AdobeStock_409538748compressed2

Sucha skóra twarzy i ciała to problem, który w okresie zimy zwykle się nasila. Stanowi nie tylko problem estetyczny, gdyż sucha skóra powoduje dyskomfort i uczucie ściągnięcia, czasami nawet swędzi i kłuje. Po jakie preparaty sięgać na co dzień, aby nawadnianie skóry było skuteczne i znów czuć się komfortowo? Nasze wskazówki pomogą Ci odzyskać dawną gładkość, sprężystość i miękkość.

Sucha i wrażliwa skóra twarzy oraz ciała - jakie objawy świadczą o przesuszeniu?

Przesuszenie skóry twarzy można stwierdzić nawet bez spoglądania w lustro. Jest bowiem nieprzyjemnie napięta, łatwo ulega podrażnieniom, zaczerwienieniu i swędzi. Oprócz tego przesuszenie skóry skutkuje pojawieniem się widocznych objawów, gdyż traci ona na elastyczności, ma szary koloryt, staje się cieńsza. Większa tendencja do podrażnień oraz drapanie skutkują natomiast wystąpieniem zaczerwienienia i mechanicznych uszkodzeń naskórka. Na skórze pojawiają się czasami obszary, na których skóra staje się szorstka i intensywnie się łuszczy. Zwłaszcza dotyczy to łokci, kolan, goleni, często także dłoni, które poprzez ciągłe mycie i kontakt z detergentami wysuszają się bardzo szybko. Jeśli stan suchości utrzymuje się przez długi czas, na skórze powstają zmarszczki i bruzdy.(1)

Sucha skóra twarzy i ciała - możliwe przyczyny

Bezpośrednimi powodami przesuszenia skóry są niedobór lipidów w warstwie rogowej i obniżona zdolność wiązania, a także zatrzymywania wilgoci w naskórku.(2) Przesuszona skóra zwykle nie świadczy o poważnych problemach dermatologicznych. Suche powietrze w okresie zimy, słabość do długich i gorących kąpieli, używanie wysuszających mydeł i detergentów, pomijanie codziennego nawilżania skóry, to typowe przyczyny utraty cennej wilgoci.

Chroniczna suchość skóry może być uwarunkowana genetycznie. Dotyczy to także przewlekłych, dziedziczonych chorób dermatologicznych. Mowa tu na przykład o atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy czy zaburzeniach rogowacenia. Większą suchość obserwują u siebie osoby starsze, u których pojawiają się coraz głębsze zmarszczki, a skóra traci na elastyczności i wiotczeje. Objaw ten pojawia się także w przebiegu chorób związanych z gorączką, gdy intensywnie się pocimy i tracimy płyny, a ponadto podczas biegunki i wymiotów. Nawilżenie powinno wówczas wrócić do prawidłowego stanu, kiedy miną objawy chorobowe.(2,3)

Istnieje również cała lista czynników zewnątrzpochodnych, sprzyjających ciągle przesuszonej skórze. Na przykład ekstremalny klimat. Skóra często ulega przesuszeniu w czasie zimy, jednak również lato i nadmierna ekspozycja na promienie UV sprzyjają przesuszeniu. Przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych oraz oświetlanych lampami jarzeniowymi jest kolejnym czynnikiem zwiększającym tendencję do suchości skóry. Chronicznie sucha skóra jest czasami rezultatem zaniedbań dietetycznych. Zbyt mała ilość wody i witamin w diecie (na przykład witaminy A) niekorzystnie odbija się na kondycji skóry. Możliwych powodów suchej skóry jest jednak znacznie więcej i niektóre z nich mogą świadczyć o problemach zdrowotnych. Jeżeli pomimo nawilżania skóry ona nadal pozostaje sucha, szorstka i nadwrażliwa, nie zwlekaj z wizytą u dermatologa, aby znalazł przyczynę problemu.(2,3)

Jak dbać o nawilżenie skóry?

Kluczowy jest dobór preparatów, które uzupełnią poziom lipidów w skórze oraz zapobiegną utracie wilgoci z naskórka. Istotne, aby preparaty do oczyszczania miały pH przyjazne dla skóry, czyli około 5,5. Kremy, balsamy czy mleczka wykazują skuteczne działanie, gdy zawierają w recepturze składniki o właściwościach przeciwzapalnych, regenerujących, zmiękczających i wygładzających. Bardzo cenne są emolienty, które tworzą na powierzchni ciała warstwę okluzyjną, zapobiegającą utracie wilgoci. Do emolientów należą przede wszystkim oleje, w tym sojowy, lniany, jojoba, konopny, awokado. Niezwykle istotne jest uzupełnienie w skórze lipidów, dlatego w specjalistycznych preparatach powinny znajdować się ceramidy, biooleje zawierające niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) lub woski.(4) Co na przesuszoną skórę twarzy sprawdzi się o każdej porze roku? Oczywiście kwas hialuronowy, który występuje naturalnie w naszym organizmie, jednak z wiekiem jest go coraz mniej.(5) Preparaty zawierające hialuronian sodu mają działanie silnie nawilżające, co przynosi skórze ulgę i poprawia jej wygląd.

Jak nawilżyć skórę twarzy?

To zwykle na twarzy najszybciej zauważamy pierwsze objawy suchości. Jest zawsze wyeksponowana, dlatego szkodliwe czynniki zewnętrzne intensywnie na nią oddziałują, powodując utratę promiennego kolorytu, szorstkość i zmęczony wygląd. Mocne nawilżenie twarzy jest wskazane nie tylko wówczas, gdy występują objawy suchości, ale także profilaktycznie, szczególnie w okresach zwiększonego ryzyka, na przykład zimą. Najlepiej jest reagować od razu, wówczas nawilżanie suchej skóry przyniesie zadowalające efekty, a problem nie będzie się pogarszał.

Aby złagodzić przykre objawy suchości, sięgnij po Specjalny krem natłuszczający Emotopic na twarz, powieki i ciało, który redukuje suchość skóry, świąd, miejscowe reakcje alergiczne, łuszczenie się. Krem jest odpowiedni dla chorych na AZS oraz wszystkich borykających się z przesuszoną skórą na twarzy, powiekach i ciele. Sucha skóra na szyi, łokciach czy nogach dzięki niemu przestanie być Twoim problemem. Łagodzi świąd i zaczerwienienia, przywracając tym samym ogólny komfort. Zawiera w składzie naturalne oleje oraz nawilżający hialuronian sodu, dzięki czemu przynosi ulgę już po pierwszej aplikacji.

Skóra sucha - pielęgnacja ciała

Jak dbać o suchą skórę na co dzień, aby przywrócić jej miękkość, gładkość i nawilżenie? Zacznij od przejrzenia preparatów, których każdego dnia używasz do dbania o ciało. Czy myjesz skórę mydłem lub żelami zawierającymi w składzie drażniące substancje zapachowe lub konserwanty? Czy po kąpieli Twoja skóra jest ściągnięta i sucha? Jeśli tak, najwyższa pora na wypróbowanie czegoś nowego. Emulsja do kąpieli Emotopic pomoże Ci przygotować kojącą, mleczną kąpiel. Preparat delikatne oczyszcza skórę z zanieczyszczeń, wspomagając jednocześnie prawidłowe funkcjonowanie naskórka. Bogata w lipidy formuła emulsji, oparta na unikalnym połączeniu oleju konopnego, canola i sojowego redukuje suchość, świąd, podrażnienia, a także nadmierną wrażliwość na działanie czynników zewnętrznych. Emulsja do kąpieli zapobiega też utracie wody z naskórka (TEWL), długotrwale nawilża i natłuszcza skórę.

Po każdej kąpieli możesz zaaplikować natomiast Balsam nawilżająco-natłuszczający polecany dla suchej i wrażliwej skóry, z tendencją do nawrotów suchości i nadwrażliwości na czynniki zewnętrzne: mróz, wiatr, suche powietrze, substancje drażniące, odzież. Emolientowa formuła balsamu tworzy na powierzchni skóry „tarczę ochronną” przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Balsam na bazie naturalnych olejów przywraca komfort skórze łagodząc i kojąc podrażnienia, a także redukując nieprzyjemne uczucie napięcia. Balsam szybko się wchłania, dlatego nie musisz obawiać się, że pozostawi na skórze tłustą warstwę. Podobnie, jak emulsję, można stosować go bez ograniczeń wiekowych, już od 1. dnia życia.

Pielęgnacja skóry suchej powinna obejmować także zdrową dietę, obfitującą w warzywa, owoce, oleje roślinne, które warto dodawać do sałatek. Pamiętaj także o nawadnianiu organizmu, gdyż skóra czerpie cenne nawilżanie również od środka. Jeśli masz wątpliwości, jak skomponować zdrowe menu, najlepiej udaj się na konsultację dietetyczną.

Bibliografia:

  1. Dry skin. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dry-skin/symptoms-causes/syc-20353885 Data dostępu: 24.01.2022.
  2. Wojnowska D., Chodorowska G., Juszkiewicz-Borowiec M. Dry skin – pathogenesis, symptomatology and treatment. Post Derm Alerg 2003; XX, 2: 98–105.
  3. Dry Skin. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/16940-dry-skinitchy-skin Data dostępu: 24.01.2022.
  4. Krajewska J.Pielęgnacja skóry suchej i podrażnionej. Lek w Polsce VOL 25 NR 04’15 (287).
  5. Korzeniowska K., Pawlaczyk M. Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk. Farmacja współczesna 2014; 7: 72-76 .

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady