  1. Millian M., Mijas J. Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka. Nowa Pediatr 2017; 21(4): 114-122.
  2. Choroby atopowe-ogólnie. https://www.ptca.pl/choroby-atopowe/choroby-atopowe-ogolnie Data dostępu: 21.10.2021.
  3. Jenerowicz D., Polańska A. Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dzieci. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/62304,atopowe-zapalenie-skory-azs-u-dzieci Data dostępu: 21.10.2021.
  4. Świerczyńska-Krępa M. Atopowe zapalenie skóry. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory Data dostępu: 21.10. 2021.
  5. Atopowe zapalenie skóry. https://www.ptca.pl/index.php/choroby-atopowe/atopowe-zapalenie-skory Data dostępu: 21.10.2021.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady