Alternatywa dla oliwki dla dzieci – jak natłuszczać skórę maluszka?

Jak dbać o noworodka i niemowlę? Jak troszczyć się o delikatną skórę, która ma inne wymagania niż skóra osoby dorosłej? Popularnym preparatem pielęgnacyjnym dla dzieci jest oliwka, jednak warto wiedzieć, że są dla niej lepsze alternatywy. Zwłaszcza, gdy dziecko ma atopowe zapalenie skóry lub inne problemy dermatologiczne.

Oliwka, balsam, krem dla dzieci – dlaczego są takie ważne dla ich skóry?

Skóra noworodka lub niemowlaka po ukończeniu 1. miesiąca życia jest znacznie mniej odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych niż u dorosłego człowieka. Dużym błędem jest więc używanie produktów aplikowanych na twarz i ciało czy preparatów do mycia przeznaczonych dla osób dorosłych. Przede wszystkim znaczenie ma ich niewłaściwe pH. Warto wiedzieć, że pH skóry dziecka jest wyższe niż u dorosłego.(1) Dlatego aplikacja produktów z wysokim pH (np. mydła) jest słabo tolerowana i może naruszyć naturalną barierę ochronną skóry. To zaś czyni ją podatną na podrażnienia i uszkodzenia. Inną cechą charakterystyczną dziecięcej skóry jest tendencja do łatwej utraty wilgoci, co sprawia, że konieczne jest jej systematyczne nawilżanie i natłuszczanie, zwłaszcza bezpośrednio po kąpieli. Idealnie, jeśli preparat ma przedłużone działanie, aby efekt utrzymywał się przez jak najdłuższy czas. Maluch może też potrzebować dodatkowego nawilżenia w ciągu dnia, zwłaszcza w okolicach pieluszkowych oraz w miejscach narażonych na szkodliwe czynniki.

Bardzo sucha skóra u niemowlaka – czy oliwka dla dzieci wystarczy, aby ją nawilżyć?

Oliwka to ceniony przez mamy kosmetyk, który jest wykorzystywany do masażu ciała lub jako dodatek do kąpieli. Można też smarować nią główkę malca, jeśli ma ciemieniuchę, wówczas pomaga ją zmiękczyć. Ważne jednak, aby przed zakupem oliwki zapoznać się z jej składem i wybrać jak najbardziej naturalny, gdyż czasami nawet artykuły dla niemowląt zawierają dodatki działające na skórę drażniąco.

Czy oliwkę można zastąpić preparatem, który spełni wszystkie potrzeby skóry dziecka, natłuści ją na długi czas i poradzi sobie z przykrymi objawami suchości, jak zaczerwienienia, podrażnienia czy łuszczenie się naskórka? Tak, wystarczy wybrać dobry krem natłuszczający, oparty na bazie naturalnych olejów, jak olej sojowy, konopny, canola. Krem dla niemowlaka ma tę zaletę, że łatwiej się wchłania i ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Można go wziąć ze sobą nawet na spacer i w razie potrzeby nasmarować buzię czy rączki dziecka. Dzięki temu maluch z bardzo suchą skórą będzie miał zapewnioną dawkę nawilżenia zawsze, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Jaki krem dla noworodka lub niemowlaka z problemami skórnymi?

Krem lub balsam dla niemowląt obarczonych atopowym zapaleniem skóry (objawia się suchością, świądem i skłonnością do podrażnień) musi spełniać szczególnie restrykcyjne warunki. Alergiczna skóra nie spełnia bowiem funkcji barierowych, dlatego trzeba je odbudować przy pomocy specjalistycznych preparatów. U dzieci z AZS zamiast oliwki stosuje się dostępne w aptekach emolienty. Posiadają one bardzo bogatą formułę, która koi skórę i tworzy na jej powierzchni rodzaj tarczy ochronnej. Dolegliwości związane z suchością są ukojone, a ryzyko stanów zapalnych – niższe. Specjalny krem natłuszczający Emotopic ma tę zaletę, że można go stosować na ciało oraz twarz dziecka, nawet na powieki, które są szczególnie wrażliwe. Dobrze sprawdza się zwłaszcza w trakcie przebywania na świeżym powietrzu, gdy maluch potrzebuje ochrony przed wiatrem czy mrozem. To doskonały krem natłuszczający do skóry atopowej dla dzieci od 1. dnia życia, który opracowany został pod nadzorem dermatologów dziecięcych.

Czym nawilżać skórę noworodka lub niemowlaka? Dziś klasyczna oliwka ma sporą konkurencję, a preparat warto dobrać tak, aby zapewniał dziecku szybką ulgę, był wygodny do stosowania i dobrze tolerowany przez skórę, która potrzebuje niezawodnej ochrony.

1. Oranges T. i wsp. Skin Physiology of the Neonate and Infant: Clinical Implications. Adv Wound Care (New Rochelle). 2015 Oct 1; 4(10): 587–595.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady