Oparzenia słoneczne u dziecka – jak złagodzić objawy?

Poparzenia od słońca są bardzo powszechne, również u małych dzieci. Choć przebywanie na słońcu jest ważne dla zdrowia i samopoczucia, promienie UV mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla wrażliwej i delikatnej skóry najmłodszych. Przeczytaj, co jest dobre na oparzenia słoneczne u dzieci.

Objawy poparzenia słonecznego

Poparzenie słoneczne to widoczna gołym okiem reakcja skóry na promienie ultrafioletowe, których źródłem jest słońce lub lampy UV. O poparzenia nietrudno zwłaszcza w trakcie wakacyjnych wyjazdów nad morze. Bez względu jednak czy w grę wchodzi wyjazd, czy lato w mieście, najlepiej jest unikać przebywania na słońcu w godzinach od 10 do 16 oraz zadbać o solidne zabezpieczenie skóry filtrami słonecznymi. Te zasady dotyczą ludzi w każdym wieku. Jakie są widoczne skutki poparzenia słonecznego? Do objawów należą:
– zaczerwienienie skóry,
– ból,
– pęcherze,
– w cięższych przypadkach gorączka, dreszcze, osłabienie, omdlenie,
– w trakcie kolejnych dni po poparzeniu również suchość skóry, swędzenie, łuszczenie się (często naskórek schodzi całymi płatami).

Dla małego dziecka bąble od oparzeń, swędzenie, pieczenie i ból są szczególnie uciążliwe. Maluch źle się czuje i może mieć problemy ze snem, związane z podrażnieniem skóry. Dlatego powyższych objawów nie należy ignorować. Tym bardziej że istnieje wiele sposobów na przyniesienie malcowi ulgi.

Co istotne, oparzenia słonecznie u dzieci mogą też pojawić się zimą, gdyż promienie słoneczne odbijają się od śniegu i mogą opalać odsłoniętą skórę, głównie na twarzy. Dlatego również o tej porze roku trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu buzi malca kremem z filtrem.

Co stosować na oparzenia słoneczne?

Pierwszą zasadą jest odcięcie dziecka od ekspozycji na słońce, aby problem się nie pogłębiał. Poparzoną skórę należy schłodzić – ulgę przynosi kąpiel w chłodnej (ale nie bardzo zimnej ani lodowatej) wodzie lub przyłożenie chłodnego kompresu. Jeśli na skórze wystąpiły bąble, nie należy ich nigdy przekłuwać czy pocierać, aby nie wdała się infekcja. Najlepiej, jeśli zagoją się naturalnie. Bardzo ważne jest nawadnianie dziecka, gdyż przebywanie w intensywnym upale grozi nadmierną utratą płynów, a dzieci są szczególnie narażone na niebezpieczne skutki odwodnienia. Doraźnie można zastosować również lek przeciwbólowy, np. paracetamol. Ciężkie poparzenie lub objawy takie jak gorączka, dreszcze, utrata przytomności, mogą wymagać pomocy medycznej, dlatego zgłoś się z malcem do lekarza.

Czym smarować oparzenia słoneczne?

Zacznijmy od tego, czego nie wolno nanosić na oparzoną skórę, aby jej niechcący nie zaszkodzić. Przede wszystkim oparzenia nie wymagają stosowania tłustych kremów ani robienia opatrunków, które mogą zaburzyć prawidłowe gojenie się skóry. Czym złagodzić oparzenia słoneczne? Po odpowiedni preparat najlepiej udać się do apteki i zaopatrzyć się w taki, który będzie bezpieczny dla delikatnej skóry dziecka. Aby złagodzić świąd i pieczenie skóry, można przygotować dla malucha kąpiel emoliencyjną. To bardzo proste: wystarczy wymieszać 1-2 łyżki preparatu 3 w 1 Emotopicw szklance gorącej wody, następnie przestudzić miksturę i dodać ją do wanny z chłodną wodą. Preparat ten powstał z myślą o łagodzeniu zmian skórnych u dzieci, zwłaszcza suchości i swędzenia. Z dobrodziejstw takiej kąpieli mogą korzystać nawet noworodki.

Sposoby na łagodzenie poparzeń skóry powinien znać każdy, jednak najważniejsza jest profilaktyka. Z małym dzieckiem najlepiej bawić się w cieniu oraz zawsze pamiętać o filtrach. Krem z filtrem SPF 50 powinien być aplikowany na pół godziny przed wyjściem na słońce. Ważne, aby wybrany preparat był bezpieczny dla dzieci. Jeśli tylko zauważysz, że dziecko ma zaczerwienioną skórę, jak najszybciej ochroń je przed słońcem.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady