Atopowe zapalenie skóry u małego dziecka

Choroby alergiczne w wielu przypadkach ujawniają się już u bardzo małych dzieci. Jedną z nich jest atopowe zapalenie skóry (AZS), z którym borykają się nawet niemowlęta. Z jakimi alergiami może być powiązane i jak wspomóc leczenie objawów codzienną troską o skórę? W poniższym tekście znajdziesz kilka porad na ten temat.

AZS u niemowlaka – przyczyny

Rozwój atopowego zapalenia skóry ma związek z uczuleniem na substancję (alergen) obecną w otoczeniu dziecka. Po zetknięciu z tą substancją układ immunologiczny reaguje nieprawidłowo, co może powodować szereg różnych objawów, od kichania, łzawienia, poprzez pokrzywkę, po problemy z oddychaniem. Które alergeny zwykle wywołują objawy u dzieci i dorosłych? Mogą być nimi substancje zwarte w pokarmach (białka mleka krowiego, białka jaja, gluten), pyłki drzew lub traw, roztocza kurzu domowego, pleśń.

U osób z AZS skóra jest nieustannie przesuszona i nadwrażliwa na czynniki drażniące. Wynika to z wadliwej budowy naskórka oraz zaburzonych mechanizmów, które utrzymują właściwe nawilżenie i natłuszczenie skóry.

Ze względu na coraz większą częstotliwość występowania atopowego zapalenia skóry, przeprowadzane są różne badania nad czynnikami ryzyka choroby i dziś wiadomo, że istotnym zagrożeniem dla alergików jest również stres, który może zaostrzać stan chorego.

Alergiczne zapalenie skóry – jak objawia się AZS u dzieci?

„Atopia” u dzieci zwykle ujawnia się w 1. roku życia i czasami jest bardzo uciążliwa, gdyż jednym z jej charakterystycznych objawów jest swędzenie skóry. Uporczywy świąd powoduje rozdrażnienie dziecka, może zaburzać jego sen i sprawiać, że w ciągu dnia jest markotne i niespokojne. Oprócz tego, AZS wywołuje widoczne objawy, którymi są:
– bardzo sucha skóra,
– wysoka wrażliwość na czynniki zewnętrzne (np. niektóre materiały, trudne warunki pogodowe, substancje drażniące w preparatach do ciała),
– swędzenie, pieczenie,
– ogniska rumieniowe z drobnymi krostkami, grudkami, pęcherzykami,
– nadżerki,
– złuszczanie się naskórka,
– w przewlekłym stadium zapalenia także zliszajowacenie (lichenizacja), czyli pogrubienie i szorstkość skóry.

Gdzie pojawiają się zmiany? Stosunkowo często występuje atopia na twarzy i owłosionej skórze głowy, a ponadto na kończynach tułowiu, zwłaszcza u małych dzieci. AZS może atakować też okolice stawów: kolan, łokci, nadgarstków. Bardzo ciężką postacią AZS jest erytrodermia, czyli stan, w którym zmiany zapalne obejmują całą powierzchnię skóry. Takie przypadki stanowią jednak niewielki odsetek zachorowań.

Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry

Już pierwsze objawy AZS wymagają wizyty u dermatologa, aby postawił diagnozę i zalecił odpowiednią terapię. Czasami konieczne jest stosowanie leków oraz na tyle, na ile to możliwe, odcięcie dziecka od kontaktu z alergenem. Domowe sposoby, czyli codzienna, rygorystyczna troska o nawilżenie i natłuszczenie delikatnej skóry, są natomiast niezbędnym uzupełnieniem terapii. Aby zagwarantować malcowi optymalną ochronę, sięgaj tylko po sprawdzone wyroby medyczne, opracowane pod okiem dermatologów i o potwierdzonym, wysokim stopniu tolerancji. Unikaj natomiast alternatywnych metod o niepotwierdzonej skuteczności, aby nie zaszkodzić dziecku.

Aby, na co dzień zatroszczyć się o skórę dziecka, potrzebny jest dobry krem na atopowe zapalenie skóry, który należy aplikować na zmiany nawet kilka razy dziennie. Oprócz tego istotną rolę odgrywa bezpieczny i hypoalergiczny preparat do kąpieli, który nie wysuszy ani nie podrażni skóry. Kremowy żel myjący pod prysznic Emotopic dobrze spełnia swoją funkcję, gdyż ma pH zgodne z fizjologicznym odczynem skóry, łagodzi, przywraca komfort i wspiera naturalną barierę ochronną. Jego systematyczne używanie zapobiega też nawrotom suchości i szorstkości. Weź pod uwagę, że „mydło” do skóry atopowej również musi być specjalistyczne, gdyż klasyczne mydło działa na skórę drażniąco. Bezpieczniejsza jest Emolientowa kostka myjąca Emotopic.

Chociaż z początku troska o skórę dziecka z AZS może wydawać ci się skomplikowana, dzięki wysokiej jakości preparatom codzienne zabiegi są łatwiejsze i skutecznie uzupełniają leczenie.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady