Podstawą rozpoznania AZS jest prawidłowo zebrany przez lekarza wywiad dotyczący pacjenta (czas wystąpienia choroby, rodzaj i nasilenie zmian, obecność świądu, częstość zaostrzeń, czynniki zaostrzające, stosowane kosmetyki i leki) i jego rodziny (choroby alergiczne w rodzinie) oraz dokładne badanie skóry całego ciała.

OBJAWY AZS – CZY SĄ IDENTYCZNE U WSZYSTKICH?

AZS najczęściej rozpoczyna się w wieku wczesnodziecięcym, ale pierwsze objawy mogą też pojawić się dużo później np. u młodzieży lub osób dorosłych. Lokalizacja zmian skórnych jest odmienna w różnych grupach wiekowych i nie każdy pacjent przechodzi przez wszystkie fazy rozwoju choroby.

Jak rozpoznać AZS?

3 OKRESY CHOROBY W PRZEBIEGU AZS

Kompendium AZS

I OKRES – AZS okresu niemowlęcego (3 mż. – 2 rż.)

Zmiany skórne występują na twarzy (zazwyczaj bez zajęcia nosa, brody i okolicy wokół ust), płatkach usznych i owłosionej skórze głowy. W nasilonych przypadkach zajmują skórę tułowia i kończyn (głównie po stronie wyprostnej), nawet do 90% powierzchni ciała. Skóra w okolicy pieluszkowej u większości pacjentów pozostaje niezmieniona.

II OKRES – AZS okresu dziecięcego (2 – 12 rż.)

U małych dzieci choroba może być kontynuacją AZS okresu niemowlęcego lub rozpocząć się dopiero w tym okresie. Skóra jest bardzo sucha, a zmiany rumieniowe, rumieniowo-grudkowe i złuszczające występują głównie w obrębie powierzchni zgięciowych stawów (doły łokciowe i podkolanowe, nadgarstki, stawy skokowe), na szyi, karku i twarzy (najczęściej w okolicach oczu i ust) oraz na grzbietowej powierzchni rąk i stóp.

III OKRES – AZS okresu dojrzewania i osób dorosłych

Zmiany skórne również mogą być kontynuacją choroby z lat poprzednich, jak i pojawić się po raz pierwszy. Są dość symetryczne, zlokalizowane najczęściej na twarzy (czoło, okolica oczu i ust), karku, szyi, górnej części klatki piersiowej, w okolicy biodrowej, na grzbietowej powierzchni rąk i w zgięciach stawowych.

polecane produkty

Emotopic - szampon nawilżający w piance
Szampon nawilżający w piance
Emotopic - specjalny krem natłuszczający na twarz, powieki i ciało
Specjalny krem natłuszczającyna twarz, powieki i ciało
Emotopic - krem emolientowy kojąco-zmiękczający do ciała
Krem emolientowy kojąco-zmiękczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady