Co oznacza że Emotopic jest wyrobem medycznym?

Emolienty to specjalistyczne preparaty, których należy używać, aby złagodzić przebieg niektórych chorób skóry. Dlaczego emolientyEmotopic klasyfikowane są jako „wyroby medyczne”? Jakie warunki musi spełniać preparat, aby mógł być określony w ten sposób? Jeżeli z powodu problemów skórnych sięgasz po preparaty emolientowe, poniższe informacje pomogą ci lepiej zrozumieć ich działanie.

Czy krem lub balsam nawilżający może być wyrobem medycznym?

Tak, podobnie jak żel pod prysznic, emulsja do kąpieli albo szampon. Zanim jednak zostanie w ten sposób sklasyfikowany, musi spełnić określone wymagania. Zgodnie z ustawową definicją wyrób medyczny to „narzędzie, przyrząd, urządzenie, oprogramowanie, materiał lub inny artykuł […] przeznaczony przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu choroby […]”. Pełnia definicja jest znacznie dłuższa, jednak w tym przypadku nie ma potrzeby przytaczania jej w całości. Czasami wyroby medyczne są mylone z produktami leczniczymi. Podstawowa różnica między nimi polega na sposobie działania. Najprościej mówiąc, wyrób medyczny może stanowić barierę fizyczną, wspomagać naturalne funkcje fizjologiczne lub pracę narządów organizmu, jednak nie ma właściwości leczniczych. Warto wspomnieć, że istnieją różne klasy wyrobów medycznych. Są nimi zarówno protezy, zastawki serca, cewniki, jak i krople do oczu lub emolienty do twarzy i ciała.

Podsumowując, tego typu preparaty nie leczą choroby, ale wspomagają jej terapię i łagodzą przebieg poprzez wspieranie niektórych funkcji fizjologicznych skóry, których jest pozbawiona w wyniku choroby.

Emolienty dla dzieci i dorosłych Emotopic – jak działają?

Skóra to największy organ ludzkiego organizmu i wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wiele spełnia zadań. Ma działanie termoregulacyjne, umożliwia syntezę witaminy D, jest wyposażona w receptory, które odbierają informacje ze świata zewnętrznego. Jednak przede wszystkim skóra chroni cały organizm przed szkodliwymi czynnikami: promieniami UV, mrozem, upałem, urazami, substancjami drażniącymi, drobnoustrojami. Niestety, w przebiegu niektórych chorób struktura skóry jest wadliwa, przez co nie spełnia fizjologicznych funkcji ochronnych. Dobry przykład to coraz częściej diagnozowane atopowe zapalenie skóry.
W jego przebiegu skórze brakuje nawilżenia i natłuszczenia, dlatego jest ciągle sucha oraz skłonna do podrażnień i nadżerek.

Ponadto sucha skóra u dziecka czy dorosłego powoduje uporczywy świąd. Choremu trudno jest powstrzymać się przed drapaniem, czasami nawet do krwi, a to grozi infekcją. Zmiany skórne, swędzenie i pieczenie powodują też ogólny dyskomfort, nerwowość, niepokój, zaburzają sen. Właśnie w takich przypadkach ratunkiem są emolienty do twarzy i ciała oraz do mycia.

Zgodnie z wymaganiami, które muszą spełniać wyroby medyczne, emolienty do kąpieli, pod prysznic oraz przeznaczone do aplikacji na twarz lub ciało Emotopic wzmacniają fizjologiczne funkcje skóry poprzez jej nawilżanie i natłuszczanie. Pokrycie twarzy i ciała emolientem tworzy barierę na podobieństwo naturalnego płaszcza hydrolipidowego. Ta cieniutka, niewidzialna dla oka warstwa, ma dla chorego ogromne znaczenie.

Dobry balsam nawilżający do suchej skóry – jaki wybrać?

Balsam do ciała to jeden z podstawowych preparatów umożliwiających codzienną troskę o skórę. Dla ludzi chorych na AZS ważne jest, aby jego skład opierał się na olejach roślinnych i innych substancjach o potwierdzonym badaniami działaniu przeciwzapalnym, nawilżającym, natłuszczającym i łagodzącym. Taki właśnie jest balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała Emotopic do stosowania od 1. dnia życia. Balsam kryje w składzie naturalne oleje, które przywracają skórze równowagę hydrolipidową, zapobiegają przesuszeniu, koją podrażnienia i dbają, aby szkodliwe czynniki zewnętrzne nie pogorszyły jej stanu. To odpowiedni balsam nawilżający do bardzo suchej skóry, który warto stosować również zapobiegawczo wobec nawrotów AZS.

Warto jednak pamiętać, że terapia atopii powinna być kompleksowa i w okresach zaostrzeń często wymaga stosowania leków, fototerapii, a nawet metod relaksacyjnych. Balsam z emolientami będzie natomiast nieocenionym wsparciem w łagodzeniu objawów na każdym etapie choroby.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady