Wysypka i świąd u dziecka – jak złagodzić swędzenie?

Delikatna skóra dziecka jest szczególnie narażona na podrażnienia i różnego rodzaju reakcje alergiczne, mogące objawiać się wysypką, świądem i zaczerwienieniem skóry. Jak złagodzić dyskomfort malucha i sprawić, by nie drapał zmian skórnych, których stan może z tego powodu pogorszyć się i zaognić?

Skóra dzieci w pierwszych latach życia dopiero uodparnia się na kontakt ze środowiskiem pełnym zewnętrznych czynników mogących wywołać alergie i podrażnienia. U niemowląt podrażnienia naskórka wystąpić mogą w wyniku kontaktu z materiałem pieluszki – wówczas pojawić się mogą odparzenia i świąd wywołany pieluszkowym zapaleniem skóry.

Starsze dzieci podczas zabaw na podwórku mogą uczulić się na roślinę, której dotkną, lub poparzyć się pokrzywami. Maluchy mają kontakt z alergenami, również poznając smaki różnych potraw, dzieciom zdarzają się uczulenia na określone produkty spożywcze. Uczulenia u dzieci powstać mogą również przez ocieranie delikatnej skórę o szorstki lub uczulający materiał ubranka. Choroby występujące w wieku dziecięcym, takie jak odra, świnka i różyczka, mogą również wiązać się z wysypką i świądem na skórze maleństwa.

Wysypka u dziecka może występować w różnej formie. Zależnie od rodzaju reakcji alergicznej mogą to być małe plamki, czasem swędzące, niewielkie grudki. Zdarza się też rozległa reakcja skórna w postaci obszernych, zaczerwienionych placków na tułowiu, zagęszczających się w zgięciach rąk i kolan.

Jeśli dokładnie znamy powód wystąpienia wysypki, nie jest konieczny kontakt z lekarzem. Starszemu dziecku możemy podać rozpuszczalne wapno do picia działające łagodząco na świąd i dyskomfort towarzyszący wysypce. Jeśli dziecko może przyjmować inne łagodne leki antyhistaminowe, ich podanie również jest wskazane.

W przypadku gdy wysypka i świąd nasilają się, konsultacja z lekarzem specjalistą jest niezbędna w celu wykluczenia poważnych chorób lub alergii. Skórne testy alergiczne u dzieci również wiążą się z wywołaniem podrażnienia skóry, które pojawia się w wyniku reakcji na aplikację alergenu na skórę. Wówczas również warto złagodzić swędzenie, utrzymujące się jakiś czas po zakończeniu badania, by zapobiec rozdrapaniu przez dziecko pęcherzyka powstałego podczas próby alergicznej.

Łagodzenie swędzenia skóry dziecka warto zacząć od kojącej kąpieli w letniej wodzie z dodatkiem emolientów: preparatów, które delikatnie myjąc, natłuszczają skórę i odbudowują jej barierę ochronną, zmniejszając świąd i łagodząc alergiczne wykwity skórne w postaci wysypki.

Przykładem emoliencyjnego preparatu może być emulsja do kąpieli Emotopic, odpowiednia do codziennego stosowania już od pierwszego dnia życia dziecka. Emulsja w połączeniu z wodą w kąpieli tworzy mleczną, delikatną, nawilżającą formułę myjącą, która po zanurzeniu w niej ciała otula je miękko i delikatnie oczyszcza, nie podrażniając dodatkowo zmian powstałych w wyniku alergii.

Po łagodzącej kąpieli warto dodatkowo zabezpieczyć skórę dziecka przed kolejnymi podrażnieniami. W tym celu można zastosować inny, odpowiedni preparat z serii Emotopic: intensywnie natłuszczający preparat 3 w 1, który z powodzeniem może być stosowany u dzieci powyżej szóstego miesiąca życia. Skóra posmarowana preparatem 3 w 1 zostanie intensywnie natłuszczona i zabezpieczona przed działaniem czynników zewnętrznych, a łagodzące działanie preparatu zniechęci dziecko do drapania miejsc objętych reakcją alergiczną. Preparat 3 w 1 można zastosować również do miejscowego mycia dłoni lub innych części ciała, na których występuje wysypka lub podrażnienie.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady