Jeżeli maluch nie może powstrzymać się przed drapaniem, prawdopodobnymi powodami są sucha i podrażniona skóra lub uczulenie. Gdy dziecko ciągle drapie się po twarzy, głowie czy szyi, przyczyną może być atopowe lub kontaktowe zapalenie skóry, choć drapanie się po głowie czasami towarzyszy również zwykłemu łupieżowi. Warto wiedzieć, że lokalizacja zmian związanych z AZS, choć często dotyczy głowy i twarzy, może być jednak różna i obejmować kończyny lub tułów. W przypadku kontaktowego zapalenia skóry zmiany pojawiają się w miejscu, w którym skóra miała styczność z substancją drażniącą lub alergizującą.
Skóra podrażniona nie tylko swędzi, ale jest też zaczerwieniona, czasami pokryta wysypką, pęcherzykami, nadżerkami. U dzieci z AZS charakterystyczna jest nadmierna suchość i szorstkość, która ma charakter przewlekły.
Warto wiedzieć, że przyczyną drapania się malca może być nie tylko alergia lub kontakt z drażniącymi substancjami. Swędzenie skóry czasami jest związane z infekcją pasożytniczą lub chorobą ogólnoustrojową, jednak są to przypadki rzadsze. Uporczywe drapanie się przez dziecko wymaga mimo to kontaktu z pediatrą lub dermatologiem.