Łuszcząca się skóra na główce dziecka

Łuszcząca się skóra u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka to temat bardzo szeroki, bo przyczyn tego objawu może być kilka. Czasami jest nią sucha skóra głowy, czasami zła reakcja na nowy szampon, który wystarczy wymienić na bardziej „przyjazny”. Jednak zdarza się, że problem jest mocno nasilony, ma przewlekły charakter i zwiastuje chorobę skóry. Oto kilka możliwych przyczyn łuszczenia się skóry na głowie oraz wskazówek, jak postępować w takiej sytuacji.

Łuszcząca się skóra głowy a ciemieniucha

Łojotokowe zapalenie skóry (wyprysk łojotokowy) to dosyć częsta choroba dermatologiczna, która w przypadku dzieci zwykle pojawia się w wieku niemowlęcym i ma postać ciemieniuchy. Typowo ujawnia się w wieku od 2. do 10. tygodnia życia. Łuszcząca się skóra u niemowlaka dotyczy zazwyczaj owłosionej skóry głowy, jednak nie tylko, bo czasami zmiany zajmują czoło, policzki, uszy, szyję, a w rozległych przypadkach nawet tułów, ręce i nóżki. Na szczęście przeważnie nie towarzyszy im świąd ani ból. Ciemieniucha ma postać tłustych, żółtawych łusek, dosyć mocno przylegających do skóry (dlatego bywa określana jako czepiec kołyskowy).

Zmiany powinny ustąpić po kilku tygodniach i zazwyczaj nie powodują powikłań. Domowym sposobem na zwalczenie ciemieniuchy jest zmiękczanie łusek i delikatne usuwanie ich miękką szczotką. Następnie trzeba umyć główkę malucha delikatnym, bezpiecznym szamponem, np. z linii Emotopic.

Łuszczenie skóry głowy a łupież u dzieci

Złuszczanie się skóry i swędzenie głowy u dziecka mogą być objawami łupieżu. Za większość przypadków tego częstego problemu dermatologicznego odpowiada grzyb Pityrosporum ovale. Łupież występuje w różnych postaciach i co ważne, nie tylko sucha skóra głowy u dziecka sprzyja jego wystąpieniu, ale też skóra tłusta. Jeśli objawy są nasilone i nie ustępują, najlepiej jest pójść z maluchem do lekarza, który podpowie, jakie środki zaradcze będą najskuteczniejsze w danym przypadku.

Łuszcząca się skóra a wyprysk atopowy

Czasami łuszczenie się skóry na głowie dziecka może zwiastować atopowe zapalenie skóry. Jeżeli suchości i złuszczaniu się naskórka towarzyszą stan zapalny, świąd i pęcherzyki, to prawdopodobnie AZS. Zmiany trzeba jak najszybciej zgłosić dermatologowi, w razie potrzeby stosować leki i przede wszystkim zatroszczyć się o skórę specjalistycznymi preparatami. Chociaż wyprysk atopowy może ustąpić, kiedy dziecko podrośnie, w niektórych przypadkach utrzymuje się do okresu dorosłości.

Łuszczyca u dzieci – jakie są jej objawy?

Łuszczyca na głowie to choroba, którą można z początku pomylić ze zwykłym łupieżem lub rumieniem. Wystąpienie zmian często jest poprzedzone infekcją lub silnym stresem. Trzeba pamiętać, że u maluchów zmiany łuszczycowe zazwyczaj nie są tak nasilone, jak u osób dorosłych.

W obu grupach najczęściej występującą postacią choroby jest łuszczyca plackowata. W jej przebiegu zmiany są silnie odgraniczone od otoczenia, tarczki łuszczycowe mają odcień łososiowy lub czerwony, a jeśli dojdzie do ich uszkodzenia, stają się srebrzystobiałe. Podejrzenie łuszczycy wymaga kontaktu z dermatologiem, stosowania leków i unikania czynników ryzyka zaostrzeń i nawrotów.

Choroby skóry niemowląt i starszych dzieci – jak wspomóc ich leczenie?

Podążanie za wskazówkami dermatologa związanymi z terapią problemów skórnych jest kluczem do ich wyleczenia lub złagodzenia przebiegu. Oprócz stosowania miejscowych albo ogólnych leków bardzo istotną rolę odgrywa odpowiednia dbałość o skórę. Tutaj potrzebne są specjalistyczne preparaty bez substancji drażniących, które nawilżą i ukoją skórę. Łuszcząca się i swędząca skóra głowy u dziecka wymaga sięgnięcia po dobry szampon nawilżający, który sprawdzi się w łagodzeniu typowych problemów dermatologicznych u dzieci. Jaki produkt wybrać? Nieocenionym wsparciem w terapii będzie Hydro-micelarny szampon kojący Emotopic, który zapewni właściwą troskę o suchą, podrażnioną i swędzącą skórę głowy. Polecany jest także w przypadku atopowego zapalenia skóry, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. To preparat bardzo łagodny, nie szczypie w oczy i nie obciąża włosów, a jego formuła jest bezpieczna nawet dla noworodków.

Pamiętaj, że bez względu na powód łuszczenia się skóry nie należy jej drapać ani podrażniać, gdyż sprzyja to rozprzestrzenianiu się zmian i nadkażeniom.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady