Powierzchnię skóry dziecka mogą pokrywać również innego rodzaju zmiany. Należą do nich:
Plamy typu café au lait (plamy koloru kawy z mlekiem) – są dosyć duże i wyraźnie odgraniczone od reszty skóry. Jeśli są pojedyczne1-5 nie powinny budzić niepokoju. W późniejszym wieku, ze względów estetycznych, można usunąć je np. laserem. Jeżeli plamy są natomiast liczne, mogą świadczyć o nerwiakowłókniakowatości6.
Znamiona typu port wine – ich nazwa wzięła się od zabarwienia, przypominającego czerwone wino. Na skórze jasnej mają czerwony lub purpurowy kolor, jeśli zaś skóra jest śniada, przyjmują odcień brunatny. Przeważnie „zdobią” twarz lub szyję oraz dotyczą tylko jednej strony ciała, choć czasami mogą pojawić się po obu stronach. Znamiona tego rodzaju mogą wystąpić w przebiegu chorób, takich jak zespół Sturge-Webera, zespół Klippla-Trénaunaya lub makrocefalia połączona z malformacjami kapilarnymi. Takie przypadki należą jednak do rzadkości7.
Naczyniaki wczesnodziecięce – to niezłośliwe nowotwory naczyń krwionośnych skóry. Przeważnie nie są widoczne tuż po porodzie, a pojawiają się w 1-2. tygodniu życia malca. Częściej występują u dziewczynek, wcześniaków, dzieci o niskiej masie urodzeniowej oraz w przypadku ciąż mnogich. Mogą występować na skórze lub pod powierzchnią, wówczas mają niebieskawe zabarwienie. Czasami naczyniaki powodują powikłania i wymagają leczenia8.
Naczyniaki występujące na powiekach nazywamy znamionami truskawkowymi. Charakterystyczne dla nich jest pojawienie się do 6. miesiąca życia, wzrastanie do 12. miesiąca życia, a następnie zanikanie. Zmiana ginie przeważnie do 7. urodzin dziecka. Niektóre znamiona truskawkowe mają tendencję do rozrastania się i powodowania zaburzeń widzenia, wówczas trzeba wdrożyć leczenie. W pozostałych przypadkach wystarczy obserwacja9.
Plamy łososiowe – należą do częstych zmian skórnych. Mają postać czerwonych lub różowych plam, które pojawiają się na tylnej części główki lub karku (określane są wówczas mianem „uszczypnięcie bociana”), a także na czole („odbicie bocianiego dzioba”) i powiekach („pocałunek anioła”). Te pierwsze w 50% przypadków utrzymują się do dorosłości, plamy na twarzy natomiast utrzymują się do 2. roku życia. Nie powodują powikłań i nie powinny być powodem obaw7,10.