Gdzie lokalizują się zmiany skórne związane z AZS?

Atopowe zapalenie skóry to choroba objawiająca się nadmierną suchością skóry, skłonnością do podrażnień, uporczywym świądem oraz zmianami dermatologicznymi: grudkami, pęcherzykami, zaczerwienieniem. W diagnostyce AZS brana jest pod uwagę także charakterystyczna lokalizacja zmian, która różni się ze względu na wiek. Jak manifestuje się atopia u dzieci, a jak u osób dorosłych?

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt

W większości przypadków AZS ujawnia się właśnie u małych dzieci. Aby uniknąć powikłań, ważne jest jego rozpoznanie i jak najszybsze podjęcie terapii. Atopowe zapalenie skóry u noworodka, niemowlęcia lub dziecka do 2. roku życia zazwyczaj lokalizuje się na główce, czole i policzkach. Niepokojące są wówczas zmiany w postaci zaczerwienienia, pęcherzyków i grudek, a nawet strupków czy sączących się ranek. Kiedy dzieci raczkują i uczą się chodzić, AZS może zająć miejsca, które łatwo ulegają otarciom i skaleczeniom, głównie łokcie i kolana. Swędzenie i pieczenie skóry może powodować również rozdrażnienie, niepokój i problemy ze snem.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci powyżej 2 lat

W tym wieku umiejscowienie zmian skórnych jest nieco inne, gdyż choroba ujawnia się głównie na wewnętrznych stronach nadgarstków, a ponadto na łokciach i kolanach. Czasami problemy skórne dotyczą też skóry za uszami. W tych miejscach skóra jest mocno przesuszona, łuszczy się.

Suchość, łuszczenie się i świąd skóry to zresztą objawy, które towarzyszą AZS bez względu na wiek chorego, podobnie jak duża wrażliwość na drażniące czynniki, na przykład niektóre składniki płynów do kąpieli, balsamów do ciała. Podczas czynności higienicznych warto zwrócić uwagę, czy dziecko nie ma śladów po drapaniu się. Z czasem skóra może stać się pogrubiała, przesuszona, pojawiają się na niej wyraźne bruzdy. Mówimy wówczas o lichenizacji lub zliszajowaceniu.

Atopowa skóra u osób dorosłych

AZS u dorosłych w wielu przypadkach ujawnia się na twarzy, karku, dłoniach i stopach, jednak nie jest to regułą, bo lokalizacja może być bardzo różna. Są nawet sytuacje, gdy atopia pogarsza widzenie, gdyż zmiany zapalne obejmują okolice oczu.

Krem lub balsam do skóry atopowej – jaki wybrać?

Skóra atopowa to poważny problem dermatologiczny, który wymaga dużej dyscypliny związanej z odbudowywaniem jej bariery ochronnej. Działać należy od zewnątrz i od środka, gdyż choroba ma podłoże alergiczne i wskazana jest eliminacja alergenu (głównie są to niektóre składniki pokarmów). Nasilenie się zmian może być także związane z silnym stresem, dlatego na tyle, na ile to możliwe, dobrze jest znaleźć sposoby na codzienny relaks. Skuteczna troska o skórę jest natomiast możliwa dzięki lekom zaleconym przez lekarza (szerokie zastosowanie w leczeniu mają leki sterydowe) oraz specjalistycznym preparatom do ciała, które należy systematycznie aplikować, nawet po kilka razy dziennie.

Krem lub balsam natłuszczający przy AZS powinien charakteryzować się wysokim stopniem tolerancji. Takim przykładem jest Krem emolientowy kojąco-zmiękczający do ciała Emotopic. Można go stosować od 1. dnia życia. Preparat łagodzi suchość, zaczerwienienie, świąd oraz objawy skórnych reakcji alergicznych. Sam nie zawiera sterydów, za to jest polecany na czas kuracji sterydowej oraz po zakończeniu leczenia farmakologicznego. Jego wyjątkowość opiera się na wysoce skoncentrowanej formule, która zapewnia skórze odpowiedni poziom nawilżenia i natłuszczenia. W efekcie jego używania naskórek łuszczy się mniej, a świąd i pieczenie skóry są złagodzone.

Oprócz kremu możesz również zaopatrzyć się w balsam intensywnie nawilżający do ciała oraz inne preparaty z szerokiej gamy Emotopic, zalecane dla osób borykających się z AZS, bez względu na wiek.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady