Kiedy sucha skóra głowy łuszczy się, swędzi i piecze, zwykły szampon dla dzieci nie wystarczy, aby uporać się z problemem. Częste wśród małych dzieci objawy atopowego zapalenia skóry lokalizują się właśnie na twarzy i główce, co wiąże się z potrzebą stosowania właściwych produktów. Po jaki preparat sięgnąć, aby maluszek odczuł ulgę, a sam zabieg mycia był czystą przyjemnością? Skorzystaj z poniższych porad.

Sucha skóra na głowie niemowlaka a AZS

Zmiany wynikające z atopowego zapalenia skóry mają zwykle różną lokalizację w zależności od wieku pacjenta. W przypadku małych dzieci (do 2. roku życia) suchość skóry, a także pęcherzyki, grudki czy nawet strupy, występują najczęściej na policzkach, czole i głowie. Dermatozie towarzyszy uporczywy świąd, dlatego maluch może być niespokojny, płaczliwy i mieć problemy z zasypianiem. Sucha skóra na główce niemowlaka musi być odpowiednio natłuszczana, czemu posłużyć mogą emolienty. Dermatolog może także przepisać dziecku leki, które złagodzą stan zapalny i zredukują swędzenie.

Mycie głowy niemowlaka – dlaczego trzeba je przeprowadzić z najwyższą delikatnością?

Mycie głowy noworodka i niemowlaka bywa trudnym zadaniem, bo wiele małych dzieci nie przepada za kąpielami. Tymczasem mycie głowy wydłuża czas wieczornych zabiegów, a nierzadko wiąże się z wpadaniem do oczu wody, czego maluchy bardzo nie lubią. Ponadto, nawet delikatny szampon dla dzieci, który nie jest dostosowany do potrzeb bardzo suchej skóry głowy, może ją podrażniać i potęgować już istniejące problemy. Jak więc przeprowadzić mycie, aby jak najlepiej spełniało swoją funkcję, a dla malucha nie było tylko przykrym obowiązkiem?

Szampon dla wrażliwej skóry głowy, który myje i nawilża jednocześnie

Jeśli maluch ma suchą i wrażliwą skórę głowy, wybór szamponu powinien być kwestią priorytetową. Preparat musi bowiem spełniać takie kryteria, jak:

  • minimalistyczna formuła, oparta na łagodnej bazie myjącej,
  • receptura zawierająca składniki natłuszczające, czyli naturalne oleje, m.in. konopny, canola, które wzmacniają funkcje barierowe skóry, łagodzą podrażnienia oraz stanowią wsparcie w leczeniu (jeśli dziecko ma AZS),
  • wysoka tolerancja (delikatne szampony dla dzieci powinny być przebadane pod kątem biozgodności),
  • formuła, która nie szczypie w oczy, nie obciąża włosków i ułatwia rozczesywanie.

Przykładem szamponu, który spełnia te warunki, jest Hydro-micelarny szampon kojący Emotopic. To odpowiedni szampon dla noworodka, gdyż można go używać od pierwszych dni życia, sprawdzi się też w trosce o skórę głowy większych dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Wskazaniami do używania tego ultrałagodnego preparatu są przede wszystkim atopia, wrażliwość skóry, zaczerwienienia, łuszczenie się. Można stosować go codziennie, nawet kilka razy.

Jak często myć włosy dziecku?

Podobnie jak w przypadku dorosłych – według potrzeb. Jeśli dziecko się nie zabrudzi ani nie zapoci, wówczas można się ograniczyć na przykład do 2 razy w tygodniu, jednak są sytuacje, gdy trzeba powtarzać zabieg częściej. Należy pamiętać, że sucha i swędząca skóra głowy u dziecka wymaga nie tylko używania specjalistycznego szamponu, ale też pamiętania o odpowiedniej temperaturze wody, która nie powinna być ani zbyt zimna, ani zbyt gorąca. Powinno się też unikać pocierania skóry szorstkim ręcznikiem czy stosowania jakichkolwiek preparatów przeznaczonych wyłącznie dla dorosłych. Jeżeli u dziecka zostanie zdiagnozowane AZS, bardzo ważna jest kompleksowa terapia istniejących objawów oraz zapobieganie nawrotom, gdyż atopia jest schorzeniem przewlekłym, które wymaga dużej cierpliwości i dyscypliny.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady