Ciemieniucha – leczenie i profilaktyka

Chociaż ciemieniucha nie jest groźna dla zdrowia, nie swędzi ani nie powoduje bólu, wygląda niezbyt estetycznie, dlatego zatroskane mamy zwykle szukają sposobów, żeby się jej pozbyć. Co zrobić, żeby ciemieniucha u niemowlaka nie utrzymywała się zbyt długo i czy można jej zapobiec? Poznaj kilka informacji na ten temat.

Ciemieniucha – przyczyny i objawy

Ciemieniucha pojawia się przeważnie między 2. a 10. tygodniem życia dziecka. Wyglądem przypomina łupież o żółtym lub lekko brunatnym zabarwieniu. Łuski są tłuste, pozlepiane i ściśle przylegają do skóry. Czepiec kołyskowy, bo tak czasami nazywa się ciemieniuchę, występuje głównie na owłosionej skórze głowy, choć w niektórych przypadkach „atakuje” również czoło, buzię, brwi, obszar za uszkami, a nawet klatkę piersiową i krocze.

Dawniej krążyła krzywdząca opinia, że za ciemieniuchę odpowiada nieprawidłowa troska o skórę głowy niemowlęcia. Dziś wiemy o tej przypadłości już znacznie więcej. Zmiany wynikają z nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych, a nadmierne wydzielanie łoju ma związek z hormonami matki.

Jak pozbyć się ciemieniuchy u niemowlaka?

Jeśli zmiany nie są bardzo nasilone, wystarczy zmiękczanie łusek dostępnymi w aptece preparatami i delikatne wyczesywanie ich miękką szczotką dla dzieci. Ważne, aby preparat na ciemieniuchę był bezpieczny i przebadany dermatologicznie. Na pewno nigdy nie należy łusek zdrapywać paznokciami, używać ostrego grzebienia ani środków przeciwłupieżowych, przeznaczonych dla dorosłych, gdyż istnieje ryzyko uszkodzenia lub podrażnienia skóry, a w poważnych przypadkach nawet infekcji. Do zmiękczania łusek i mycia głowy nie można także używać mydła, które jest źle tolerowane przez dziecięcą skórę.

Czy tę przypadłość trzeba konsultować z lekarzem? To nie zawsze jest konieczne. Jeśli jednak po kilku tygodniach ciemieniucha nie mija, rozprzestrzenia się lub jeśli rozwinie się nasilony stan zapalny, z obecnością sączących się wykwitów, trzeba zgłosić się z dzieckiem do dermatologa, gdyż mogą być potrzebne silniejsze preparaty na ciemieniuchę.

U większości maluchów około 3. miesiąca życia problem ciemieniuchy mija.

Ciemieniucha na głowie – czy można jej zapobiegać?

Niestety, nie istnieją żadne sposoby gwarantujące zmniejszenie ryzyka ciemieniuchy, gdyż przypadłość ma podłoże hormonalne. Pozbywanie się łusek wymaga sporo cierpliwości, jednak ze względu na brak remedium, które pozwoliłoby uporać się z problemem, rodzicom pozostaje go zaakceptować. Jednocześnie pamiętaj, że odpowiednia troska o skórę głowy dziecka w pewnym stopniu redukuje ryzyko różnych problemów dermatologicznych w przyszłości – przykładami są suchość skóry, łupież, podrażnienia. Podstawowym preparatem, po który warto sięgnąć, jest odpowiedni szampon nawilżający. Odgrywa ważną rolę także w trakcie terapii ciemieniuchy, ponieważ nawilża i zmiękcza skórę oraz działa na nią kojąco. Najlepiej wybrać szampon dla dzieci bez SLS i SLES, które w wielu przypadkach są źle tolerowane przez skórę najmłodszych. Wszystkie te warunki spełnia Hydro-micelarny szampon kojący Emotopic, przeznaczony do zapewnienia właściwej ochrony wrażliwej skóry głowy maluszka. Zmniejsza tendencję do świądu, łupieżu i alergii oraz wzmacnia funkcje barierowe skóry, dlatego mogą go stosować osoby z AZS. Ten delikatny szampon polubią nawet niemowlęta, gdyż nie szczypie w oczy, ułatwia rozczesywanie włosków i nie obciąża ich.

Problemy skórne są często trudne do łagodzenia, jednak obecnie dostępne są skuteczne preparaty, które wspomagają leczenie i ograniczają ryzyko ich nawrotów. Warto więc stosować je również profilaktycznie.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady