Jak nawilżać skórę niemowlęcia?

Skóra niemowlęcia jest wyjątkowo wrażliwa i cienka, a jej ochronna warstwa hydrolipidowa dopiero się kształtuje. W przypadku tak delikatnej skóry bardzo łatwo o przesuszenie, które czasem trudno zniwelować przez zwykłe smarowanie kremem. Wielu rodziców nurtować może pytanie – jak nawilżać skórę niemowlęcia?

Skóra maleństwa zwykle przez pierwsze tygodnie życia przyzwyczaja się domowego otoczenia, poza bezpiecznym brzuchem mamy. Delikatna skóra noworodka narażona jest na kontakt z substancjami, z którymi nie miała wcześniej styczności, strukturą materiałów pościeli i ubranek, powietrzem, które bywa zanieczyszczone lub suche, a także z nowymi bakteriami i roztoczami. Nowo narodzone dziecko nie wygląda jak gładkie i roześmiane bobasy z opakowań produktów. Żeby jednak doprowadzić skórę maluszka do stanu przysłowiowej gładkości pupy niemowlaka, należy odpowiednio dbać o jego młodą skórę.

Czym nawilżyć skórę dziecka?

Noworodek może mieć podrażnioną i różowawą, a nawet łuszczącą się skórę przez pierwsze tygodnie życia, co jest całkowicie normalnym objawem. Już wtedy jednak wskazane są kąpiele i nawilżanie skóry odpowiednimi preparatami. Niestety, klasyczne mydła i detergenty do mycia i kąpieli zawierają często związki wysuszające skórę – SLS, SLES i inne substancje chemiczne. Do higieny zarówno maleńkiego dziecka, jak i wrażliwej i atopowej skóry w każdym wieku warto używać emolientów – preparatów, które poza delikatnym oczyszczaniem nie przerywają bariery ochronnej skóry, a wręcz wspomagają jej budowę i wzmocnienie. Preparaty emolientowe są sprzymierzeńcami skóry problematycznej, ze skłonnościami do egzemy i łuszczenia się.

Nawilżanie skóry niemowlęcia po kąpieli

Kąpiel to jednak nie wszystko. Noworodków nie powinno się kąpać zbyt często, ponieważ kąpiel, nawet z użyciem emolientów, zawsze zaburza równowagę skóry i w sytuacji, gdy nie jest konieczna – dziecko nie jest spocone ani bardzo brudne – kąpać je można raz na kilka dni. Noworodki są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury i kąpiel dodatkowo je wychładza. Z tego powodu powinniśmy pamiętać o ustawieniu wanienki, w której kąpiemy dziecko, w ciepłym, dodatkowo ogrzanym w razie potrzeby pomieszczeniu bez przeciągów.

Po i pomiędzy kąpielami skórę noworodka nawilżać możemy specjalnymi, odpowiednimi dla dzieci balsamami. Skład takiego produktu powinien być prosty, wolny od sztucznych substancji barwiących i perfumowanych, a także alkoholu i środków mogących potencjalnie uczulić maleństwo.

Dobrym środkiem nawilżającym skórę niemowlęcia jest balsam nawilżająco-natłuszczający Emotopic. Balsam ten może być bez obaw stosowany już od pierwszego dnia życia dziecka. Składniki balsamu nawilżająco-natłuszczającego wspomagają utrzymanie prawidłowej kondycji warstwy ochronnej naskórka – zawarte w nim naturalne oleje przywracają równowagę podrażnionej i przesuszonej skórze, co poprawia samopoczucie dziecku, którego sucha skóra przestaje swędzieć, wywoływać dyskomfort i płacz. Lanolina jakości farmaceutycznej oraz oleje zawarte w balsamie: konopny, ryżowy i olej canola dbają o ochronę skóry przed czynnikami zewnętrznymi oraz utratą wody. Ekstrakt z wiciokrzewu działa łagodząco i kojąco na wysuszony naskórek, zapobiegając jego ponownemu przesuszeniu i podrażnieniom. Balsam dzięki lekkiej formule szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze i ubraniach tłustego filmu, który mógłby być też nieprzyjemny dla dziecka. Prawidłowe i regularne nawilżanie oraz natłuszczanie skóry niemowlęcia pomaga też uniknąć wystąpienia nieprzyjemnej, popularnej wśród małych dzieci dolegliwości – pieluszkowego zapalenia skóry. Przy odpowiedniej higienie i dbałości o kondycję naskórka problem ten ma mniejsze szanse wystąpienia.

Jeśli problem suchej i podrażnionej skóry będzie powracał lub utrzymywał się długo, pomimo zapewnienia prawidłowej ochrony i właściwego jej nawilżania, wskazana jest konsultacja z lekarzem pediatrą i alergologiem w celu wykluczenia alergenów w otoczeniu dziecka, które mogą powodować skórne objawy alergii, polegające między innymi na nadmiernym wysychaniu i swędzeniu skóry.

polecane produkty

Emotopic - emulsja do kąpieli. Olej konopny, olej canola, olej sojowy.
Emulsja DO KĄPIELI
Emotopic - hydro-micelarny szampon kojący
Hydro-Micelarny SZAMPON KOJĄCY
Emotopic - balsam nawilżająco-natłuszczający do ciała
Balsam nawilżająco-natłuszczającydo ciała
Poprzedni slajd
następny slajd

Inne porady