kapiel-dziecka-czym-myc-wrazliwa-skore

Jak kąpać noworodka i niemowlę? Ważne jest nie tylko zapewnienie odpowiedniej temperatury wody oraz otoczenia czy stworzenie bezpiecznego stanowiska kąpielowego, ale również odpowiedni dobór preparatów do oczyszczania i pielęgnacji ciała. Skóra maluszków jest bowiem bardzo wrażliwa i delikatna, a dodatkowo u wielu dzieci diagnozowane jest atopowe zapalenie skóry, które stwarza kolejne wymagania, związane z koniecznością wspierania naturalnej bariery ochronnej. Oto poradnik w czym kąpać dziecko oraz jak nawilżyć jego skórę po zabiegu.

Jak często kąpać niemowlę?

Jedno z zasadniczych pytań, dotyczących zabiegów higienicznych maluszka, brzmi: jak często kąpać noworodka i niemowlę? W przeciwieństwie do osób dorosłych, codzienna kąpiel nie jest koniecznością, choć oczywiście powinno to zależeć od indywidualnych czynników. Przykładem jest pogoda, bo jeżeli pod wpływem panującego upału malec się spocił, wówczas zdecydowanie wymaga odświeżenia. Tym bardziej, że pot działa drażniąco na skórę. Zwykle jednak w przypadku niemowląt w pierwszych miesiącach życia, zaleca się kąpiel maluszka trzy razy w tygodniu. Kiedy natomiast maluch trochę podrośnie, wówczas można zwiększyć częstotliwość kąpieli. W ciągu dnia, kiedy niemowlę wymaga zmiany pieluszki lub wytarcia buzi i szyi po tym, jak uleje mu się pokarm, i tak trzeba na bieżąco oczyszczać obszary skóry, które wymagają tego najbardziej. Skóra dziecka może niekiedy źle tolerować zbyt częste kąpiele, gdyż naruszają one jej naturalną barierę ochronną i mogą prowadzić do podrażnień.(1) Dzieci mają do nich niestety wysoką tendencję.

Kiedy kąpać noworodka i niemowlę - czy godzina ma znaczenie?

Niektórzy rodzice wolą kąpać malucha w godzinach porannych, gdy dziecko jest bardziej ożywione. Inni preferują wieczorne rytuały i to rozwiązanie ma wiele zalet, przede wszystkim jest pomocne w wykreowaniu codziennej rutyny oraz wyciszeniu dziecka przed pójściem spać. Decyzję w tym zakresie również warto podjąć pod kątem indywidualnego planu dnia, potrzeb czy nastroju dziecka. Nie ma ścisłych wytycznych co do tego, jaka pora kąpieli jest najlepsza dla dziecka.

Dzieci w kąpieli - jak wybrać dobre preparaty do mycia i nawilżania skóry?

Małe dzieci różnie reagują na kąpiel. Jedne płaczą i buntują się, kiedy przychodzi pora zabiegu, na inne dzieci kąpiel działa relaksująco i wyciszająco. Oczywiście wiele zależy od tego, czy wszystko zostało odpowiednio przygotowane. W pomieszczeniu, w którym odbywa się kąpiel, powinno być ciepło i spokojnie. Woda nie może być ani zbyt zimna, ani gorąca, najlepiej, jeśli jest po prostu letnia. Maluszka trzeba przytrzymywać delikatnie, ale jednocześnie stabilnie, gdyż sam jeszcze nie jest w stanie koordynować ruchów.

Duże znaczenie ma także dobór preparatów do mycia ciała i główki. Podstawowym błędem jest sięganie po te same produkty, których używają dorośli. Pielęgnacja skóry dziecka powinna opierać się na preparatach delikatnych, o prostym i dobrze przebadanym składzie. Jeśli po kąpieli skóra dziecka jest zaczerwieniona, podrażniona, przesuszona, a maluch w trakcie kąpieli jest niespokojny, płaczliwy i opiera się zabiegom higienicznym, to sygnały, które mogą świadczyć o złej tolerancji używanego płynu do kąpieli, mydełka albo szamponu. Najlepiej od razu go wymienić, aby już więcej nie szkodzić skórze dziecka. Również wysuszona skóra u dziecka jest niepokojącym sygnałem i wymaga modyfikacji zabiegów higienicznych i/lub zmiany preparatu nawilżającego na taki, który pozostawi skórę malca miękką, gładką i delikatną w dotyku. Warto pamiętać, że mocno przesuszona skóra u dziecka jest jednym z objawów AZS, dlatego problem należy skonsultować z dermatologiem, a jeżeli potwierdzi on chorobę, sięgać wówczas wyłącznie po apteczne preparaty.

Czym myć dziecko, aby zatroszczyć się o jego delikatną skórę?

Produkty używane do mycia ciała przez dorosłych są nieodpowiednie dla maluszków, dlatego podczas zakupów trzeba zwrócić uwagę na preparaty przeznaczone specjalnie dla tej grupy wiekowej. Chociaż ich wybór jest duży, zamiast eksperymentować, lepiej postawić na produkty stworzone pod okiem dermatologów i przeznaczone do stosowania już od 1. dnia życia. Przykładem jest Kremowy żel myjący pod prysznic Emotopic do codziennego stosowania.. Żel jest odpowiedni dla dzieci, jak i dla dorosłych cierpiących na atopowe zapalenie skóry czy dotkniętych skórą atopową, bardzo suchą oraz skłonną do podrażnień. Opiera się na łagodnej bazie myjącej, zgodnej z fizjologicznym pH skóry. W jego skład wchodzą naturalne oleje, w tym olej canola, pomocny w przywracaniu skórze naturalnej bariery ochronnej. Dzięki właściwościom łagodzącym i natłuszczającym żel przywraca skórze długotrwały komfort oraz zmniejsza dolegliwości typowe dla suchej skóry: swędzenie, napięcie, łuszczenie się, zaczerwienienia. Stosowany profilaktycznie, zmniejsza ryzyko nawrotów tych dolegliwości. Po jego użyciu skóra jest nie tylko oczyszczona i odświeżona, ale również bardziej odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

W czym kąpać noworodka i niemowlę? Kilka słów o zaletach emulsji

Czy zadajesz sobie pytanie: w czym kąpać dziecko, skoro nie można urozmaicać mu kąpieli silnie pieniącymi się i kolorowymi płynami? Odpowiednim wyborem będzie emulsja, służąca do przygotowywania codziennych kąpieli emoliencyjnych. Po połączeniu z wodą preparat tworzy mleczną zawiesinę, przez co kąpiel staje się jeszcze przyjemniejszym zabiegiem. Emulsja ma także właściwości myjące, dlatego nie ma konieczności sięgania po dodatkowy preparat, chyba, że chcesz umyć dziecku główkę, wówczas potrzebny będzie szampon. Emulsja do kąpieli Emotopic to także nieoceniony produkt, pomocny we wzmacnianiu naturalnych funkcji barierowych skóry i zapobieganiu nawrotom atopowego zapalenia skóry, takim jak suchość, podrażnienie, zaczerwienienie, swędzenie. Kryje w składzie naturalne oleje canola, sojowy oraz konopny. Tworzą one na skórze niewidzialną warstwę ochronną, zapobiegającą utracie wody przez naskórek. To sprawia, że skóra przez długi czas jest gładka, miękka, nawilżona i natłuszczona, a tym samym bardziej odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Emulsję można stosować już od pierwszych dni po urodzeniu i nie ma przeszkód, żeby sięgali po nią również dorośli.

Oczywiście pamiętaj, że po każdej kąpieli na ciało należy zaaplikować dodatkowy preparat nawilżający, aby zabezpieczyć je na kolejne godziny – wiele propozycji kremów oraz balsamów odpowiednich do stosowania już od 1. dnia życia znajdziesz w linii Emotopic. Kąpiel, która jednocześnie odświeża i koi skórę będzie dla Twojego dziecka czystą przyjemnością i przyjemnym wieczornym rytuałem!.

  1. Baby bath basics: A parent’s guide. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/in-depth/healthy-baby/art-20044438 Data dostępu: 12.04.2021.

Inne porady