alergeny domowe co nas uczula

Kichanie, katar, zaczerwienienie oczu, wysypka – to typowe objawy alergii, które mogą mocno dać się we znaki i utrudniają skupienie się na codziennych czynnościach. Niektórzy z nas nawet nie zdają sobie sprawy, że uczulać mogą nas alergeny obecne w domach, zawieszone w powietrzy, których nie da się pozbyć poprzez standardowe porządki. Jakie alergeny mogą być obecne w naszych wnętrzach i co zrobić, aby się ich pozbyć?

Alergeny domowe – jakie substancje nas uczulają?

W domach, mieszkaniach czy biurach możemy mieć styczność z całym szeregiem różnych alergenów, do których należą:

  • pleśń – sprzyja jej suszenie prania wewnątrz pomieszczeń, zła wentylacja, hodowla kwiatów doniczkowych; charakterystyczne objawy alergii to wodnisty katar, zaczerwienienie i swędzenie oczu, częste kichanie,
  • roztocza kurzu domowego – lubią wnętrza ciepłe i dosyć wilgotne, a typowymi objawami uczulenia na nie są kichanie i utrudnione oddychanie, szczególnie podczas rutynowych porządków: odkurzania dywanów, trzepania pościeli, narzut, poduszek,
  • alergeny zwierzęce (kota, psa, karaluchów, gryzoni) – unoszą się w powietrzu, dlatego nawet nie trzeba dotykać zwierzęcia, aby wystąpiły objawy (kichanie, łzawienie oczu, katar, swędzenie skóry, pokrzywka); jeśli dziecko z atopowym zapaleniem skóry, czyli chorobą o podłożu alergicznym, chce hodować zwierzaka, rekomendowany dla niego jest żółw,
  • lateks – to składnik rękawiczek gumowych, prezerwatyw, czasami odzieży (płaszcze przeciwdeszczowe), może znajdować się na niektórych owocach, przede wszystkim bananach, awokado, kiwi; jest zarówno alergenem wziewnym (dostaje się do organizmu poprzez drogi oddechowe), jak i kontaktowym (objawy występują po kontakcie lateksu ze skórą); objawami uczulenia są pokrzywka na skórze, zaczerwienienie oczu, katar, utrudnione oddychanie.

Trzeba pamiętać, że uczulenie na alergeny obecne w domach może być powiązane z atopowym zapaleniem skóry, czyli chorobą objawiającą się suchością skóry, uporczywym swędzeniem, zaczerwienieniem, grudkami czy pęcherzykami zapalnymi. Podejrzenie jakiejkolwiek alergii zawsze wymaga kontaktu z lekarzem, gdyż niektóre przypadki mogą być groźne.

Naturalne sposoby na alergię – jak pozbyć się alergenów z otoczenia?

Dla osób uczulonych na roztocza kurzu domowego istnieje obecnie wiele nowoczesnych rozwiązań, które pomagają walczyć z nadmiarem kurzu. Warto więc zainwestować w pościel dla alergików, ochronny pokrowiec na materac, a zwłaszcza poszewki na poduszki. Lepiej też zrezygnować z dywanów, zwłaszcza w sypialni, gdyż to one są częstym siedliskiem roztoczy. Ewentualnie można zakupić dywan dla alergika, zbudowany z włókien, które nie wchłaniają wilgoci i nie przyciągają kurzu. Oprócz tego najlepiej jest utrzymać pomieszczenia w minimalistycznym stylu, gdyż nadmiar ozdób, poduszek, maskotek czy narzut sprzyja gromadzeniu się kurzu. Warto mieć także odkurzacz wyposażony w filtr HEPA. Aby natomiast w mieszkaniu nie unosiły się strzępki pleśni, dobrze jest suszyć pranie na zewnątrz lub kupić automatyczną suszarkę do prania.

Skóra atopowa – zadbaj o nią na co dzień

Świąd, pieczenie i zmiany skórne o podłożu alergicznym wymagają podjęcia terapii, która pomoże je złagodzić oraz zapobiegnie zaostrzeniom problemów skórnych. Każdego dnia skórę należy więc dopieszczać preparatami, które stworzą na jej powierzchni barierę ochronną wobec czynników drażniących. Produktem, który warto mieć na łazienkowej półce, jest Emulsja do kąpieli Emotopic, która pomaga przygotować niezwykle kojącą i relaksującą kąpiel, a przy okazji zapobiega objawom atopowego zapalenia skóry. Preparat kryje w składzie oleje konopny, canola i sojowy, które delikatnie natłuszczają ciało i zapobiegają przeznaskórkowej utracie wody. To odpowiednia emulsja do kąpieli dla niemowląt od 1. dnia życia, większych dzieci oraz dorosłych, a kąpiel z jej dodatkiem pozostawi skórę miękką, gładką i bardziej odporną na czynniki zewnętrzne i substancje drażniące.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady