emotopic porada delikatne i skuteczne emolienty dla maluszka

Emolienty dla niemowląt są ratunkiem w przypadku skóry nadwrażliwej, atopowej, alergicznej. Odbudowują i wzmacniają bowiem naturalną barierę ochronną, przez co skóra jest bardziej odporna na działanie drażniących czynników zewnętrznych. Szukasz dla dziecka preparatów emolientowych, które doskonale spełniają swoje zadanie, ale jednocześnie ich aplikacja jest szybka i prosta, zaś formuła nie pozostawia na skórze lepkiej warstwy? Mamy dla Ciebie warte uwagi propozycje.

Podrażniona skóra u niemowlęcia - czy to może być AZS?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) można śmiało nazwać plagą XXI wieku. W zależności od regionu świata, występuje u około 5-20% populacji.1 Choroba ta ma bardzo złożony charakter, jednak kluczowy dla niej jest defekt bariery naskórkowej. W praktyce oznacza to, że skóra nie spełnia roli „płaszcza ochronnego”, jak często określa się ją u ludzi zdrowych. U chorych na AZS ów płaszcz jest nieszczelny, co ma wiele przykrych konsekwencji. Dochodzi bowiem do przeznaskórkowej utraty wilgoci, nadmiernej suchości skóry, uporczywego swędzenia i pieczenia, skłonności do zaczerwienień, wysypek, pękania. Czynniki drażniące, drobnoustroje i alergeny bez problemów pokonują barierę skórną, dlatego czasami może dochodzić do rozległych podrażnień oraz infekcji.(2)

Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze wrażliwa skóra oznacza AZS. Czasami maluszkowi może nie odpowiadać używany preparat do kąpieli lub nawilżania ciała albo drażni go tkanina, z której uszyte jest ubranko. Skóra dzieci jest dużo delikatniejsza, niż u osób dorosłych i łatwo jej zaszkodzić. Jeśli podejrzewasz, że Twoja pociecha ma AZS, jak najszybciej udaj się do dermatologa dziecięcego. Gdy Twoje obawy się potwierdzą konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie terapii.

Do objawów, które z dużym prawdopodobieństwem świadczą o chorobie, należą:

  • uporczywy świąd,
  • suchość, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry,
  • odgrodzone ogniska rumieniowe, na których podłożu pojawiają się drobne grudki, pęcherzyki, nadżerki, czasami z towarzyszeniem wysięku,
  • skłonność do nawracających infekcji skórnych,
  • nadwrażliwość na czynniki drażniące, jak pot, preparaty do pielęgnacji, wełna,
  • charakterystyczne rozmieszczenie zmian: u dzieci do 2. roku życia choroba zajmuje głównie buzię i owłosioną skórę głowy, dalsze części rączek i nóżek oraz tułów, typowym miejscem występowania są również okolice zgięć stawowych, czyli łokcie, nadgarstki, kolana, na tych obszarach zmiany zwykle występują również w starszym wieku.(2,3,4)

Atopowe zapalenie skóry przeważnie rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie. Statystyki mówią, że u 60% objawy pojawiają się już w pierwszym roku życia, a zdecydowana większość jest diagnozowana do 5. roku życia.1 Terapia schorzenia jest złożona i należy prowadzić ją pod okiem dermatologa dziecięcego. Najważniejsze jest codzienne wzmacnianie funkcji barierowych skóry, które należy przeprowadzać także profilaktycznie, aby nawroty AZS dotykały dziecko jak najrzadziej.

Czy stosować emolienty u noworodka i niemowlęcia?

Troszcząc się każdego dnia o delikatną skórę maleństwa trzeba pamiętać, że należy używać do tego celu wyłącznie produktów przeznaczonych dla niemowląt, gdyż te dla dorosłych, są dla małych dzieci nieodpowiednie. Jeśli u Twojego dziecka zdiagnozowano AZS emolienty to podstawa terapii i trzeba aplikować je na skórę niemowlęcia (nawet noworodka) nawet kilka razy w ciągu dnia. Podobnie jest w przypadku innych dermatoz, w przebiegu których skóra jest przesuszona i podrażniona.

Nie ma przeszkód, aby stosować emolienty także u dzieci ze zdrową skórą, gdyż są dla nich bezpieczne i mają delikatne, lubiane przez dzieci formuły oraz działają profilaktycznie. Oczywiście częstotliwość należy wówczas dostosować do potrzeb.

Najlepsze emolienty dla dzieci - jakie wybrać?

Jakie emolienty dla noworodka i niemowlęcia są najlepsze? Zwróć uwagę na ofertę Emotopic, zawierającą gamę produktów, z których większość można stosować już od 1. dnia życia. Ich bezpieczne formuły powstały pod okiem specjalistów, aby jak najlepiej spełniać potrzeby wymagającej skóry wrażliwej, suchej i atopowej.

Choć trudno to zrozumieć, dzieci nie zawsze przepadają za kąpielą. Każdy zabieg wymaga odpowiedniej temperatury wody i pomieszczenia, a także odpowiednich produktów: szamponu, który nie szczypie w oczy i ułatwia rozczesywanie włosków oraz delikatnych preparatów do mycia ciała i buzi.

Na szczęście teraz nie musisz eksperymentować z różnymi produktami, bo 3-zadaniowa pianka myjąca Emotopic jest odpowiednia do mycia twarzy, ciała i włosów. Ma ultra-łagodną formułę, która oczyszcza skórę bez naruszania naturalnej bariery ochronnej. Formuła zapewnia optymalne nawilżenie, jednocześnie zapobiegając podrażnieniom, suchości, łuszczeniu się i miejscowym stanom zapalnym. Umycie skóry pianką przynosi ukojenie i łagodzi uczucie swędzenia, pozostawiając skórę aksamitnie gładką i miękką w dotyku. Ten wyrób medyczny stosowany jako szampon nie obciąża delikatnych włosów malca oraz ułatwia ich rozczesywanie. Nie szczypie też w oczy, a jego przyjemny zapach i bąbelkową formuła sprawiają, że zarówno kąpiel w wannie, jak mycie pod prysznicem, stają się prawdziwą frajdą.

Balsam emolientowy dla dzieci - siła tkwi w delikatności

Nawilżenie skóry to obowiązkowy punkt wieczornych zabiegów higienicznych, a w przypadku dzieci z AZS to arcyważne, aby nie zostawiać skóry „bezbronnej” wobec atakujących ją, szkodliwych czynników. W ofercie Emotopic znajdziesz preparaty do stosowania już od 1. dnia życia, na przykład Balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała.

Jeśli natomiast Twój maluszek ma powyżej 6 miesięcy życia, możesz sięgnąć po nowy, nawilżający balsam w piance Emotopic. Ten lekki jak chmurka preparat o delikatnej, bardzo przyjemnej kompozycji zapachowej nadaje się idealnie do codziennego stosowania. Tworzy na skórze barierę ochronną i przywraca jej prawidłowe funkcje. Dzięki zawartości lipidów lamelarnych, strukturalnie przypominających lipidy naturalnie występujące w skórze, wyrób zmniejsza suchość skóry, łagodzi męczące swędzenie oraz zapobiega nawrotom i zaostrzeniu objawów AZS. Naturalne oleje obecne w formule sprawiają, że sucha i podrażniona skóra niemowlęcia wreszcie zostaje ukojona. Wyrób zmniejsza łuszczenie się skóry i wygładza ją, pozostawiając przyjemnie miękką w dotyku. Piankę łatwo i szybko się aplikuje, jest bardzo wydajna, dlatego jest idealnym wyborem na co dzień w ramach profilaktyki nasileń i nawrotów AZS oraz innych dermatoz, w których przebiegu występuje nadmierna suchość skóry.

Obecnie, gdy wybór emolientów jest tak szeroki, z łatwością wybierzesz dla swojej pociechy coś odpowiedniego. Ty również możesz „podkradać” maluchowi wyroby Emotopic, bo są przeznaczone także dla osób dorosłych i istnieje duża szansa, że wkrótce znajdą się na liście Twoich ulubionych.

  1. Woldan-Tambor A., Zawilska J.B. Atopowe zapalenie skóry (AZS) – problem XXI wieku. Farm Pol, 2009, 65(11): 804-811.
  2. Millan M., Mijas J. Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka. Nowa Pediatria 4/2017, s. 114-122.
  3. Atopic dermatitis (eczema). https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/atopic-dermatitis-eczema/symptoms-causes/syc-20353273 Data dostępu: 18.10.2021.
  4. Jenerowicz D., Polańska A. Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dzieci. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/62304,atopowe-zapalenie-skory-azs-u-dzieci Data dostępu: 18.10.2021.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady