Ochrona suchej skóry niemowlęcia

Skóra niemowlęcia jest wyjątkowo delikatna i nie w pełni rozwinięta: z tego powodu często łuszczy się i ulega podrażnieniom. Odpowiednia ochrona wrażliwego naskórka maleństwa zapewnia jego komfort i spokój rodzica o samopoczucie niemowlęcia. Jak dbać o skórę dziecka?

Dziecko w łonie matki otoczone jest wodami płodowymi, utrzymującymi jego skórę w odpowiednim nawilżeniu i temperaturze. Nic dziwnego więc, że skóra noworodka zaraz po porodzie reaguje zaczerwienieniem i podrażnieniem na styczność z nowym środowiskiem, w jakim się znajduje. Zaczerwienienie skóry do kilku tygodniu po porodzie jest całkiem normalnym zjawiskiem, jednak można złagodzić objawy podrażnienia, stosując odpowiednie preparaty.

Jak dbać o suchą skórę niemowlęcia?

Bariera hydrolipidowa skóry, utrzymująca jej naturalne nawilżenie i natłuszczenie, ulega ciągłemu uszkadzaniu, spowodowanemu wpływem czynników zewnętrznych. Na skórę noworodka działają pieluszki, ubrania, preparaty kosmetyczne. Duży wpływ na wysuszanie delikatnej skóry niemowlęcia ma również suche powietrze. Z tego powodu istotne jest stosowanie nieuczulających dziecka pieluszek, delikatnych materiałów pościeli i ubranek, a także nawilżaczy powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa i śpi noworodek. Ochrona suchej skóry niemowlęcia powinna być jak najbardziej delikatna i naturalna, przeprowadzana przy pomocy preparatów niezawierających silnych detergentów (SLS, SLES), barwników, aromatów i alkoholu.

Sucha skóra niemowlęcia – kąpiel i nawilżanie

Sucha skóra zwykle łuszczy się i odchodzi, tworząc nieestetyczne i swędzące płatki oraz łuski. Do zapewnienia prawidłowej ochrony tak suchej i skłonnej do podrażnień skóry świetnie sprawdzają się kąpiele emoliencyjne, czyli natłuszczające, przygotowywane z użyciem odpowiednich preparatów, takich jak emulsja do kąpieli Emotopic. Emulsja odpowiednia jest do codziennego stosowania, a jej składniki pozwalają odbudować barierę ochronną skóry i zapobiegają podrażnieniom oraz wysuszaniu naskórka. Działanie to emulsja zawdzięcza zawartości naturalnych olejów: konopnego, oleju canola oraz sojowego, które naturalnie natłuszczają skórę i chronią ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Emulsję do kąpieli Emotopic można stosować już od pierwszego dnia życia, na dodatek bez ograniczeń wiekowych: będzie więc idealna do kąpieli dla osób w każdym wieku, zwłaszcza borykających się z atopowym zapaleniem skóry. Prosty skład emulsji do kąpieli Emotopic ogranicza ryzyko wystąpienia alergii skórnych na preparat oraz na inne czynniki zewnętrzne. Skóra po zastosowaniu emulsji jest nawilżona, gładka, ale nie napięta.

Kąpiel niemowlęcia nie powinna trwać długo, wystarczy kilka minut w wodzie o temperaturze odpowiednio dostosowanej do potrzeb maleństwa. Woda do kąpieli niemowlęcia nie powinna mieć więcej ani mniej niż 36-37 stopni Celsjusza. Kąpiel z początku może wywoływać u maleństwa stres, jednak z czasem może mu się skojarzyć z przebywaniem w łonie mamy i pomagać się zrelaksować. Kąpiel w samej wodzie, wodzie z mydłem lub z dodatkiem silnych detergentów nie nawilża skóry, a jeszcze bardziej niszczy jej barierę ochronną. Preparaty emoliencyjne z naturalnymi olejami są więc idealnym rozwiązaniem dla młodziutkiej i delikatnej oraz właściwie każdej, zwłaszcza problematycznej skóry.

Dla wzmocnienia działania ochronnego kąpieli w natłuszczającej emulsji delikatną skórę niemowlęcia smarować można kremami i balsamami utrzymującymi nawilżenie i łagodzącymi podrażnienia. Emotopic oferuje między innymi balsam nawilżająco-natłuszczający, który wspomaga przywracanie równowagi hydrolipidowej naskórka i jego odporność na czynniki zewnętrzne.

Sucha skóra głowy niemowlęcia

U niemowląt przesuszenie i łuszczenie się skóry występuje często na główce – skóra tam jest bardzo delikatna i problematyczna, zwłaszcza w okolicy ciemiączka i z powodu rosnących na głowie włosków. Emotopic ma w swojej ofercie również szampon nawilżający w piance, zapobiegający przesuszeniu i podrażnieniu skóry głowy, który z powodzeniem stosować można u niemowląt. Należy pamiętać o odpowiednim podtrzymaniu główki dziecka podczas jej mycia: dobrze jest skorzystać z pomocy drugiej, doświadczonej w kąpieli dzieci osoby.

Nawilżona, nieprzesuszona skóra to uczucie komfortu dla maleństwa i spokój rodzica, wiedzącego, że dziecko czuje się dobrze bez swędzących i łuszczących się płatów skóry.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady