Skóra alergiczna i wrażliwa sprawia na co dzień niemałe problemy. Czasami użycie kremu albo balsamu, który pozornie powinien być przez nią dobrze tolerowany, kończy się zaczerwienieniem, wysypką, swędzeniem. Gdy problem dotyczy dzieci, dochodzi do tego niepokój, rozdrażnienie, trudności z zasypianiem. Jaki dobry balsam nawilżający sprawdzi się w codziennej trosce o ciało i jednocześnie nie spowoduje podrażnień? Poznaj wskazówki, jaki preparat wybrać.

Reakcja alergiczna na skórze – jakie daje objawy?

Alergia skórna to temat bardzo szeroki i skomplikowany. Nie w każdym przypadku uczulenie objawia się bowiem tak samo i ma takie same przyczyny. Na przykład u osób, u których występuje alergiczny wyprysk kontaktowy, objawy pojawiają się po bezpośredniej styczności skóry z uczulającą substancją: użycie alergizujących środków czyszczących powoduje wystąpienie reakcji na skórze dłoni, a aplikacja uczulającego kremu – objawy na twarzy. Może się jednak zdarzyć, że zmiany chorobowe obejmują większe powierzchnie skóry, a nawet są rozsiane po całym ciele. Alergia kontaktowa ma postać zaczerwienienia, łuszczących się grudek, pęcherzyków, a towarzyszy im z reguły silny świąd.

Czasami jednak reakcja alergiczna skóry pojawia się po spożyciu uczulającego pokarmu (częstą przyczyną problemów jest nabiał) albo leku – wówczas typowymi objawami są swędzenie skóry i pokrzywka.

Chorobą o podłożu alergicznym jest także wyprysk atopowy (AZS), czyli przewlekła, nawrotowa dermatoza, objawiająca się intensywnym świądem i zmianami wypryskowymi na skórze. Samo pojęcie „atopia” pochodzi z greki, gdzie atopos znaczy dziwny. W medycynie zaczęto go używać do określenia kataru siennego, pokrzywki i astmy, które do dziś zaliczają się do grupy chorób atopowych i w wielu przypadkach współwystępują z AZS (1). Choć teoretycznie choroba może się ujawnić w każdym wieku, zwykle pierwsze objawy obserwowane są we wczesnym dzieciństwie. Skóra atopowa w okresach zaostrzeń wymaga stosowania farmakoterapii, jednak filarem codziennej troski o wzmocnienie jej naturalnego płaszcza hydrolipidowego jest używanie emolientów. Co ciekawe, po tego rodzaju preparaty mogą sięgać także osoby bez AZS, u których występuje problem alergii skórnych i nadreaktywności na czynniki drażniące.

Emolientowy balsam do ciała do skóry alergicznej – na czym polega jego dobroczynne działanie?

Emolienty to specjalistyczne preparaty natłuszczające, które pozostawiają na skórze ochronny film, zabezpieczający przed utratą wilgoci. U osób z atopowym zapaleniem skóry to kwestia kluczowa, gdyż w ich przypadku naturalne funkcje barierowe skóry są zaburzone, przez co skóra jest narażona na działanie alergenów i substancji drażniących. Jednak emolienty (emulsje, kremy, balsamy do atopowej skóry lub inne produkty) można także stosować w przypadku innych alergii skórnych, zwłaszcza wtedy, gdy skóra nie toleruje „zwykłych” produktów do ciała i reaguje na nie zaczerwienieniem, wysypką, swędzeniem, pieczeniem.

Balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała Emotopic ma wszystkie właściwości preparatu odpowiedniego dla skóry alergicznej. Nadaje się do stosowania przez dorosłych oraz dzieci, w tym noworodki. Koi podrażnienia, zmniejsza świąd, tworzy na powierzchni skóry „naturalna tarczę ochronną” zabezpieczającą przed niekorzystnym działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych: wiatru, mrozu, suchego powietrza, substancji drażniących. Ten nawilżający balsam do ciała zawdzięcza swoje zbawienne działanie na skórę naturalnym olejom, które zapobiegają odparowywaniu wilgoci z naskórka oraz przywracają równowagę wodno-lipidową. Tymczasem odpowiednio nawilżona, ukojona i odżywiona skóra to mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia uporczywych dolegliwości. Emolientowy balsam do bardzo suchej skóry ze skłonnością do alergii należy więc stosować także profilaktycznie.

Trzeba jednocześnie pamiętać, że niektóre alergie są bardzo niebezpieczne. Zawsze należy skonsultować je z alergologiem, zidentyfikować substancje uczulające oraz wyeliminować je z otoczenia, gdyż to najskuteczniejszy sposób, aby uniknąć przykrych objawów.

1. Jaworek A.K., Wojas-Pelc A. History of atopic dermatitis – a short review from ancient to modern medicine. Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2017; 104 636-647.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady