Alergia kontaktowa u dzieci objawy i ich łagodzenie.

Kiedy na skórze dziecka występuje odczyn zapalny, wysypka, swędzenie, zaczerwienienie, a przyczyną tych objawów jest kontakt
z alergenem, wówczas mamy do czynienia z alergią kontaktową. W przeciwieństwie do uczulenia na pyłki roślin, roztocza albo jad owadów alergia kontaktowa może dawać objawy z opóźnieniem. Po czym ją rozpoznać i jak radzić sobie ze zmianami skórnymi? Oto garść ważnych informacji na ten temat.

Jakie alergeny mogą wywołać wyprysk alergiczny lub kontaktowe zapalenie skóry?

Kontaktowe zapalenie skóry jest następstwem styczności z czynnikiem drażniącym lub alergenem, czyli substancją powodującą nadmierną, nieprawidłową reakcję układu immunologicznego. Alergia skórna może być wywołana na przykład przez kontakt
z bluszczem pospolitym, sumakiem, dębem, naskórkiem zwierząt, lekami (najbardziej uczulająca jest neomycyna), metalami (niklem, chromem, rtęcią), a także lateksem czy niektórymi substancjami w preparatach do ciała (dodatki zapachowe, konserwanty). Alergia kontaktowa teoretycznie może wystąpić u każdego dziecka, jednak niektóre maluchy są bardziej narażone na nieprzyjemne objawy. Musisz wiedzieć, że jeśli twoje dziecko boryka się z atopowym zapaleniem skóry, jest mniej odporne na alergeny i czynniki drażniące. Co ciekawe, obecnie alergie są tak częste, że specjaliści zaliczają je do chorób cywilizacyjnych.

Kontaktowa alergia u dzieci – objawy

Objawy nie zawsze pojawiają się od razu, czasami mogą wystąpić dopiero po upływie doby lub dwóch. Do możliwych reakcji skórnych należą:

  • zaczerwienienie,
  • obrzęk,
  • swędzenie,
  • bolesność,
  • wysypka,
  • łuszczenie się skóry,
  • czasami pękanie skóry, wysięk.

Jeśli w grę wchodzi alergiczny wyprysk kontaktowy (egzema), wówczas charakterystyczne są grudki, które następnie przekształcają się w pęcherzyki oraz nadżerki. Z upływem dni nadżerkę pokrywa strup. Bardzo charakterystyczny jest też silny świąd.

Skąd mieć pewność, że to AZS? Diagnozę powinien postawić dermatolog, jednak jeśli maluch ma na skórze ogniska rumieniowe, na których pojawiają się grudki (czasami z wysiękiem), a do tego jest niespokojne, płaczliwe i ma problemy ze snem (wysypka alergiczna powoduje świąd), wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że ma skórę atopową.

Leczenie alergii kontaktowej

Wysypka alergiczna u dziecka zawsze wymaga stosownej reakcji, bowiem w niektórych przypadkach uczulenia moją okazać się niebezpieczne. Na pewno kluczową rolę w terapii odgrywa odcięcie dziecka od alergenu. Aby go zidentyfikować, lekarz może wykonać naskórkowy test płatkowy. Ponadto konieczne są miejscowe preparaty przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Trzeba jednak pamiętać, że całkowite wyleczenie alergii jest niemożliwe i ponowny kontakt z alergenem może znowu wywołać objawy. Co istotne, o skórę małego alergika należy zatroszczyć się przy pomocy specjalistycznych preparatów, które warto stosować również profilaktycznie.

Co na alergię? Preparaty, które koją i chronią

Dla małego dziecka alergia na skórze to przede wszystkim ogromny dyskomfort. U maluchów z atopowym zapaleniem skóry tego rodzaju reakcje mogą występować dosyć często, a uporczywy świąd skutecznie psuje samopoczucie i zaburza sen. Niestety, błędy związane z codziennym dbaniem o skórę nasilają ryzyko tego typu powikłań. Dlatego trzeba wzmocnić funkcje barierowe skóry, naprawić powstałe uszkodzenia i zredukować łuszczenie, a przede wszystkim złagodzić swędzenie i pieczenie. Takie właściwości posiadają emolienty z linii Emotopic, zwłaszcza Krem emolientowy kojąco-zmiękczający do ciała. Można go stosować codziennie, zarówno w celu łagodzenia skórnych reakcji alergicznych, wspomagania leczenia atopowego zapalenia skóry, jak i profilaktycznie, aby zapobiec nawrotom suchości oraz zwiększyć odporność na podrażnienia. To krem nawilżający dla dzieci i dorosłych, który nie zawiera sterydów, a jego formuła zapewnia wysoki stopień tolerancji. Krem należy nanieść na oczyszczoną i osuszoną skórę ciała, najlepiej od razu po kąpieli.

Warto pamiętać, że alternatywne sposoby na alergię i reakcje zapalne skóry mogą być niebezpieczne. Objawy alergii u noworodka lub starszego dziecka należy leczyć według wskazań lekarza i łagodzić preparatami aptecznymi.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady